Milliárdos veszteségek: ennyit kellene lakásonként állniuk a biztosítóknak
Az elmúlt héten Magyarországot egy rendkívül intenzív vihar sújtotta, amely az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz benyújtott kárbejelentések szerint 45.734 lakást érintett. A becslések szerint a vihar összesen 7 milliárd 526 millió forint kárt okozott, ami átlagosan 165 ezer forintnyi kárt jelentett egy-egy lakásban. Emellett a vállalatok, intézmények és önkormányzatok köréből 1700 káreseményt regisztráltak, összesen 1 milliárd 941 millió forint értékben - tájékoztatott a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).
Kép forrása: MTI / Vajda János
A közlemény alapján a biztosítókhoz benyújtott kárbejelentések túlnyomó része a következő eseményekhez kapcsolódik: beázások, villámcsapások és ezek másodlagos következményei, valamint tetőkben és melléképületekben keletkezett károk. Emellett jelentős számban érkeztek bejelentések felhőszakadás okozta károkról, redőnyök sérüléseiről, épületekre rádőlő fákról, továbbá a fagyasztott élelmiszerek áramszünet miatt bekövetkezett romlásáról is.
A vihar pusztító ereje különösen érzékenyen érintette az alábbi vármegyéket: Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár, Bács-Kiskun, Komárom, Fejér, Békés és Csongrád-Csanád. Ezen területeken belül számos település jelentett jelentős károkat, többek között Budapest, Gyál, Vecsés, Debrecen, Hódmezővásárhely, Szeged, Hajdúszoboszló, Szentendre, Biatorbágy, Vác, Kecskemét és Orosháza.
A kárbejelentések zökkenőmentesen érkeznek, és a kisebb mértékű károk esetében a biztosítók akár ötnapos határidőn belül képesek megtéríteni azokat. Ugyanakkor a jelentősebb, milliós nagyságrendű károk rendezése több időt vesz igénybe.
A legújabb viharkárok nyomán a biztosító-társaságok rendkívüli erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy ügyfeleik számára minél gyorsabban elérhetővé váljon a kárrendezés. A megnövelt kapacitásnak köszönhetően az ügyfelek már online videóbejelentéssel, mobiltelefonon vagy különböző applikációk révén is bejelenthetik a kárukat, emellett a hagyományos telefonos és személyes ügyintézés lehetősége is továbbra is adott.
Fontos, hogy a károsult első lépésként mindent pontosan dokumentáljon videófelvétellel vagy fotóval, a kárbejelentésben pontos adatokat adjon meg a biztosítójának és ha szükséges csak ezt követően mozdítson el bármit, azt is kizárólag kármentés céljából.
Európai összehasonlításban kiemelkedő, hogy Magyarországon az ingatlanok több mint 70 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással, ezek pedig valamennyi nagy kárt okozó természeti katasztrófakockázatra fedezetet nyújtanak - ismertette a Magyar Biztosítók Szövetsége.