Megkerestük a Magyar Nemzeti Bankot, hogy vajon tervezik-e az 5 forintos érme forgalomból való kivonását.


A legkisebb névértékű érme eltörlése időről időre felmerül, és most különösen aktuálissá vált, miután Donald Trump amerikai elnök a költséghatékonyság érdekében elrendelte az egycentes érmék forgalomból való kivonását. Az összesen 3625 tonnányi érme visszavonása rendkívül drága folyamat lenne, ráadásul az alapanyagukért csupán egy töredéknyi árat lehetne kapni, hiszen egy ötvözetről van szó.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a költségek csökkentése érdekében döntött arról, hogy megállítja az egycentes érmék gyártását. A pénzverde utasításának hátterében az áll, hogy az érmék előállítása és forgalomban tartása jóval nagyobb költségekkel jár, mint amennyi a névértékük, hiszen egy darab érme előállítása körülbelül 3,7 centbe kerül.

Magyarországon a legkisebb névértékű érme az 5 forintos, újra és újra felmerül, hogy ahogy annak idején az 1 és 2 forintos érméket, ideje lenne bevonni. A Jobbik - ahogy minden évben - nemrég nyújtott be határozati javaslatot az országgyűlés elé.

A bevonásról nem a parlament, hanem a jegybank elnöke rendelkezhet, az Országgyűlés ezt csak kérheti. A jegybank azonban nem tervez ilyet - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) HVG-nek adott válaszaiból.

Egyrészt, mert nincs tervbe véve, az MNB monetáris tanácsa által meghatározott hatályos készpénzes stratégiájában a jelenlegi bankjegy- és érmecímlet-struktúra megtartása szerepel.

Másrészt a jegybank álláspontja szerint az ötforintos érme kivonása nem indokolt. Az érmék, beleértve ezt a kis címletet is, fontos szerepet játszanak a mindennapi tranzakciókban.

Az 5 forintos érmék forgalmi statisztikái megbízható használatra engednek következtetni.

A jegybank megállapítása szerint jelenleg nincs olyan ok vagy körülmény, amely indokolná bármelyik címlet azonnali kivonását. Az 5 forintos érme részesedése a forgalomban lévő érmék között már több mint tíz éve stabilan 33 százalék körüli szinten mozog. Az egy- és kétforintosok forgalomból való kivonásának következményei, mint például a készpénzforgalomban tapasztalható visszaesés, eddig nem mutatkoznak meg - tette hozzá a jegybank.

Azt ugyanakkor

Az MNB üzleti titokra hivatkozva nem tette közzé, hogy mennyi költséggel jár egy 5 forintos érme legyártása.

Vélhetően többe, mint az érme névértéke. Ezzel együtt sem biztos, hogy megérné kivonni a forgalomból, az MNB szerint ez nagyon költséges lenne.

A 2024. december 31-i adatok alapján a forgalomban lévő ötforintos érme mennyisége 863 millió darabot tesz ki, össztömege pedig megközelítőleg 3625 tonna. Amennyiben bevonási döntés születik, fontos mérlegelni, hogy ekkora volumenű érme hosszú távú mozgatása és tárolása milyen pénzügyi terheket ró az ellátási lánc szereplőire, különösen a kereskedelmi bankokra, a postai szolgáltatásokra és a készpénzlogisztikai cégekre. Továbbá érdemes megvizsgálni, hogy a bevonás költségei, beleértve a logisztikai és tárolási kiadásokat, összhangban állnak-e azzal a költségszinttel, amely az adott címlet forgalomban tartásából adódik, figyelembe véve az éves gyártási és forgalmazási költségeket is.

A központi bank véleménye szerint...

Nem állja meg a helyét az a megállapítás, amelyet például a Jobbik határozati javaslata is hangoztat, miszerint a bevont érmék anyagának értékesítése révén jelentős bevételre lehetne szert tenni, amely a megfelelő fém tőzsdei árán alapul.

Egy esetleges bevonás után az érmék alapanyagának értékesítése - figyelembe véve, hogy ezek különleges ötvözetekből készültek - a bennük található fémek szétválasztása kohászati eljárásokat igényel. Emiatt az értékesítésük csak az alapanyagként szolgáló fémek piaci árának egy töredékéért valósulhat meg.

Related posts