Képes lesz-e Donald megmenteni a helyzetet a "trópusi Trump" ügyében? | 24.hu

Jair Bolsonaro, a volt brazil elnök, komoly vádakkal néz szembe: azzal gyanúsítják, hogy puccsot tervezett, hogy 2022-es leváltása után is megőrizhesse hatalmát. Bolsonaro, aki Donald Trump egyik szoros szövetségesének számít, nemrégiben a Fehér Háztól kért támogatást, és az amerikai elnök már megtette az első lépéseket az ügyben, bár ezek inkább közvetettek voltak. Az eset következményei komoly hatással lehetnek az amerikai-brazil diplomáciai kapcsolatokra, hiszen a demokratikus normák megsértése kérdéseket vethet fel a két ország együttműködésének jövőjével kapcsolatban. Az ilyen feszültségek nemcsak a politikai színtéren, hanem a gazdasági és kulturális kapcsolatokban is éreztethetik hatásukat.
Egy friss fejlemény szerint Donald Trump amerikai elnök médiavállalata jogi lépéseket tett egy brazil legfelsőbb bíró ellen, akit azzal vádolnak, hogy a közösségi platformokon cenzúrázza a jobboldali nézeteket. A per megindítása különösen figyelemre méltó, mivel alig néhány órával azelőtt kezdődtek meg a brazil igazságszolgáltatás tárgyalásai a Jair Bolsonaro volt elnök, Trump közeli szövetségesének esetleges őrizetbe vételéről.
Bolsonarót azzal gyanúsítják, hogy illegitim módszerekkel próbálta megőrizni hatalmát a 2022-es választás után, amikor vereséget szenvedett el. A volt elnökkel együtt összesen 33 embert állítottak bíróság elé, köztük a védelmi miniszterét és a nemzetbiztonsági tanácsadóját is. Ha a bíróság bűnösnek találja, Bolsonaro akár 30 év börtönbüntetést is kaphat. A volt elnök az eljárást politikai üldözésnek tartja, hasonlóan Donald Trumphoz, aki szintén úgy véli, hogy a vele szemben indított nyomozások politikai indíttatásúak.
Semmi más, mint a politikai mozgalmam kriminalizálására irányuló kétségbeesett kísérlet, valamint arra való törekvés, hogy brazilok millióit hallgattassák el, elcsalva a következő választást még azelőtt, hogy egyetlen szavazatot is leadtak volna
- fogalmazott Bolsonaro, aki csupán annyit ismert el, hogy bár fontolgatta a szükségállapot bevezetését, ettől később mégis elállt.
Függetlenül attól, hogy mennyi az igazság a vádakban, a legfelsőbb bíróság számos mérsékelt brazil polgár szerint is túlságosan beleszól a politikába, és főleg Bolsonaróra céloz. A dolog persze a radikális jobboldalt még inkább a szélre tolja és radikalizálja. Amikor például 2023-ban a volt elnök hívei lázadni kezdtek, a törvényhozás mellett a legfelsőbb bíróság épületét is megtámadták. Egy másik alkalommal pedig Bolsonaro egyik híve bombamerényletet akart elkövetni a bíróság ellen.
Fontos megemlíteni, hogy Bolsonaro kormányzása alatt az ellenzéki riválisát, Luiz Inácio Lula da Silvát célba vették a hatóságok egy korrupciós ügy keretében. Ez azt jelzi, hogy Brazíliában már régóta jelen van az igazságszolgáltatás politikai eszközként való alkalmazásának hagyománya.
A jelenlegi ügy szorosan összefonódik Trump második elnökségével – még a belpolitikai színtéren is. A The Guardian tudósítása alapján Brazíliában sokan az Egyesült Államokkal vonják párhuzamba saját helyzetüket. Sokan megjegyzik, hogy Trump a Capitolium ostromának szításával próbálta illegálisan megtartani a hatalmát 2020-ban, és most ismét a Fehér Házban találja magát. Ez a helyzet különösen érdekes Brazíliában, ahol Bolsonaro puccskísérletei is komoly következményekkel jártak.
Conrado Hübner Mendes, a Sao Paolo-i Egyetem alkotmányjogi tanszékének professzora rámutatott, hogy "több mint elegendő bizonyíték áll rendelkezésre" Bolsonaro bűnösségét illetően. Véleménye szerint politikai pályafutása ezzel a végéhez közelít, azonban hívei továbbra is mellette állnak, ahogy sok más, a kísérlet mögött álló személy is szabadlábon maradt. Fontos megjegyezni, hogy Bolsonaro letartóztatására csak akkor kerülhet sor, ha az ügye előrehalad.
Politikai szempontból ugyan hátrányos helyzetbe került, de bizonyos aspektusokból mégis sikerült erősítenie a támogatottságát.
Mendes rávilágított Bolsonaro ellentmondásos helyzetére, hangsúlyozva, hogy a volt elnök akár áldozati szerepbe is helyezheti magát.
Ricz Judit, a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézet kutatója véleménye szerint Bolsonarónak politikai felelőssége vitathatatlan az ügy kapcsán. A lényeg azonban inkább abban rejlik, hogy mennyire mértékben volt közvetlen hatással az események alakulására.
A novemberi rendőrségi jelentés terjedelme 884 oldal volt, és főként arról számolt be, hogy Bolsonaróék szisztematikusan próbálták aláásni a választási rendszerbe vetett bizalmat. Rendeleteket hoztak, amelyek jogi hátteret biztosítottak a tevékenységeiknek, nyomást gyakoroltak a katonai vezetőkre, hogy támogassák a terveiket, és lázadásra buzdítottak a fővárosban. Most, 2025 februárjában, egy 272 oldalas vádirat érkezett, amely Bolsonarót és 33 társát azzal vádolja, hogy nem csupán a 2022-es brazíliai választások eredményeinek megváltoztatására irányuló összeesküvést szőtték, hanem merényletet is terveztek Lula ellen. A vádemelés mögött valószínűleg komoly bizonyítékok állnak, de mivel bírósági ügyről van szó, érdemes megvárni a folyamat végét, mielőtt levonnánk a következtetéseket.
- nyilatkozta a kutató.
A brazil választásokat követő kaotikus időszak rendkívül érdekes és ellentmondásos események sorozataként írható le. A választások után az ország politikai tája feszültséggel telítődött, ahogy a különböző politikai táborok között éles viták robbantak ki. Tüntetések, demonstrációk és ellentüntetések váltották egymást az utcákon, ahogy a választási eredmények körüli viták felerősödtek. A közösségi média szerepe kiemelkedővé vált, hiszen a hírek és vélemények gyors terjedése sok esetben tovább növelte a feszültséget. Sokan megkérdőjelezték a választási folyamat tisztaságát, ami újabb indulatokat gerjesztett. Ezen időszak alatt a kormányzati intézmények és a jogi keretek próbára tétettek, miközben a társadalom különböző csoportjai a saját igazságukat próbálták érvényesíteni. A helyzetet tovább bonyolította a média sokszínűsége és az álhírek terjedése, amelyek sokszor félrevezették a közvéleményt. A politikai elittel szembeni bizalom megrendülése és a társadalmi feszültségek hatására a brazil társadalom sokkal polarizáltabbá vált, mint valaha. Az események nyomán a politikai diskurzus hirtelen megváltozott, és a következő hónapokban a kormányzati intézkedések és a társadalmi reakciók folyamatosan formálták az ország jövőjét.