A Notre-Dame kapui megnyíltak, de nem a megszokott módon, ahogyan eddig ismertük.


A párizsi székesegyház december 8-án ismét megnyitja kapuit a nagyközönség számára, azonban a 2019. április 15-én bekövetkezett pusztító tűz okai még mindig homályban maradnak. A nyomozók jelenlegi álláspontja szerint a tragédia hátterében valószínűleg egy véletlen baleset húzódik meg - számolt be róla a CNN.

Az újjáépítés költségei valóban lenyűgözőek. A Notre-Dame történelmi állapotának visszaállítása körülbelül 700 millió eurót igényelt, ahogy azt a Rebuilding Notre Dame de Paris köztestület is megerősítette. Az adományozók összességében 846 millió eurót adtak össze, 150 különböző országból, összesen 340 ezer jótevőtől. A megmaradó forrásokat pedig más műemlékek helyreállítására használták fel.

Ezen túlmenően maga az újjáépítéshez felhasznált anyagok is elképesztőek. Az épülethez használt legmagasabb kivágott tölgyfa 27 méter magas volt, 1300 köbméter követ cseréltek ki, 8 ezer orgonasípot tisztítottak meg és hangoltak újra, illetve 1500 tömör tölgyfa padot faragtak ki, amelyhez 2 ezer elhivatott mesterember munkája kellett. Az építéshez használt tölgyek közül három, 230 éves volt a francia Nemzeti Erdészeti Hivatal szerint.

Öt évvel ezelőtt Emmanuel Macron francia elnök egy merész célt fogalmazott meg a székesegyház újjáépítésével kapcsolatban. Pénteki látogatása során visszatért, hogy kifejezze háláját azoknak a több száz bátor tűzoltónak és önkéntesnek, akik az oltásban és a helyreállítási munkákban fáradhatatlanul dolgoztak.

Az ezt megelőző 2055 nap nagy részében a helyszínen nagyüzem volt, a csapatok márványmozaikokat tisztítottak, freskókat retusáltak, és a műemlék központját kitöltő állványzaton dolgoztak.

Ma az új, 315 láb magas torony nyolcszögletű alapja -, amely szinte teljesen megegyezik az Eugène Viollet-le-Duc építész által a 19. században tervezett toronnyal - kitölti ezt az űrt a mennyezeten.

Az pedig, hogy a múlt hónapban a tűzvész óta először szólaltak meg a harangok - egy technikai próba keretében - egy újabb fontos mérföldkő volt. A párizsiak "csodaként" üdvözölték a Szűz Mária csaknem életnagyságú szobrának a Notre-Dame-ba való visszatérését is, amelyre szintén novemberben kerítettek sort.

A torony tetején jelenleg egy arany főnix ül, amely szimbolikusan a tűzvész romjai között talált kakas helyébe lépett.

A Notre-Dame ikonikus ólomüveg ablakai a tüzet követően szinte csodás módon megmaradtak, de az évtizedek során bekövetkezett kopás és az időjárás kihívásai miatt elkerülhetetlenné vált a felújításuk.

A következő napok, hónapok és évek során a Notre Dame, amely a francia gótikus építészet egyik kiemelkedő remekműve, ismét középpontba kerül Párizs kulturális életében.

Related posts