A hétéves uniós költségvetés minden részlete Ukrajna javát szolgálná Brüsszel irányából.


Az Európai Unió hétéves költségvetési tervezete egyértelműen az ukrán érdeket szolgálja, hiszen minden szempontból kedvez az ukrán államnak. A mezőgazdasági támogatásokból jelentős összegeket vonnak el, amelyeket a gazdák helyett Ukrajna kap. A költségvetési javaslat alapján csupán Ukrajna részesülne jelentős mértékű támogatásban, míg a többi tagállam kevesebbet kapna. Az uniós büdzsé 20%-át Ukrajnának szánják, és további 10% hiteltörlesztésre kerül felhasználásra - derül ki az uniós költségvetés részleteit tartalmazó, a hirado.hu által megszerzett háttéranyagból.

A 2028-2034 közötti időszakra vonatkozó költségvetés főösszege körülbelül 2 ezer milliárd euróra rúg, ami nominálisan a legmagasabb érték a történelemben, és az uniós össztermék 1,26%-át képviseli. Ugyanakkor ezt a növekedést szinte teljes mértékben elnyeli a Next Generation EU program visszafizetése, amely az össztermék 0,11%-át teszi ki. Fontos megjegyezni, hogy ezek az összegek folyóáron értendők, tehát reálértéken a következő költségvetés valójában kisebb mértékű, mint az előző időszakban.

Szinte mindent Ukrajna kapna

A lapunk birtokába jutott háttéranyag alapján az Európai Versenyképességi Alap védelmi és világűrrel kapcsolatos kerete 131 milliárd eurót különít el, ami az előző többéves pénzügyi keret ötszöröse. A jelenlegi elosztási arányokat figyelembe véve ennek 20 százaléka Ukrajnához kerülne. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz katonai mobilitási ága megtízszereződik. A katonai vonatkozású műveletek támogatását az Európai Békekeret fedezi, aminek kerete 17 milliárd euróról 30,5 milliárd euróra nő, a jelen állást szerint ennek is túlnyomó részét Ukrajna kapná. A 200 milliárd eurós Globális Európa Eszköz lehetővé teszi az uniós költségvetés számára, hogy növelje a tagjelölt országoknak nyújtott támogatást, ennek legnagyobb kedvezményezettje Ukrajna lesz.

Jelenlegi helyzetünk szerint ez egyfajta támogatást jelentene, és ezen felül akár több százmilliárd eurónyi hitelkeret is kialakítható Ukrajna számára.

A költségvetési tervezetben az egységesen kidolgozott agrártámogatások mértéke drámai módon, 386 milliárd euróról 300 milliárd euróra csökkenne. Ezt figyelembe véve komoly aggodalomra ad okot, hogy az EU élelmiszerbiztonsága veszélybe kerülhet, és a vidéki életmód is sérülhet. Mindez különösen aggasztó a gazdák számára, akik már így is számos kihívással néznek szembe, mint például a klímaváltozás és az emelkedő alapanyagárak. A háttéranyagok alapján úgy tűnik, hogy a cél a túltelített ukrán mezőgazdaság számára szeretnének új piacokat találni.

Az Európai Bizottság új célzott válságkezelési mechanizmust javasol, amely csaknem 400 milliárd euró összegű hitelt nyújt a tagállamoknak és amelyet az Európai Uniót sújtó súlyos válságok esetén kellene aktiválni. Ez eddig nem hitel alapú konstrukció volt.

Ezen túlmenően 34 milliárd eurót különítettek el a belügyi célkitűzések támogatására, ami háromszorosára emeli az előző többéves pénzügyi keretben rendelkezésre álló forrást. E pénzeszközök jelentős hányada a migrációs és menekültügyi paktum megvalósítását célozza.

A tervezet drasztikus lépéseket tervez, amelyek során a gazdáktól és a hátrányos helyzetű régiók lakóitól, azaz minden negyedik európaitól jelentős támogatásokat vonnának meg. Eközben viszont a brüsszeli bürokrácia létszámát több mint 2500 új munkatárssal kívánják növelni.

A közös uniós adósság, különösen az NGEU-hitelek megnövekedett törlesztése miatt, az EU a nettó befizető tagállamok nyomására arra készül, hogy növelje bevételi oldalát. Ennek érdekében öt új saját forrást javasolnak, melyek révén körülbelül évi 60 milliárd euró bevételre számítanak. Ezek a javaslatok azonban kihatással lesznek a tagállamok adóztatási jogkörére (például a dohánytermékek adója), valamint az érintett termékek áremelkedését idézik elő (mint az ETS1 és a CBAM). Továbbá, a javaslatok csökkenthetik az uniós nagyvállalatok versenyképességét (Európai Vállalati Erőforrás). A vámbeszedési költség megtérítésének csökkentése 25 százalékról 10 százalékra szintén forráshiányt okozhat a tagállami költségvetésekben.

A legfrissebb, nyilvánosságra hozott tervezet alapján a tervezett hétéves uniós költségvetés számai egyértelműen mutatják, hogy Ukrajna a háború sújtotta országok közül gyakorlatilag egyedüliként részesül jelentős támogatásban. A tervezet szerint Ukrajna körülbelül 100 milliárd euróval gazdagodna az előcsatlakozási és újjáépítési program keretében. Ezen kívül, az uniós hosszú távú költségvetés (MFF) keretein belül is lehetősége nyílna további, előre nem meghatározott forrásokhoz jutni, amelyek humanitárius segítségnyújtásra és határmenti együttműködésekre lennének felhasználhatóak, különösen a Globális Európa eszköz révén. Továbbá, az MFF-en kívül Ukrajna részesülhet a 150 milliárd eurós SAFE védelmi ipari hiteleszközből, valamint az Európai Békekeret támogatásából is - derült ki a hirado.hu által megszerzett tervezetből.

Related posts