Fedezd fel velünk a legjobb bejgli receptet, amely garantáltan elnyeri a család és a barátok tetszését!
1. A tészta elkészítését érdemes már az előző este elkezdeni: először is, langyosra melegítjük a tejfölt, majd bele tördeljük az élesztőt, és alaposan elkeverjük a tojással. A lisztet egy tálban összekeverjük a margarinnal, elmorzsoljuk, majd megszórjuk porcukorral és egy csipet sóval. Ezután hozzáadjuk az élesztős tejfölt, és gyors, határozott mozdulatokkal kidolgozzuk a tésztát. Végül négy cipót formázunk belőle, becsomagoljuk fóliába, és másnapig a hűtőszekrényben pihentetjük, hogy az ízek jól összeérjenek.
A mazsolákat alaposan megmossuk forró víz alatt, majd jól lecsepegtetjük. Ezután meglocsoljuk őket rummal, és letakarva fél órára pihenni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek. Végül ismét lecsepegtetjük a mazsolákat.
A mákos töltelék elkészítéséhez kezdjük azzal, hogy 1 dl vizet felforralunk a porcukorral, amíg a cukor teljesen feloldódik. Ezután óvatosan beleszórjuk a mákot, majd levesszük a tűzről. A keverékhez hozzáadjuk a friss citrom levét és reszelt héját, valamint a mazsolát is, és alaposan összekeverjük. Végül hagyjuk, hogy a töltelék langyosra hűljön, így az ízek szépen összeérnek.
A diós töltelék elkészítéséhez először is felhasítjuk a vaníliarudat, majd kiemeljük a belsejéből a finom pépet. Ezt követően a pépet a porcukorral együtt hozzáadjuk a meleg tejhez, és felforraljuk az elegyet. Miután felforrt, levesszük a tűzről, és óvatosan beleszórjuk a finomra vágott diót és a zsemlemorzsát. Végül hozzáadjuk a mazsolát is, majd az egészet hagyjuk langyosra hűlni, hogy az ízek jól összeérjenek.
5. A cipókat egymás után, lisztezett munkafelületen, körülbelül 5 mm vastagságú téglalapokká nyújtjuk (kb. 20x28 cm méretben). Az első lapot vékonyan megkenjük tojásfehérjével, ügyelve, hogy a hosszabb oldalakon 2 cm-t szabadon hagyjunk, a többit pedig simára elterítjük a töltelék felével. A két rövidebb oldalon 2-3 cm széles csíkban visszahajtjuk a tésztát a töltelék fölé, majd a hosszabbik oldalánál kezdve óvatosan feltekerjük. Végül a kész tekercset egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük.
6. A tetejüket egy réteg tojássárgájával kenjük meg, majd langyos helyen pihentetjük körülbelül 30 percig, amíg a tojássárgája megszárad. Ezután óvatosan, könnyed mozdulatokkal átkenjük tojásfehérjével, és még fél órát kelesztjük (a kétszeri kenés eredményeként a teteje gyönyörű, márványosan repedezett hatást kap). Közben előmelegítjük a sütőt 180 °C-ra (gázsütő 2. fokozat).
7. A tekercsek tetejét alaposan megszurkáljuk villával, hogy a sülés során keletkező gőz ne okozzon repedéseket. Ezután a középső bordamagasságra állított rácson aranybarnára sütjük őket, körülbelül 30-40 perc alatt. Fontos, hogy a sütő ajtaját 15-20 percig ne nyissuk ki! Miután elkészültek, hagyjuk a tepsiben kihűlni, majd vágjuk ujjnyi vastag szeletekre, és tálaljuk. Az alufóliába csomagolva tárolt tekercsek akár egy hétig is frissek maradnak, és a mélyhűtést is jól bírják.