Feltárultak az okok, amiért mégis nyomozás indult a fideszes képviselő 1,1 milliós tanácsadói szerződése kapcsán.


Az ügyészség álláspontja szerint a rendőrség kezdetben alaptalanul utasította el a budafoki fideszes képviselő ügyében tett feljelentést. A HVG cikkére hivatkozva a vádhatóság hangsúlyozza, hogy nem zárható ki a bűncselekmény gyanúja. Azt is kiemelik, hogy a megfelelő tények feltárásához nyomozásra van szükség, amely során megállapítható, hogy indokolt volt-e a megbízási jogviszony, valamint az ahhoz kapcsolódó kifizetések.

Jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanújával rendelt el nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda a fideszes Krieger Krisztina ügyében, aki budafoki önkormányzati képviselőként havonta 1,1 millió forintos megbízási díjért adott tanácsokat a szintén fideszes polgármesternek, Karsay Ferencnek - írta meg a HVG még decemberben.

A döntés figyelemre méltó volt, hiszen novemberben a rendőrség még azt a határozatot hozta, hogy nem indít nyomozást az ügyben. Az érvelésük szerint a Krieger Krisztina által végzett tanácsadói munka után kapott juttatás nem minősül hűtlen kezelésnek, mivel az nem lépte túl a képviselői tiszteletdíjának 800 ezer forintos keretét.

A rendőrség a HVG megkeresésére reagálva, amely a döntésük módosításának okait firtatta, csupán annyit közölt: "Az eljárás a jogszabályi keretek betartásával zajlik, de mivel az ügy érzékeny jellegű, további részletek megosztására nem áll módunkban."

A HVG már októberben foglalkozott a tanácsadói szerződéssel, ezt követően Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője írásbeli kérdést intézett Polt Péterhez. A legfőbb ügyész, ahogy sok más esetben, ezt a megkeresést feljelentésként értelmezte, és továbbította a rendőrséghez.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája néhány nap leforgása alatt hozta meg az elutasító döntését. Vadai Ágnes részére küldött ügyészségi tájékoztatásban kifejtették, hogy a vizsgált iratok egyike sem szolgáltat olyan konkrét bizonyítékot, amely hitelesen ellenőrizhető lenne, és amelyből következtetni lehetne arra, hogy Krieger Krisztina, vagy az önkormányzat nevében eljáró személyek a bűncselekményhez szükséges tényállási elemeket bármilyen formában megvalósították volna.

A rendőrség álláspontja szerint nem voltak olyan nyomok, amelyek arra utaltak volna, hogy Krieger Krisztina a megbízási szerződésben rögzített feladatok végrehajtása nélkül jutott volna anyagi juttatáshoz.

A IX. kerületi ügyészség határozatát megsemmisítette, mivel az indoklásban kifejtették, hogy "a feljelentés és a hozzá kapcsolódó cikk tartalmából következően a bűncselekmény gyanúja nem zárható ki. A feljelentő által kifogásolt megbízási jogviszony, annak teljesítése, valamint a kifizetett díjak indokoltságának megítélése csak a részletek alapos vizsgálatát követően lehetséges, ami nyomozás keretében valósulhat meg."

Az ügyészség érvénytelenítette a rendőrség első döntését, és utasította a nyomozó hatóságot, hogy hajtsa végre a szükséges lépéseket, vagyis indítsa el a nyomozási folyamatot.

Krieger Krisztina korábban a HVG-nek azt mondta, hogy az ellenzék "bosszúhadjáratára" vezethető vissza, hogy téma lett a polgármesterrel kötött megállapodása. Munkájával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy sokrétű tanácsokat ad, megbízását pedig nem tartja összeférhetetlennek. "A polgármesternek is csak 24 órából áll egy napja, és ha minden ügyben neki kellene személyesen dönteni, akkor erre nem lenne elegendő ideje" - mondta.

A vitatott tanácsadói szerződés már nem érvényes, mivel Krieger Krisztina a botrány kirobbanása után az egyik képviselő-testületi ülés keretében indítványozta a megállapodás megszüntetését.

Related posts