A telekárak az egekbe szöktek.


Országos szinten egy év alatt ötven százalékos áremelkedést mért az Otthon Centrum (OC) a telekpiacon - derült ki a hálózat legfrissebb összesítéséből. Továbbra is Budapesten a legmagasabb az építési telkek átlagos négyzetméterára, ahol egy családi ház építésére alkalmas telek négyzetméteréért több mint 100 ezer forintot kellett fizetni.

Az Otthon Centrum legfrissebb országos elemzése alapján a tavalyi évben jelentős változások történtek az építési telkek piacán. Az átlagos négyzetméterár 21,5 ezer forintra emelkedett, ami az előző évhez képest egy figyelemre méltó, 50%-os áremelkedést jelent. Az építési telkek átlagos eladási ára 40 millió forint körül alakult, ami 31%-kal magasabb az előző évben tapasztalt értékekhez viszonyítva. Érdekes módon a kereslet nem mutatott jelentős ingadozást: az Otthon Centrum kínálatában tavaly ugyanannyi telek talált gazdára, mint az azt megelőző évben – mondta el Soóki Tóth Gábor.

Az elemzési vezető kiemelte, hogy a fővárosban a telekárak továbbra is a legmagasabbak, különösen a budai kerületekben. Itt a családi ház építésére alkalmas telkek négyzetméterenkénti ára meghaladja a 100 ezer forintot, ami jelentős terhet ró a vásárlókra.

A 2. kerületben 102 ezer forint, a 11. kerületben 141 ezer forint az átlag, míg a külső pesti kerületekben ennél mérsékeltebb négyzetméterárak az irányadóak, például a 18. és 20. kerületben 75 ezer, a 17. kerületben 40 ezer forint volt a fajlagos telekár átlagértéke.

A Budapest környéki települések ingatlanpiacán is jelentős négyzetméterárak uralkodnak, amelyek több tízezer forintra rúgnak. A tavalyi év csúcstartója Nagykovácsi volt, ahol az átlagos négyzetméterár 62 ezer forintra emelkedett. Ezzel szemben Érden és Törökbálinton az átlagos telekár 40 ezer forint körül alakult.

A fővárosi agglomeráció pesti része kedvezőbb árakat kínál a vásárlók számára: Kerepesen a négyzetméter ára 30 ezer forint körüli, míg Erdőkertesen ez az összeg 25 ezer forintra csökken. Ha azonban a fővárostól távolabb keresgélünk, akkor lényegesen alacsonyabb árakkal találkozhatunk. Cegléden például mindössze 8 ezer forintos négyzetméter áron lehet telket vásárolni, az OC közvetítése révén megvalósult tranzakciók alapján.

A megyei jogú városokban komoly különbségek alakultak ki a telekpiacon: a legdrágább város Debrecen, négyzetméterenkénti 38 ezer forintos átlagárral, míg Győrben vagy Székesfehérváron az átlagérték 9 ezer forint volt.

A jelentős árkülönbségeket a városok között csak részben lehet magyarázni, hiszen a telkek városon belüli elhelyezkedése és beépíthetősége sokkal nagyobb szerepet játszik. A város peremén található ingatlanok, a gyengébb infrastrukturális ellátottság, vagy a különböző szabályozások, mint például az építhető lakások számának korlátozása, mind-mind alapvetően befolyásolják az ingatlanok árazását.

Soóki-Tóth Gábor különböző szempontok szerint elemezte a vidéki fejlődést, kiemelve, hogy a kisebb települések továbbra is viszonylag kedvező árakat kínálnak. Ezen helyszíneken négyzetméterenként csupán néhány ezer forintért is hozzá lehet jutni telkekhez.

Az országos adatok alapján tavaly a családi és ikerházak építésére alkalmas telkek átlagos négyzetméterára 21,5 ezer forintra ugrott, miután 50 százalékos áremelkedésen ment keresztül. Azonban a különbségek egyre szembetűnőbbé váltak. A népszerűbb területeken, ahol kiépített infrastruktúra található, a megnövekedett kereslet miatt a telkek ára még inkább megugrott, ami óriási eltéréseket eredményezett a telekpiacon.

- jegyezte meg az elemzési vezető és megerősítette: nagyon sokat számít a lokáció, például nem mindegy, hogy vízparti vagy attól távolabbi teleket kívánnak értékesíteni. Szintén hatással van a fajlagos árra a telek mérete: a kisebb méretű telkek négyzetméterre vetítve drágábbak, a nagyobbak, amelyek jellemzően vidéken és a kisebb településeken fordulnak elő, fajlagosan olcsóbbak, de abszolút értékben kisebb a kettő közti különbség. Nem utolsó sorban pedig a beépíthetőség, valamint a közművek megléte is jelentősen befolyásolja az árat.

Related posts