Megkezdődött Harvey Weinstein nemi erőszakkal kapcsolatos ügyének újratárgyalása, amely újabb fejezetet nyit a hírhedt producer jogi kálváriájában.

Az egyik állítólagos áldozat jogi képviselője úgy véli, hogy az ügy öt év elteltével való újbóli napirendre tűzése kulcsfontosságú lépés a szexuális visszaélésekkel szembeni felelősségre vonásért vívott küzdelemben.
Az egykori hollywoodi filmes mogul ügyét azért tárgyalják újra, mert egy fellebbviteli bíróság elvetette a 2020-as, mérföldkőnek számító ítéletet, amelyben 23 év szabadságvesztésre ítélték. New York fellebbviteli bírósága később úgy döntött, hogy a tárgyalás nem volt tisztességes - mivel olyan tanút is meghallgattak, akinek a vádlott elleni vallomása nem kapcsolódott az ott szóban forgó ügyhöz - és hatályon kívül helyezte az ítéletet.
Shannon Lucey ügyész a Harvey Weinstein korábbi hatalmának mérhetetlen nagyságát hangsúlyozva kijelentette, hogy a férfi "álomlehetőségeket használt fel fegyverként". A vádak szerint Weinstein egy színésznőt megerőszakolt, míg két másikat orális szexre kényszerített.
"A vádlott a testük megszerzésére törekedett, és ahogy a sértettek egyre inkább ellenálltak, úgy ő egyre agresszívebbé vált" - nyilatkozta Lucey.
Az újratárgyalás ugyanazon a manhattani bíróságon zajlik, mint az első tárgyalás, és várhatóan visszatér két vádló, aki akkor tanúskodott.
Harvey Weinstein folyamatosan fenntartotta ártatlanságát, és jelenleg is börtönbüntetését tölti. 2023-ban egy újabb ügy következtében további 16 évre ítélték.
A 73 éves volt producer ügyét eredetileg azért zárták le elítéléssel, mert 2013-ban egy Beverly Hills-i szállodában megerőszakolt egy modellt. Az újratárgyalás során azonban egy másik váddal is szembe kell néznie, amely szerint 2006-ban egy manhattani hotelben is elkövethetett erőszakot. A mostani tárgyalás során három áldozat vallomásait hallgatják meg: Miriam Haley produkciós asszisztens, valamint Kaja Sokola és Jessica Mann színészek részéről. Haley-t és Mannt már a 2020-as per során is kihallgatták, és most újra fontos szerepet játszanak az ügy felgöngyölítésében.
Arthur Aidala, Weinstein ügyvédje a szerdai tárgyaláson hangsúlyozta, hogy a szexuális együttlétek kölcsönös beleegyezés alapján zajlottak, és a nők abban reménykedtek, hogy a férfi támogatásával előreléphetnek karrierjükben. Aidala véleménye szerint a nők szavai nem tükrözik a valóságot, mivel szerinte csupán anyagi haszonszerzés motiválta őket, és ki akarták használni Weinstein hírnevét.
Weinstein ügye indította el 2017-be a MeToo-mozgalmat: azóta többtucatnyi nő, köztük világsztárok, például Gwyneth Paltrow és Angelina Jolie is megvádolta az egykori producert zaklatással, szexuális erőszakkal vagy nemi erőszakkal, számos esetben azonban már elévültek a vádak.
A 2020-as tárgyaláson a két legsúlyosabb vádpont - ragadozó szexuális zaklatás és első fokú nemi erőszak - alól felmentő ítéletét továbbra is fenntartják.
A Weinsteint terhelő, 2006-ban, egy manhattani szállodában történt állítólagos nemi erőszak ügyében a beadványt benyújtó nő jogi képviselője, Lindsay Goldbrum úgy véli, hogy az újratárgyalás kulcsfontosságú mérföldkő a szexuális visszaélések áldozataiért folytatott küzdelemben. Goldbrum hangsúlyozta, hogy ez egy erőteljes üzenet más áldozatok számára, amely arra ösztönzi őket, hogy merjenek megnyilvánulni, még akkor is, ha a körülmények elsőre kilátástalannak tűnnek, hiszen a rendszer fokozatosan a változás irányába halad.