Közösségi rendezvény a kultúra szellemében


"Amikor egymásnak idegen, de mégis ismerős emberek, egy utca a maga közösségi életét ünnepli." Ezt teszi Pápán a Deák Ferenc utca 2019 óta, immár 7. alkalommal.

A Szomszédünnep, a Mi utcánk program célja, hogy hangsúlyozza a közösségi élet jelentőségét, különösen egy olyan világban, ahol egyre inkább a digitális térbe menekülünk, elhanyagolva a valós társas kapcsolatainkat. Az ember alapvetően közösségi lény, és az életét természeténél fogva közösségben éli. Társas kapcsolataink során pedig nemcsak baráti kötelékek alakulnak ki, hanem együttműködési készségeink is megmutatkoznak. E téren mindannyian tanulhatunk és fejlődhetünk, hogy gazdagabb és tartalmasabb kapcsolatokat építhessünk ki egymással.

Az idei év programja az Egy férfi, egy nő címet viselte. A férfi nemet a Pápáról elszármazott, a XX. század elején élt Pérely Imre grafikus zsenink rajzai képviselték. Aki megörökítette a kor pápáját, XI. Piust egy ünnepi album számára. Világsiker lett az album. A női nemet pedig az éppen száz éve született Bódi Irén munkásságának megidézése képviselte, nagy érdeme: amikor a kékfestő műhelyek már csak vegytisztítással foglalkoztak, újra elkezdte a kézi nyomást, és ezt a mesterséget művészi színvonalra emelte. Bódi Irén neve ismert mind hazánkban, mind pedig külföldön. Az is tudott róla, hogy kedvenc motívuma volt a páva.

Pérely Imre tiszteletére - a képzőművészet 21. századi tehetségeit képviselve - olyan diákok vettek részt és rajzoltak a rendezvényen, akik már bizonyították művészi adottságaikat. A diákok Lukács Katalin tanárnő irányításával dolgoztak. Ő a Pápai Református Gimnázium képzőművészeti tagozatának egyik tanáraként és Ugodon is segíti ezen fiatalok szakma fejlődését. Az egykori Pápai Képzőművészeti Kört képviselve pedig Mezőfi Julika készített portrékat a jelenlevők nagy örömére. Gyönyörű látvány volt a Bódi Irén tiszteletére Kokas Jenőné mézeskalács-készítő által alkotott mézeskalács szív, közepén az iparművésznő kedvenc motívumával, két királykék pávával.

A megkóstolható történelem program keretében a rendezvény résztvevői Deák Ferenc kedvenc kuglófját élvezhették, köszönhetően a Március 15. téri pékség finomságainak. A zenei blokk, amely a székelyföldi katasztrófa emlékére készült, az Ismerős Arcok legismertebb dalával indult, majd a Deák Ferenc utcai lakók másfél órás zenei utazásra indulhattak. Az összeállítást Sdrei Balázs, a katolikus iskola tanára készítette, aki e különleges esemény megszervezésében is aktívan részt vett.

Related posts