Miért érdemes aktiválni a sötét módot? Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a sötét téma használata nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem jelentős mértékben csökkenti az energiafogyasztást és meghosszabbítja az eszközök üzemidejét is. Az OLED kijel
Az automatikus fényerő és a tiszta fekete témák használata további energiamegtakarítást eredményez
Nincs itt semmi forradalmian új, egy régóta készenlétben álló lehetőség bekapcsolásáról van szó. A sötét mód néhány évvel ezelőtt még csak egy kísérlet volt, de mára alapértelmezett beállításként működhet Androidon, iOS-en, Windowson, macOS-en, Linuxon. Kezdetben azzal kampányoltak mellette, hogy a kisebb energiafogyasztás milyen jó lesz a Földnek. A fenntarthatóság fontos szempont a legtöbb embernek, de igazán ütős érvet a sötét mód mellé az állít, ha mindenki megtalálja a saját hasznát a bekapcsolásában. Az pedig nagyon erős indok az aktiválása mellett, hogy a telefon tovább működik. Mindjárt azt is megmondjuk, mennyivel.
A sötét mód népszerűsége az utóbbi időben robbanásszerűen nőtt, és ennek mögött sok érv húzódik. Főként a szem védelmét szolgálja, különösen gyenge fényviszonyok között, hiszen sokkal kíméletesebb a látásra. A modern okostelefonok többségében elterjedtek az AMOLED-kijelzők, ahol a teljesen fekete háttér valóban lenyűgözően mutat, szemben az LCD-panelek világával. Itt, ahol a fekete pixelek csupán sötét árnyalatot adnak, az AMOLED technológiájában a fekete pixelek valójában kikapcsolnak, így sokkal mélyebb feketeséget eredményezve. Ez nemcsak esztétikai előnyökkel jár, hanem a készülék akkumulátorának élettartamát is meghosszabbítja. Az adatok világosan mutatják, hogy a sötét mód használata jelentős különbségeket hozhat, így érdemes elgondolkodni rajta, hogy vajon megéri-e a világos módra váltani - figyelmeztet a MakeUseOf elemzése.
A Purdue Egyetem kutatói már 2021-ben átfogó tanulmányt tettek közzé a sötét módról és az energiafogyasztásról. Készítettek egy képkockánkénti OLED energiaprofilozót, és négy androidos telefonon teszteltek vele. Azok a készülékek (Pixel 4, Pixel 5, Moto Z) mára már kissé elavultak. Ez azonban nem ront a kísérlet relevanciáján, mert a modern technológiával, az újabb hardverrel az eszközöknek a sötét módban még jobban kell teljesíteniük.
Az eredmények világosan mutatják, hogy sötét módban az OLED kijelzők energiafogyasztása jelentősen csökkenhet – akár 47%-kal is, ha a maximális fényerőn üzemelünk, összehasonlítva a teljesen fehér képernyőkkel. Még a fél fényerő beállítása is, amely a legtöbb felhasználó számára ideálisnak számít, átlagosan 27%-os energia-megtakarítást jelent. Egyszerűen megfogalmazva: minél sötétebb a képernyő háttere, annál kevesebb energiát használ el. Például a Pixel 5 készüléken, ha a Google Naptár világos témájáról sötét módra váltunk maximális fényerő mellett, az akár 80%-os energia-megtakarítást is eredményezhet a kijelző működése során.
Amikor a napfényes égbolt alatt sétálsz, a telefonod automatikusan felpörgeti a fényerőt, függetlenül attól, hogy mennyire zavar ez téged. Ezeken a ragyogó napokon a nagy felbontású kijelző minden egyes fehér pixele egyre inkább lemeríti az akkumulátort. Viszont, ha sötét üzemmódra váltasz, nemcsak a fényerőt optimalizálhatod, hanem jelentősen csökkentheted az energiafogyasztást is. Egy friss kutatás szerint akár 47 százalékkal is csökkenthető az energiaigény! Képzeld csak el, hogy nyaralás alatt, miközben a város felfedezésével töltöd az idődet egy napsütéses helyen, mekkora különbséget jelent, ha a telefonod kibírja estig anélkül, hogy töltő után kellene kutatnod.
(Az igazsághoz tartozik, hogy vannak olyan mérések is, amelyek szerint sötét módban egyesek a jobb láthatóság érdekében túlságosan feltekerik a fényerőt, s emiatt végül a készülékük többet fogyaszt.)
Nincs szükség teljes fényerőre ahhoz, hogy kihasználja a kijelző előnyeit. A sötét mód még a gyengébb fényerő mellett is kedvezőbb választás, mint a világos beállítások. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a magasabb fényerő mindig jobban lemeríti az akkumulátort, még sötét módban is. Éppen ezért célszerű az automatikus fényerő funkciót aktiválni, így a képernyő csak akkor használja a maximális fényt, amikor valóban szükség van rá.
Androidon még jobban fokozható a sötét mód hatékonysága a "tiszta fekete" témák használatával, amelyek abszolút feketét (#000000) használnak sötétszürke helyett. Mivel az OLED-pixelek tiszta fekete megjelenítése közben nem bocsátanak ki fényt, gyakorlatilag a képernyő teljes sávját kikapcsolhatja, és minden lehetséges milliampert megtakaríthat.
Sok népszerű alkalmazás, amely natívan csak sötétszürke hátteret kínál, egy kis bütyköléssel tiszta feketére változtatható. Például a Reddit esetében telepíthető a nyílt forráskódú Infinity for Reddit kliens, hogy megváltoztassa a témát, és a hátteret tiszta feketére állítsa - hívja fel a figyelmet a MakeUseOf. A portál hozzáteszi: a sötét mód valószínűleg a legfontosabb eszköz a telefonján az akkumulátor-üzemidő meghosszabbítására, különösen, ha sok időt tölt el a szabadban felkapcsolt fényerővel. Ha fontos az akkumulátor élettartama és üzemideje, semmi más nem fogható a sötét mód hatékonyságához.