Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség fokozódik, miközben a vámháború továbbra is tart. A két hatalom éles ellentétekbe ütközik, és a gazdasági rivalizálás egyre inkább fegyveres konfliktusokhoz vezethet.


Kína megkezdte az exportengedélyek felülvizsgálatát a korlátozott termékek esetében, válaszul az Egyesült Államok exportkorlátozásainak enyhítésére, jelentette be a kínai Kereskedelmi Minisztérium. Peking igyekszik az USA-val kötött kereskedelmi megállapodásnál nem csak engedni, hanem saját követeléseinek is érvényt szerezni - számolt be a Bloomberg.

A pénteken közzétett tájékoztatás szerint a kínai Kereskedelmi Minisztérium bejelentette, hogy mindkét nemzet aktívan dolgozik a londoni kereskedelmi keretegyezmény megvalósításán.

A londoni keretegyezmény nehezen született meg. A párbeszéd és az együttműködés a helyes út. A zsarolás és a kényszerítés nem megoldás

- olvasható a minisztérium hivatalos közleményében.

A múlt hónapban a londoni tárgyalások nyomán a két ország egy fontos kereskedelmi megállapodást kötött, amely augusztus közepéig érvényben marad. Az egyezmény keretében Kína elkötelezte magát a ritkaföldfémek folyamatos szállítása mellett, amelyek nélkülözhetetlen alapanyagok a szélturbinák, elektromos járművek és katonai berendezések előállításához. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok vállalta, hogy enyhíti bizonyos exportkorlátozásokat, különösen az etán, a chipgyártási szoftverek, valamint a sugárhajtómű-alkatrészek terén.

Már egyértelmű jelei mutatkoznak annak, hogy mindkét fél komolyan veszi a kölcsönös ígéreteit. A Trump-adminisztráció döntése értelmében megszüntették a chipgyártási szoftverek Kínába történő értékesítésére vonatkozó exportengedélyezési szabályokat, és mostantól az amerikai etán Kínába történő exportját is engedélyezik, további bürokratikus lépések nélkül.

Eközben a kínai ritkaföldfém-mágnesek szállítása is megindult, bár Scott Bessent pénzügyminiszter szerint még nem érték el azt a szintet, amit a Kína által április elején bevezetett exportkorlátozások előtt tapasztaltak.

Peking felszólította az Egyesült Államokat, hogy ismerje el a kétoldalú kapcsolatok "kölcsönösen előnyös" jellegét, folytassa a "helytelen gyakorlatok" korrekcióját, és tegyen konkrét lépéseket az elért konszenzus végrehajtására.

Related posts