Moszkva megbízhatósága régóta vitatott kérdés, és az elmúlt évtizedek eseményei ezt egyértelműen alátámasztják. Rácz András Oroszország-szakértővel készült interjúban mélyebb betekintést nyerhetünk a helyzet hátterébe és az orosz politika sajátos jellemző

Donald Trump elnökségének másfél hónapja alatt egyértelművé vált, hogy az Európával való kapcsolata csupán a problémák jéghegyének csúcsa. A valódi kihívás abban rejlik, hogy a Trump-adminisztráció működése rendkívül kiszámíthatatlan és eddig soha nem tapasztaltan egyoldalú. Rácz András, egyetemi oktató véleménye szerint elképzelhetetlen hatékony együttműködés, ha a megkötött megállapodások nem bírnak valós értékkel. A Fehér Ház gyakran meggondolja magát, és hirtelen átáll egy teljesen eltérő irányvonalra, ami komoly zűrzavart okoz a diplomáciai kapcsolatokban.
Washingtonban mostanában felmerült az Oroszország elleni szankciók enyhítésének lehetősége, amit szakértők gesztusként értékelnek. A Trump-adminisztráció geopolitikai stratégiáiból az derül ki, hogy Kínát tekintik elsődleges riválisnak, míg Oroszországot próbálják leválasztani a kínai befolyásról. Ez a megközelítés hasonlít a kissingeri diplomáciára, amely a hidegháború idején a szovjet blokk és Kína közötti feszültségeket próbálta kihasználni, ám most éppen ellenkező irányba tart.
Rövid távon Rácz arra számít, hogy találnak megoldást az ukrajnai ásványkincseket érintő megállapodásra, és hogy az amerikai katonai szállítások újraindulnak. Aztán remélhetőleg az Ukrajnát támogató európai országok képesek lesznek jelentős pénzösszeget elkülöníteni arra a célra, hogy fenntartható legyen Ukrajna katonai támogatása. Szükség esetén akár úgy is, hogy az így allokált pénzből szerezzék be a Kijevnek szánt amerikai fegyvereket. És mivel a Trump-adminisztráció gazdasági logika mentén gondolkodik, ha nem adnak Ukrajnának fegyvert katonai segély keretében, akkor lehetséges, hogy működne egy olyan forgatókönyv, hogy akkor azokat a fegyvereket megveszi Európa, és aztán átadja az ukránoknak.