Mészáros Lőrinc Hunguest Hotels vállalata egyesült két előző tulajdonosával, ami azonnali hatással volt a nyereségcsökkenésre.


2023-ban még 4,1 milliárdot termelt az állami támogatásokkal bőven kitömött szállodalánc. Az egyesüléssel jelentősen nőtt a vállalat tőke- és eszközállománya.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels üzemeltető cége, a Hunguest Szálláshelyszolgáltató Zrt., 2,6 milliárd forintos "szolid" nyereséget könyvelhetett el, miközben forgalma elérte a 42,5 milliárd forintot – derül ki a vállalat legfrissebb pénzügyi beszámolójából. Az üzemi eredmény viszont kedvezőbb képet mutat: 6,4 milliárd forintot hozott, ami közel másfélszeres növekedést jelent az előző évhez képest. Ezt a pozitív tendenciát azonban részben ellensúlyozta a pénzügyi műveletekből származó, főként kamatfizetéseket magában foglaló 3,6 milliárd forintos veszteség. A megmaradó profitot a közgyűlés döntése értelmében a már 7,6 milliárd forintot tartalmazó eredménytartalékba helyezték el.

A cégadatok elemzése világosan rávilágít arra, hogy a folyamatosan növekvő költségek és a magas hitelkamatok komoly hatással vannak a nyereségességre. Különösen a második tényező az, ami jelentősen visszavetette az üzemi eredményeket, hiszen a pénzügyi jellegű kiadások jelentősen csökkentették az eredményeket (erről bővebben a lenti részben olvashat).

Az Opus Global több mint 99 százalékos tulajdonában lévő vállalat 2024-et már úgy kezdte, hogy egyesült Mészáros más érdekeltségeivel, a KZH Invest Kft-vel (korábban Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt.) és a KZBF Invest Kft-vel, így a vállalat pénzügyi mérlege az előző évekkel szinte egyáltalán nem összehasonlítható. Ezt az Opus 2023. szeptember 26-án jelentette be. Az ügylet már csak azért is pikáns, mert a KZBF és a KZH voltak korábban a Hunguest tulajdonosai (Mészáros közvetetten évekig ezeken keresztül birtokolta a szállodaláncot), ezek tehát most felvették korábbi leányvállalatuk nevét.

A konszolidált vállalat eszközeinek értéke ennek fényében jelentősen megnőtt a jogelődhöz képest: 2023-ban 89 milliárd, 2024-ben már 127,9 milliárd forint volt. Ebben közrejátszik az is, hogy a KZH Investnek 21,8 milliárdos, a KZBF-nek 5,8 milliárdos eszközértéke volt.

A cég saját tőkéje jelentős mértékben, 24,6 milliárd forintról 51,6 milliárd forintra emelkedett, míg kötelezettségei 54,8 milliárdról 65,1 milliárd forintra növekedtek. A vállalat hosszú lejáratú hitele meghaladja a 18 milliárd forintot. A legfrissebb beszámolóban kiemelik, hogy a csökkenő kamatlábak kedvező hatással voltak a kamatköltségekre, így a vállalatnak alacsonyabb költségekkel kellett szembenéznie. A legjelentősebb hitelét az Erste Banknál vette fel, amely 46,2 millió eurós keretet jelent, ebből 39 millió eurót (körülbelül 16 milliárd forintot) már lehívtak. Ezen kívül az OTP Banknál a Ligetfürdő Kft. beolvadásával egy 12,8 millió eurós (kb. 5,2 milliárd forintos) hitelt is örököltek. Az MBH Banknál összesen 21 millió euróval, míg a Magyar Fejlesztési Banknál 11,5 millió euróval rendelkezik a vállalat.

A pénzeszközök értéke az összeolvadás ellenére 4,6 milliárd forintról 3,6 milliárdra csökkent, ennek nagy része bankbetét.

Az anyagjellegű kiadások 19,6 milliárd forintot tesznek ki, és a vendéglátás jelentősége miatt a legnagyobb arányt az anyagköltségek (mint például az élelmiszer alapanyagok és az energia költségek) és az eladott áruk beszerzési értéke alkotják.

A vállalat 2024 során átlagosan 1416 munkavállalót foglalkoztatott, ebből 1375 fő teljes munkaidőben dolgozott. A bérköltségek összesen 8,57 milliárd forintra rúgtak, és ha beleszámítjuk a bérjárulékokat, valamint egyéb személyi jellegű kiadásokat is, akkor a teljes összeg 12,3 milliárd forintra emelkedett. Ez személyenként havi bruttó 723 ezer forintos jövedelmet jelent.

A beszámoló szerint a kapcsolt vállalkozásban birtokolt tartós részesedések fordulónapi értéke közel 4 milliárd forint volt, itt az alábbi üzletrészek találhatóak:

Az osztrák Heiligenblut Hotel GmbH teljes tulajdonrésze, amelynek értéke 1,7 milliárd forint, 100%-ban a társaság birtokában van.

* Hunguest Hotels Montenegro D.o.o. 100 százalékos tulajdonrésze 2,09 milliárd forint összegben,

A Relax Gastro GmbH, amely szintén osztrák hátterű, teljes mértékben 100%-os tulajdonrésszel bír, amelynek értéke 63,5 millió forint.

A Balatontourist Camping Kft. 100%-os tulajdonrésze 3 millió forint értékben kerül értékesítésre.

A Balatontourist Idegenforgalmi és Kereskedelmi Kft. 100%-os tulajdonrésze 113,7 millió forint értékben került megállapításra.

A társaság bejelentette, hogy sikeresen lezárult a Kisfaludy program keretében elnyert pályázati támogatások révén végrehajtott öt éves felújítási projekt, melynek során kilenc szálloda újult meg, és számos új szolgáltatással bővült. Decembertől a megújult Hunguest Béke és Hunguest Flóra hotel is várja a vendégeket. Érdekesség, hogy a program kezdetén arról beszéltek, hogy a Hunguest Hotels Zrt. szállodái különféle apróságokat, például vécékeféket és gyermekkádakat is szeretnének beszerezni a támogatásokból, de végül erre a célra nem kaptak elegendő forrást, mivel ezek az alacsony költségű tételek nem voltak elszámolhatóak. A 300 milliárd forintos keretösszegű program során Mészáros szállodalánca kiemelkedően eredményes volt, és a legnagyobb részesedést tudhatja magáénak.

Hozzáteszik, hogy az infláció és az energiaárak csökkenése, az üzemeltetési folyamatok további racionalizálása növelte az üzemi eredményességet, amit a vártnál nagyobb vendégforgalom és a magasabb fajlagos vendégköltés alapozott meg. A finanszírozás alapjául szolgáló EURIBOR kamat is csökkenő pályára állt, ami kisebb kamatköltséget generált - írták.

Related posts