Íme hét szórakoztató, de már-már elcsépelt klisé, amelyek szinte minden karácsonyi filmben felbukkannak: 1. **A szívhez érő találkozás**: A főszereplő, aki mindig egyedül ünnepel, véletlenül összefut a régi szerelmével, és hirtelen minden megváltozik. 2

Minden filmes műfaj a megszokott klisékre épít, és ez alól a karácsonyi történetek sem kivételek. Tavaly már feltártunk nyolc elcsépelt és elhasználódott motívumot, de a Télapó varázslatos zsákja még mindig tele van meglepetésekkel. Most újabb hét karácsonyi közhely következik, amelyek garantáltan felbukkannak a filmes világban.
Talán ez az egyik legáltalánosabb közhely, ami a romantikus komédiák kivételével az összes karácsonyi filmben megtalálható, és igazából nem is olyan nem is olyan nagy baj. A karácsony ugyanis egy hatalmas üzletté vált, és míg a nagyvállalatok az ajándékozást, a vásárlást népszerűsítik, a karácsonyi filmek előszeretettel emlékeztetnek az ünnep valódi jelentésére. Oké, olyan nagyon mélyre szinte egyik sem megy, hogy a vallási és/vagy történelmi hátterét hangsúlyozza, de ezért
Alapvetően ez különbözteti meg a karácsonyi filmeket a decemberben játszódó filmektől.
az ünnepi hangulat megteremtése érdekében a dallamok és a szövegek szervesen összefonódnak a cselekménnyel. A mézeskalács illatával fűszerezett pillanatokban a gyerekek boldogan csatlakoznak az énekléshez, miközben a Jézuska és a Mikulás szeretetteljes figyelemmel kísérik őket. Az ilyen filmekben a zeneszámok nem csupán kiegészítik a történetet, hanem aktív szereplőkké válnak, amelyek emlékezetes élményeket teremtenek. A karácsonyi filmek világában a dallamok varázsa, a szívhez szóló szövegek és a ragyogó ünnepi dekoráció együtt hozzák létre azt a mágikus atmoszférát, ami minden évben elvarázsol minket. Ezek az alkotások nem csupán szórakoztatnak, hanem a közös éneklés örömét is megélik, így maradandó emlékeket hagyva a nézők szívében.
Nem csupán a hagyományos karácsonyi melódiák csendülnek fel, hanem új, eredeti kompozíciók is, amelyeket bátran hozzáadhatsz a Spotify lejátszási listádhoz – vagy akár a kétszázötvenkettedik alkalommal is meghallgathatsz egy bevásárlóközpontban. Ha valaki egy igazán különleges élményre vágyik, annak melegen ajánlom a 2015-ös Karácsonyi dallam című filmet, amelyben a legendás Mariah Carey is feltűnik, ráadásul ő maga rendezte a filmet is. Így nem meglepő, hogy a slágerlistáról sem hiányozhat az All I Want for Christmas.
Az első pontban még csak arról írtunk, hogy az emberek elfelejtik a karácsony valódi lényegét, itt viszont ennél is továbbmenve a szereplők mindent elfelejtenek. Ráadásul épp egy fontos pillanatban veszítik el az emlékezetüket, persze végül helyreáll a memóriájuk, ám addigra már (legalább) egy komoly dilemmával szembesülnek - olyasmire gondolok, hogy folytatják-e korábbi életüket, vagy tényleg megkötik-e azt az üzletet, amire készültek. A Netflixen látható Karácsonyi románc (2022) című filmben Lindsay Lohan egy elkényeztetett örökösnőt alakít, aki egy síbaleset következtében elveszti az emlékezetét, és egy özvegy férfinél és lányánál talál menedéket. De ez semmi, a 2000-es Ki a Télapó? című filmben
A karácsonyi filmek varázslatos világában a csodák gyakran felbukkannak, de amikor a sci-fi elemeivel találkoznak, igazán izgalmas történetek születnek: itt jön képbe az időutazás. Ennek a különleges jelenségnek általában két fő célja van: az egyik, hogy a főszereplő felfedezzen valami fontosat, majd visszatérve a jelenbe új perspektívával és hozzáállással lépjen a világba, a másik pedig, hogy megóvja a közösséget valamilyen fenyegető veszélytől. Képzeld csak el, milyen izgalmas lehet egy olyan karácsonyi kaland, ahol a múlt és a jövő határvonalai elmosódnak, és a hősök nemcsak a saját sorsukat, hanem mások életét is formálják!
Az egyik legismertebb karácsonyi történet, Charles Dickens-től a Karácsonyi ének is egy időutazás, hiszen Scrooge a múltjával és jövőjével is szembesül. De ha valami frissebb időutazós karácsonyi filmre vágysz, mindjárt ott a Netflixen A karácsonyi lovag (2019), vagy a 2006-os Minden nap karácsony, aminek főszereplője időhurokba kerül, mert azt kívánja, bárcsak minden nap karácsony lenne.
A hóesés varázslatos atmoszférát teremt egy karácsonyi filmben, és gyakran akkor kezdenek el hullani a pelyhek, amikor a történet legfontosabb pillanatai zajlanak - legyen szó egy megható találkozásról vagy a boldogság beteljesüléséről. Azonban a hó nem csupán szemet gyönyörködtető látványt nyújt, hanem akadályokat is rejthet: például...
Csak most léptünk be Grincs birodalmába, ahol a karácsony iránti gyűlölet uralkodik, és ahol a legnagyobb közhelyek születnek. Persze nem feledkezhetünk meg Scrooge-ról sem a Karácsonyi énekből, akit már korábban említettünk. A karácsonyi filmek hősei mindig valamilyen módon inspiráló példát mutatnak, még azok is, akik első ránézésre nem tűnnek éppen mintaképeknek. Grincs és Scrooge közös vonása, hogy mindketten kezdetben elutasítják a karácsony szellemét, ám a történet során felfedezik annak igazi értelmét, és ezzel maguk is átalakulnak.
Bill Murray karaktere is hasonló utat jár be az 1988-as "Szellemes karácsony" című filmben, amely természetesen a klasszikus "Karácsonyi ének" modern feldolgozása. A történet középpontjában álló figura jelentős átalakuláson megy keresztül, ahogy fokozatosan ráébred a karácsony valódi értelmére. Az ő fejlődése jól példázza, hogy a karácsony nem csupán az ajándékokról és a felhajtásról szól, hanem a szeretetről, a megbocsátásról és a közösség erejéről.
Na, miután annyit beszéltünk a Karácsonyi énekről, ne feledkezzünk meg azokról a varázslatos karácsonyi filmekről sem, amelyek az ünnepi klasszikusok színpadra állításáról szólnak – és persze, ezek között általában a Karácsonyi ének tűnik ki.
A témában érdemes megtekinteni a Dickens-i ünnep című filmet, már csak azért is, mert kimerít egy másik klisét is a tavalyi listánkról.