Meghátrált az amerikai törvényhozás, Putyin most biztosan elégedetten dörzsölheti a tenyerét.


Az amerikai szenátus döntése értelmében a tervezett Oroszország elleni szankciókról szóló törvényjavaslat tárgyalása legalább júliusig késlekedni fog. A halasztás hátterében más jogalkotási és külpolitikai ügyek előtérbe helyezése áll – számolt be róla a The Kyiv Independent.

Lindsey Graham republikánus és Richard Blumenthal demokrata szenátorok egy új, módosított törvényjavaslaton dolgoznak, amely másodlagos szankciókat vezetne be Oroszország kereskedelmi partnereivel szemben, miközben megóvná Ukrajna szövetségeseit a büntetésektől. Azonban a javaslat előrehaladása megtorpant, mivel a republikánusok Donald Trump adótörvényjavaslatára összpontosítanak, és az Iránnal és Izraellel kapcsolatos feszültségek is sürgős figyelmet igényelnek.

John Thune, a republikánus szenátusi frakció vezetője június 18-án kijelentette, hogy a szankciós törvényjavaslat időpontja szempontjából a július már sokkal inkább reális célkitűzésnek számít.

Teljesen elkötelezettek vagyunk az előrehaladás mellett, és igyekszünk szoros együttműködésben dolgozni a kormányzattal, figyelembe véve az időzítést is.

"Thune a Semafor értesülései szerint arra kérte, hogy tegyük különlegessé a szöveget."

Graham megjegyezte, hogy a szenátusnak egy kis időt kell várnia, mivel a globális események folyamatosan változnak.

A helyzet Iránnal most izgalmas fordulatokat vesz... Ez azonban nem jelenti azt, hogy Oroszország vagy Ukrajna háttérbe szorult volna. Szó sincs róla! Jelenleg Irán áll a figyelem középpontjában, de biztos vagyok benne, hogy a jövőben a többi ügy is napirendre kerül.

- jelentette ki.

Trump eddig nem fejezte ki támogatását a jogszabály iránt, ami továbbra is komoly gátat jelent a folyamat előrehaladásában.

Bár a szankciókat a republikánusok szélesebb körben támogatják, mint az Ukrajnának nyújtott közvetlen katonai segítséget, a párt törvényhozói vonakodnak Trump jóváhagyása nélkül előrelépni.

Az amerikai elnök a közelmúltban váratlanul elhagyta a kanadai G7-csúcsot, így lemondva egy fontos megbeszélést Volodimir Zelenszkij elnökkel. A döntése mögött az állt, hogy a figyelem egyre inkább Irán nukleáris ambícióira és az arra adott esetleges amerikai reakciókra összpontosult.

Jelenleg Izrael és Irán áll a nemzetközi figyelem középpontjában.

Tommy Tuberville szenátor kifejezte véleményét, hangsúlyozva, hogy minden szempontból mögött áll a Oroszország ellen hozott szankciók mellett.

Graham és Blumenthal abban bízott, hogy a G7-csúcstalálkozó előtt sikerül véglegesen áttörniük a törvényjavaslat elfogadásának útjában álló akadályokat. Blumenthal kiemelte, hogy jelentős előrelépést könyvelhettek el a kormányzattal folytatott tárgyalások során, ám megjegyezte, hogy a jogszabályt más, sürgetőbb prioritások háttérbe szorítják.

A szankciók hívei úgy vélik, hogy a javasolt törvény lehetőséget biztosít Trumpnak, hogy rugalmasabban kezelje a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott diplomáciai diskurzusait.

Célunk, hogy megerősítsük pozíciónkat a tárgyalások során.

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – így fogalmazott John Hoeven szenátor.

A jogszabály másodlagos szankciókat vezetne be olyan országok ellen, amelyek továbbra is orosz energiát importálnak, illetve jelentős kereskedelmi kapcsolatokat ápolnak Moszkvával.

Bár az időzítés még mindig képlékeny, Graham és Blumenthal folyamatosan dolgoznak a törvényjavaslat finomításán, hogy szélesebb körű támogatást érjenek el. Ennek részeként figyelembe veszik az Ukrajna szövetségeseinek szánt mentességeket, valamint a globális bankrendszerhez való alkalmazkodást célzó módosításokat.

Related posts