Különleges pontifikátus - Emlékezünk Ferenc pápára | Demokrata A világ figyelme Ferenc pápa különleges pontifikátusára irányul, amely során számos jelentős esemény és tanítás tükrözi a katolikus egyház modern kihívásaira adott válaszait. Emlékezünk arra,

A hívő közösség mindig Ferenc pápát, a katolikus egyház látható vezetőjét és Szent Péter örökösét látta maga előtt, ezért különleges melegséggel fogadták. Ferenc pápa az eucharisztikus kongresszus zárómiséjén a Hősök terén érzékelte, hogy itt valóban szeretik őt. Már a repülőtér felé tartva megjegyeztem neki: "Látja, Szentatya, itt sokan szeretettel várják!" Úgy tűnik, ezt ő is mélyen megérezte, hiszen ezt követően ígéretet tett, hogy visszatér. A második látogatása alkalmával pedig egyértelművé vált számára, hogy a szeretet valóban körülveszi. Emlékezetes pillanat volt, amikor a Szent István-bazilika előtt tolókocsival érkezett, de a távozáskor látta, hogy a tér tele van hívőkkel. Üdvözölni akarta őket, ezért kérte, hogy segítsenek neki kiszállni a kocsiból, majd tett néhány lépést a hívők felé. Ekkor láthatóan nagy örömmel töltötte el, hogy ilyen szeretettel fogadják. Ezek Erdő Péter bíboros, prímás szavai, amelyeket a Demokratának adott húsvéti interjújában mondott, miután Ferenc pápa öt hét kórházi kezelés után hazatért. Akkor még arról beszélgettünk, hogy mennyien imádkoztak és imádkoznak a szentatyáért a Gemelli klinikán töltött időszak után. Ferenc pápa húsvéthétfő reggelén bekövetkezett halála után az esztergom-budapesti érsek a távirati irodának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a szentatya "szerette átlépni a falakat, és ajtókat nyitni".
Ez a szöveg a 266. pápa, Jorge Mario Bergoglio, 12 éves pontifikátusának lényegét tárja fel, különösen a falátlépés és az ajtónyitás szimbolikáját. Bergoglio pápasága valóban különleges és úttörő volt sok szempontból. Már a megválasztásának körülményei is figyelemre méltóak, hiszen XVI. Benedek pápa rendkívüli lemondása, amelyre az elmúlt hétszáz évben mindössze kétszer volt példa, után választották meg 2013. március 13-án. Pápaságának első majdnem egy évtizede az emeritus pápa "árnyékában" telt el, ami különösen figyelemre méltó, még akkor is, ha Joseph Ratzinger ténylegesen visszavonult a nyilvánosságtól. Bergoglio pápai neve, I. Ferenc, szintén új színt vitt a pápaság történetébe: a Szent Péter téren való megjelenésekor Assisi Szent Ferencre hivatkozva, a szegények és elesettek iránti elkötelezettségét hangsúlyozta, amely életének és pápaságának középpontjában állt.
Ferenc pápát kezdettől egyfajta reformátornak tekintették, ami nem is állt távol az igazságtól. A külsőségek fontosságát talán kicsit túlbecsülve megjelenésében (egyszerű fehér) és saját megnevezésében (Róma püspöke) is igyekezett eltolni magától a pápai méltósággal járó hagyományokat. Ugyanakkor igencsak keménykezű vezetőnek bizonyult, a belső viszonyokat jól ismerők szerint erősen centralizált módon vezette az egyházat.
A külvilág felé tett megnyilvánulásai gyakran árulkodtak egyfajta kettősségről, bár sok esetben ez csupán a média torzító lencséjén keresztül jelent meg. Ferenc pápa, akit 76 éves korában választottak meg, lemondásának lehetősége már a kezdetektől fogva foglalkoztatta a beszédtémákat. Az erről szóló találgatások azonban rendszerint a sajtó "jólértesültségére" korlátozódtak, valóságtartalom nélkül. A liberális média hajlamos volt Ferenc pápa kényes társadalmi ügyekben tett nyilatkozatait saját narratívájuk szerint interpretálni. Fontos megjegyezni, hogy ezek a kijelentések gyakran nem hivatalos pápai állásfoglalások voltak, hanem inkább interjúkban, kötetlen diskurzusokban megfogalmazott vélemények és eszmefuttatások. Ezek a néha valóban félreérthető megnyilvánulások azonban hozzájárultak ahhoz, hogy pápaságának első időszaka alatt kialakuljon róla a progresszív pápa képe, aki szinte mindennap a homoszexuálisokkal kapcsolatos kérdéseken meditál.
Egy nekrológban elengedhetetlen hangsúlyozni, hogy a helyzet lényegében változatlan maradt. Erdő Péter bíboros a megemlített interjúban világosan kifejtette ezt a nézetet: "Az egyház családról szóló tanítása stabil és változatlan. Talán néhány évvel ezelőtt sokan azt hitték, hogy itt valami radikális átalakulás zajlik, de valójában az egyházi tanítás terén nem következett be ilyen jellegű változás."
Ferenc pápa különleges helyet foglal el a magyarok szívében. 2019-ben, amikor Romániában járt, a csíksomlyói Mária-kegyhelyen tartott szentmiséje felejthetetlen élmény volt számunkra. Két évvel később, 2021-ben, a 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjén ismét megtapasztalhattuk jelenlétét, majd 2023-ban háromnapos apostoli látogatás keretében érkezett Budapestre, így összesen háromszor is megosztotta velünk áldását és tanításait. Ezek az alkalmak mély nyomot hagytak a magyar közösségben, és erősítették a hitéletünket.
A pápák esetében ritka és példa nélküli hosszan tartó kórházi kezelés után húsvétvasárnap a híres urbi et orbi áldás keretében személyesen üdvözölhette a Szent Péter téren összegyűlt hívő közösséget. A szentatya által előkészített üzenetet Diego Giovanni Ravelli pápai liturgikus szertartásmester olvasta fel, amelyben ismételten a világ vezetőit szólította fel arra, hogy hallgattassák el a fegyvereket. A béke üzenete nemcsak az idei év szentévének középpontjában állt, hanem pápaságának tizenkét éve alatt is meghatározó mozgatórugóként jelent meg.
Érdekes párhuzam, hogy Szent II. János Pál pápa húsz évvel ezelőtt, a húsvét nyolcadán, az Isteni irgalmasság vasárnapjának vigíliáján, 2005. április 2-án, szombat este távozott az élők sorából. Ő sem tudott részt venni a nagypénteki keresztúton, de Ferenc pápához hasonlóan húsvétvasárnap még felbukkant a hívek előtt – igaz, szavakat már nem tudott ejteni.