Elhunyt Mario Vargas Llosa, a Nobel-díjas perui író, aki életművével jelentős hatást gyakorolt a világirodalomra. Művei mély filozófiai és társadalmi kérdéseket boncolgattak, és egyedi stílusával sok olvasót magával ragadott. Az irodalom iránti szenvedély


Életének kilencvenedik évfordulóját éppen Lima városában hagyta maga mögött Mario Vargas Llosa, a modern irodalom egyik kiemelkedő alakja. A Nobel-díjas szerzőt otthona kényelmében, szerettei társaságában érte a végső búcsú. A fájdalmas hírt Álvaro Vargas Llosa, a fia, osztotta meg a világgal.

Vasárnap Limában mgehalt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. A Nobel-díjas írófejedelem március 28-án töltötte be nyolcvankilencedik életévét.

A bejelentést Álvaro, az író fia tette. Vargas Llosa kívánságának megfelelően nem rendeznek semmiféle ünnepséget; családi körben, meghitt környezetben zajlik majd a hamvasztás.

Vargas Llosa családja körében távozott az élők sorából, és csendes megnyugvással fogadta, hogy gazdag és eseménydús élete most lezárult – áll a közleményben.

Vargas Llosa, a modern irodalom egyik kiemelkedő alakja, immár nem része az élők sorának. 1936-ban látta meg a napvilágot az Andok ölelésében, a festői Arequipa városában. Szigorú apja mindent megtett annak érdekében, hogy elriasztja fiát Mariót attól a szenvedélytől, amely az írás világa felé vonzotta, ám végül nem tudta megakadályozni, hogy a fiatal álmodozó kövesse szívének hívását.

Az egyetemet Madridban fejezte be, de 1959-től Párizsban élt, ahol spanyolt tanított, valamint a francia rádió spanyol osztályán dolgozott.

Első regénye, a "Városok és kutyák", 1962-ben látott napvilágot, és azonnal világszerte elismerésre tett szert.

1964-ben elválik feleségétől, évekkel később a történetet a Júlia néni és a tollnok című regényében dolgozza fel, amihez Julia Urquidi is megírja saját változatát 1993-ban.

1966-ban jelent meg második regénye a Zöld palota, ekkor már második feleségével Patricia Llosával él együtt. A hatvanas évek végétől különböző amerikai és európai egyetemeken tanított, '67-ben pedig kiadta összegyűjtött novelláit Kölykök címmel (A címadó írás volt az első kiadott novellája).

1970-ben a családjával együtt Barcelonába költözött, ahol doktori disszertációját írta, amelynek középpontjában példaképe, Gabriel García Márquez állt. 1973-ban debütált a "Pantaleón és a hölgyvendégek" című műve, amelyből három évvel később saját rendezésében készült filmadaptáció.

1975-ben visszatért Peruba, ahol újra felfedezte hazája szépségeit. Két évvel később, 1977-ben a Nemzetközi PEN Klub elnökeként kezdte meg tevékenységét, amely során az irodalom nemzetközi közösségét erősítette. A nyolcvanas években már Japánban is tanított, miközben regényei folyamatosan megjelentek, gazdagítva a világirodalmat. 1995-ben pedig elnyerte a spanyol nyelvű irodalom legmagasabb kitüntetését, a Cervantes-díjat, ami méltó elismerése volt kiemelkedő munkásságának.

A spanyol nyelv kiemelkedő alkotói között számos művész neve felmerül, de közülük is kiemelkedik az a szerző, akinek legismertebb regényei – mint a "Pantaleón és a hölgyvendégek", "A város és a kutyák", valamint "Julia néni és a tollnok" – világszerte hatalmas sikert arattak. Ezek a művek szinte minden nyelvre le lettek fordítva, és könyvei milliós példányban keltek el globálisan, bizonyítva ezzel a szerző tehetségét és hatását a világirodalomra.

Három gyermeke, Álvaro, Gonzalo és Morgana, valamint második felesége, Patricia (akivel 1965 óta élt házasságban) gyászolja.

Élete jelentős részét Spanyolország vibráló szívében, Barcelonában töltötte, azonban 2022-ben visszatért szülőföldjére, Limába. A perui főváros bohém szellemű, óceánparti Barranco negyedében találta meg új otthonát, ahol a helyiek gyakran észlelték, ahogy sétabotjára támaszkodva fedezi fel a város varázslatos utcáit, imádott Limájának minden szegletét.

Sikeres íróként ismerték, de egyetlen komoly kudarca a politikai életben érte. Az 1990-es perui elnökválasztás során ő volt a legnagyobb esélyes, ám váratlanul vereséget szenvedett el a viszonylag ismeretlen, japán származású Alberto Fujimorival szemben. Ez a váratlan fordulat sokkolta a közvéleményt és megpecsételte politikai ambícióit.

Related posts