Miért terjed olyan ütemben a tuberkulózis az Egyesült Királyságban? Ennek a jelenségnek több összetevője is van, amelyek közrejátszanak a betegség gyors elterjedésében. Az urbanizáció, a sűrűn lakott területek, valamint a nem megfelelő egészségügyi ellátá

A tavalyi évben a tuberkulózisos megbetegedések száma 13 százalékkal nőtt a szigetországban. Bár a TBC-nek van kapcsolata a migrációval, ez a betegség mindenkit fenyeget. Egy lehetséges lappangási időszakot követően pedig az idegrendszerre gyakorol hatást.
Anja Madhvani már súlyos állapotban volt, amikor a sivatag magányos ölelésében hirtelen elfogyott az összes víz, amit magával hozott. Az Egyesült Királyságból utazott Marokkóba 2018-ban, hogy részt vegyen egy helyi ultramaratonon, de a verseny helyszínén hirtelen elhatalmasodott rajta a betegség. Esténként láz gyötörte, és a falatozás már szinte lehetetlenné vált számára. Köhögése egyre erősebbé vált, míg végül vércseppek is jelentek meg. Ekkor kezdődtek a rémálomszerű hallucinációk, amelyek a sivatagi éjszaka mélyén kísértették.
"Egyedül voltam az egészben" - mondta a 35 éves férfi az Euronews-nak. "A bőrömön éreztem, hogy haldoklom" - mesélte.
Végül, miután számos nehézséggel megküzdött, elindult a versenyen, és sikeresen befejezte azt. Hazatérve az Egyesült Királyságba, az orvosok influenzát és mellkasi fertőzést állapítottak meg nála. Azonban a röntgenfelvételek és a váladékvizsgálatok később tisztázták a helyzetet. Kiderült, hogy Madhvani valójában tuberkulózisban (TBC) szenvedett, ezzel ő is azok közé tartozott, akiket abban az évben 6,9 millió ember közül diagnosztizáltak ezzel a betegséggel.
Madhvani 11 hosszú napot töltött a kórház falai között, és közel egy éven át napi szinten kellett gyógyszereket szednie, hogy végre visszanyerje egészségét a betegségből való felépülés érdekében.
A tuberkulózis sokak fejében a 19. század árnyait idézi, pedig valójában napjainkban is a világ egyik legveszélyesebb, legfertőzőbb betegségeként tartjuk számon. Az előrejelzések szerint 2023-ban körülbelül 1,25 millió ember életét követeli világszerte. A betegség leginkább Délkelet-Ázsiában, Afrikában, valamint a Csendes-óceán nyugati régióiban terjed. Gyakran a legnagyobb szociális hátrányos helyzetben élők kórjaként emlegetik, mivel szoros kapcsolatban áll a szegénységgel és a rossz életkörülményekkel.
A COVID-19 világjárvány idején tapasztalt visszaesés után az olyan gazdag országokban, mint az Egyesült Királyság, újból megjelent. Szakértők szerint ez a társadalmi nélkülözéssel összefüggő egyéb egészségügyi problémák legsúlyosabbja most az országban.
„A TBC valóban a szegénység klasszikus betegségének számít, és gyakran más egészségügyi problémákkal is összefonódik” – nyilatkozta Tom Wingfield, a liverpooli Trópusi Orvostudományi Iskola TBC-kutató Központjának igazgatóhelyettese.
Angliában tavaly 5480 új esetet jegyeztek fel, ami 13%-os növekedést jelent a 2023-as évben regisztrált betegekhez képest. Ez az emelkedés a legmagasabb, amit 1971 óta tapasztaltak az előző évekhez viszonyítva.
A betegséget egy különleges baktérium idézi elő, amely évtizedekig rejtőzhet a tüdőszövetekben anélkül, hogy bármilyen tünetet okozna. Ezt a lappangó időszakot követően általában a gerinc és az agy a legnagyobb veszélyben, mivel ezek a területek válnak a baktérium támadási célpontjaivá. Jelenleg csak egy vakcina áll rendelkezésre, amely a kisgyermekek védelmét szolgálja, azonban a felnőtt lakosság számára sajnos nem nyújt hatékony védelmet.
Az új megbetegedések túlnyomó része Angliában olyan bevándorlók között jelentkezett, akik már jóval az érkezésük előtt megfertőződtek. Ez azt jelzi, hogy a betegség jellemzően az Egyesült Királyság határain kívülről érkezik.
A szigetországban a tuberkulózisos megbetegedések száma a második egymást követő évben növekedést mutat az ott született gyermekek körében is. 2012 és 2023 között folyamatos csökkenés figyelhető meg a betegek számában. Azonban tavalyhoz képest a fertőzések aránya Skóciában, Walesben és Észak-Írországban is emelkedett.
Az esetszám növekedése valószínűleg nagyrészt annak tudható be, hogy a COVID-19 világjárvány alatt az orvosi ellátásban jelentős zavarok léptek fel. Ez azt jelenti, hogy a brit egészségügyi rendszer most kezd ráébredni a TBC-fertőzés komolyságára.
A betegség kockázata fokozottan érinti a hajléktalanokat, a zsúfolt környezetben élőket, a börtönből frissen szabadultakat, a kábítószer- és alkoholfüggőket, valamint az alultápláltsággal küzdő egyéneket. 2024 végére az angliai, 15 évnél idősebb páciensek csupán 13,1%-a jelezte, hogy legalább egy szociális kockázati tényezővel rendelkezik. Ez valószínűleg a valós helyzet alábecsült képe.
A hónap elején az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége (UKHSA) szakértők bevonásával véleményezést indított az Angliában a tuberkulózis (TBC) megelőzésére, azonosítására és kezelésére kidolgozott ötéves cselekvési terv kapcsán. A terv célja a diagnosztikai eljárások korszerűsítése volt. Az UKHSA szóvivője azonban elkerülte a válaszadást az új terv prioritásait és költségvetését érintő kérdésekre.
Dr. Esther Robinson, az Euronews-nak tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a tuberkulózis komoly közegészségügyi kihívást jelent. Az ügynökség TBC-osztályának vezetője arra ösztönözte a lakosságot, hogy amint tüneteket észlelnek, például tartós, nem száraz köhögést, azonnal keressenek fel egy orvost a vizsgálat érdekében.
Tom Wingfield hangsúlyozza, hogy a tuberkulózis (TBC) kockázatának kitett új bevándorlók körében több szűrővizsgálat elvégzése elengedhetetlen, mivel a jogosultak közül csupán néhányan részesülnek orvosi ellenőrzésben. Javaslata szerint a külföldi munkavállalókat foglalkoztató cégeknek is részt kellene venniük a program finanszírozásában. Emellett szeretné, ha a kormány nagyobb figyelmet fordítana a TBC-s betegek szociális és anyagi helyzetére, hogy ezáltal könnyebbé váljon számukra a lakhatási lehetőségekhez, élelmiszersegélyekhez és egyéb támogató szolgáltatásokhoz való hozzáférés.
Madhvani rámutatott a TBC-s betegek mentális egészségügyi támogatásának hiányosságaira is. "Nem hiszem, hogy a rendszer megérti, milyen ijesztő és milyen magányos helyzetet okoz a betegség" - mondta.
Vannak olyan emberek, akik megtapasztalják a fertőzés hatásait, de a betegség teljes kifejlődése elmarad. Mindezek ellenére a fertőzések korai felismerése rendkívül fontos. Madhvani esetében a TBC diagnózisa váratlanul érte: nem tudta, honnan származik a fertőzés. A diagnózis előtt, anélkül, hogy tudatában lett volna, megfertőzte partnerét, barátait, családtagjait és kollégáit is. Sokan közülük megúszták a betegséget, de édesanyja sajnos nem volt ilyen szerencsés: hét évvel később is súlyos egészségügyi problémákkal küzd.
Egy másik személy, akit Madhvani megfertőzött, "lappangó TBC-s" diagnózist kapott. Az orvosok gyógyszeres kezelést írtak elő a betegség kockázatainak csökkentésére, de ő hamarosan felhagyott a terápiával. Évekkel később Madhvani egy fényképet kapott tőle, amin a férfi rendkívül soványan tűnt fel. Madhvani számára egyértelművé vált, hogy ismerőse nem vette komolyan a betegség súlyosságát, és ez aggasztóan sokat elárult arról, hogyan kezelik az ilyen helyzeteket.
"Nem tudom elhinni, hogy az emberek teljesen felfogják, milyen hatással van rád ez a betegség, ha nem foglalkozol a kezelésével" - felelte. "Teljesen mindegy, hogy mennyire vagy dúsgazdag, vagy hogy jártál-e a világ különböző tájain. Amint kapcsolatba lépsz a tuberkulózissal, hatalmas kockázatnak teszed ki magad" - tette hozzá.