Kína újra nekivág az űr felfedezésének, és egy újabb emberes űrmissziót indít az űrállomás felé.


A közlemény alapján a három űrhajós különféle űrkutatási és alkalmazási kísérleteket fognak lebonyolítani, és többféle rakományt, valamint eszközöket, köztük egy űrszemét-védő rendszert is telepítenek. Továbbá, különböző helyreállítási feladatokat is végeznek majd - tájékoztat az MTI.

Lin Hszi-csiang, a CMSA szóvivője bejelentette, hogy a legénység tagjai között található Csen Tung, Csen Csung-zsuj és Vang Csie, miközben a küldetés parancsnoka Csen Tung, aki már harmadik alkalommal repül az űrbe. "A csütörtöki indításhoz egy Hosszú Menetelés-2F típusú hordozórakétát fognak alkalmazni, amelyet hamarosan üzemanyaggal töltenek fel. Az előkészületek jelenleg zökkenőmentesen zajlanak" - tette hozzá Lin.

A szóvivő bejelentette, hogy az űrhajósok a küldetés során zebrahalakat, planáriákat és streptomycákat is magukkal visznek, hogy élettudományi kísérleteket végezzenek az űrállomáson. A legénység várhatóan október végén tér vissza a Földre, és a szükséges utánpótlásokat a pilóta nélküli Tiencsou-9 teherűrhajó segítségével fogják megkapni – tette hozzá.

A Sencsou-20 a kínai emberes űrprogram 35. küldetése, és az ötödik olyan repülés, amely legénységgel van ellátva a kínai űrállomás fejlesztési szakaszában. Az állami média tudósítása szerint az ország negyedik űrhajós csoportja jelenleg kiképzés alatt áll. Ez a különleges csoport újdonságnak számít, mivel első alkalommal vesznek részt űrhajósok Kína, Hongkong és Makaó különleges közigazgatási területeiről, valamint Pakisztánból is.

A CCTV kínai állami televízió szerdai híradása szerint a hongkongi és makaói űrhajósok várhatóan már 2026-ban teljesítik első űrmissziójukat. Emellett jelenleg zajlik a pakisztáni űrhajósok kiválasztása is, akik közül egy fő a tervek szerint a kínai űrállomáson fogja irányítani a haszonrakományokat és részt venni tudományos kutatásokban - áll a jelentésben.

Mint ahogy már korábban említettük, tavaly októberben Peking büszkén jelentette be a Shenzhou 19 sikeres indítását, amelynek keretében az eddigi legfiatalabb űrhajós legénység vágott neki az ismeretlennek, köztük Kína első női űrhajósával. Az ország ambiciózus tervei között szerepel a 2030-as Holdraszállás, és ennek érdekében minden tőle telhetőt megtesz. Az új űrverseny színpadán Kína célja, hogy túlszárnyalja legfőbb ellenfelét, az Egyesült Államokat.

A három fős legénység hat órás űrutazás után végre megérkezett a kínai űrállomásra, ahol a következő hat hónapban fogják otthonukat kialakítani. A csapat izgalmas kísérletek és űrséták sorozatát tervezi, hogy értékes tapasztalatokat és adatokat gyűjtsenek Peking számára. Céljuk, hogy 2030-ra biztosítsák a Holdra való sikeres landolást.

Related posts