Meglepetésként érkezett a hír a céklával kapcsolatban: ezt érdemes észben tartanod, amikor a boltban válogatsz - Agro Napló.

Évről évre folyamatosan bővül a cékla termesztésének területe Magyarországon, amit a modernizált termesztési módszereknek köszönhetünk. Ennek eredményeként az egy hektárra eső terméshozam is fokozatosan emelkedik - áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös felmérésében.
Újra felfedezi a közönség a céklát hazánkban, hiszen az utóbbi évek gasztronómiai forradalma során a cékla egyre inkább a figyelem középpontjába került. Az éttermek étlapjain és a háziasszonyok konyháiban is egyre gyakrabban bukkannak fel az ízletes és tápláló céklaételek. A boltok polcain található céklák zöme hazai termelőktől származik, csupán a szezon végén kerülhet némi import a piacra. A cékla iránti növekvő kereslet nem véletlen: ez a zöldség igazi szuperélelmiszer, amely tökéletesen illeszkedik az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásba, ráadásul egész évben elérhető. A cékla sokoldalúsága lenyűgöző; készíthetünk belőle főzeléket, ropogós snacket, friss salátát, ízletes levest, fogyaszthatjuk savanyítva, sőt, még desszertként is megállja a helyét. Ráadásul egyre többen választják a zöldség levét, ami a smoothie-k kedvelt összetevője.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint hazai szinten mintegy 250-350 hektáron termelünk céklát, 10-20 ezer tonna mennyiségben. Az elmúlt öt évben folyamatosan bővült, mintegy 100 hektárral nőtt a cékla termőterülete hazánkban. A termőterület bővülésének oka lehet, hogy jól illeszthető a vetésszerkezetbe, főként a gépkihasználás miatt, a termelés viszonylag kiszámítható, s nem mellesleg a támogatások is ösztönzőként hatnak.
A fokozódó termelési hatékonyság és a korszerű termesztéstechnológiai megoldások alkalmazásának eredményeként nem csupán a termesztett területek száma nő, hanem az átlagos terméshozam is folyamatos emelkedést mutat. A termesztési gyakorlat azonban erősen centralizált, mivel az országban csupán néhány vállalkozás foglalkozik céklatermesztéssel. Ez a zöldség a hagyma, burgonya és sárgarépa mellett kiegészítő termékként jelenik meg az áruházláncok beszállító rendszerében.
A céklát nem alaptalanul emlegetik szuperélelmiszerként, hiszen rendkívül gazdag tápanyagokban. Kálium, kalcium, vas, szilícium és magnézium bő forrásaként szolgál, de ezen kívül rezet, cinket, mangánt, kénvegyületeket, jódot, kobaltot, krómot, nikkelt, valamint B1, B2, B6 és C vitaminokat, folsavat, niacint és biotint is tartalmaz. Ezen jótékony hatóanyagok révén a cékla hozzájárul a sebgyógyulás elősegítéséhez, valamint támogatja az izomszövet regenerálódását. Különösen figyelemre méltó májtisztító tulajdonságai, valamint a bélrendszer erősítése, ami hozzájárul a bélflóra egészségéhez. A zöldségben található betain különösen fontos, mivel segíti a zsírok lebontását, így zsírégető hatással is bír. Rendszeres fogyasztásával pedig a bőr frissességét és megújulását is támogathatjuk, így a cékla valódi szuperhősként lép fel az egészségmegőrzés terén.