Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő szakértője arra figyelmeztet, hogy 2025-re várhatóan gazdasági lassulásra számíthatunk. Ugyanakkor van esély egy fellendülésre is, és nem kizárt, hogy a legideálisabb forgatókönyv, az úgynevezett "soft landing" is megvalós


Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója, izgalmas és átfogó válaszai:

A 2025-ös év várhatóan kedvező környezetet teremt a hazai alapkezelői szektor számára. A korábbi évekből származó hozamok jelentősen túlszárnyalják az előrejelzett állampapírhozamokat, ami kulcsszerepet játszik a befektetők érdeklődésének alakulásában a befektetési alapok iránt. Ezen kívül az idei év során nemcsak a lakossági állampapírok kamatai, hanem számos lejáró és lejárat előtt értékesített papírból befolyó tőke is új lehetőségeket keres a tőke- és ingatlanpiacon. Ennek következtében a banki és alapkezelői szektor intenzív marketingkampányokkal készül a befektetők figyelmének felkeltésére.

Sajnos a szabályozási környezet évről évre romlik, a hazai alapkezelőknek és a teljes hazai pénzügyi közvetítőrendszernek versenyhátrányt okozva mind az állampapírokkal, mind a külföldi versenytársakkal szemben. Bármenyire is káros ez a folyamat, ebben az idén nem számítok javulásra. Az elmúlt évek inflációs sokkja és volatilis, ám összességében szép hozamok elérését lehetővé tevő tőkepiaci környezete azonban ráébresztette a lakosságot, hogy érdemes foglalkoznia a megtakarításával, és hosszabb távon kockázatot vállalni a jobb hozamok érdekében. Ez strukturálisan kedvező az alapkezelői szektor számára.

2. A jelenleg ismert állampapír-konstrukciók már jóval kevésbé számítanak versenytársnak a korábbi évekhez képest. Annak ellenére ez a helyzet, hogy a szabályozási, adózási környezet próbálja ezeket előnyhöz juttatni. A lakosság pénzügyi vagyonán belül az elmúlt évtizedben megnőtt az állampapírok aránya. Mostanra azonban ez olyan szintre emelkedett, ami mellett a megtakarítók már inkább más, akár kockázatosabb befektetéseket is keresnek, és nem növelik tovább a hazai állampapírok súlyát.

2025 valószínűleg rengeteg izgalmas befektetési lehetőséget tartogat. A piaci volatilitás várhatóan magas lesz, ami kedvező feltételeket teremt a hosszú távú befektetők számára, hiszen már most is megfigyelhetők vonzó vételi és eladási lehetőségek. A befektetési stratégiák sikeressége szempontjából kulcsfontosságú, hogy az induláskor milyen árazási szinten lépünk be a piacra, valamint az adott eszköz árával kapcsolatos megítélésünk. Jelenleg az amerikai részvénypiac viszonylag drágának tűnik, különösen a fix hozamú állampapírok kínálatával összevetve.

A világ más tájain a részvények ára meglehetősen kedvező, sőt, bizonyos helyeken kifejezetten alacsony. Miközben a Trump-adminisztráció kiszámíthatatlansága és az általa ígért intézkedések komoly bizonytalanságot hordoznak, a piac ezt a jelenséget elsősorban az Egyesült Államokon kívüli részvények árfolyamain tükrözi. 2025-re számos forgatókönyv lehetséges, amelyek az amerikai gazdasági és külpolitikai intézkedések, valamint a globális válaszlépések, netán egy kínai gazdaságpolitikai reakció tükrében bontakoznak ki. Elképzelhető egy drámai gazdasági lassulás, amely a részvénypiac eséséhez vezethet, de olyan forgatókönyv is létezik, ahol a gazdasági fellendülés gyorsulása hozamemelkedéshez vezet, ami viszont a részvénypiac számára kihívást jelenthet. Nem zárható ki a kedvező, úgynevezett "soft landing" bekövetkezése sem. Hosszú távon azonban az amerikai eszközök értéke aránytalanul megemelkedett a világ többi részén fellelhető részvénybefektetésekhez képest, ami kockázatosnak minősíthető.

Related posts