Természetesen! Íme egy egyedi változat: **Mérföldkövek Udvardon** Az Udvardon található mérföldkövek jelentős állomásai a település történetének. Ezek a jelképek nemcsak a helyi közösség életének fontos eseményeit idézik fel, hanem a régió kulturális ör


Az idei Patria-díjat Végh László nyerte el, de a kitüntetést lánya, Végh Annamária fogja átvenni a ceremónián.

A rendezvény kezdetén a résztvevők tiszteletüket tették a kitelepítettek és deportáltak emlékoszlopa előtt, megkoszorúzva azt, ezzel is kifejezve megbecsülésüket és emlékezésüket a sorsukra.

A kitelepítettek emlékműve nem csupán egy esztétikus alkotás, hanem emlékeztet minket arra, hogy Udvardon mi voltunk az elsők, akik bátran léptünk, és hazahívtuk a kitelepítetteket. E tettünk nyomán országos mozgalom indult el. Udvardról körülbelül 700-800 ember került kitelepítésre, főként a vezető rétegből, de örömmel tapasztalhatjuk, hogy a nemzetünk képes újjászületni - mondta Farkas Tibor, a település alpolgármestere. Hozzátette, hogy mi, magyarok, ne engedjük, hogy a békétlenség és a gyalázkodás uralja a kapcsolatainkat, hiszen a múltban is tapasztalhattuk, hogy elegendő volt annyi, hogy magyarok vagyunk, hogy meghurcoljanak minket.

Sztruhár Izrael Diana, a Csemadok járási elnöke, hangsúlyozta, hogy a találkozó középpontjában a 75 éves Csemadok történeteinek megörökítése áll. Céljuk, hogy a csemadokos mesék, amelyek számos felvidéki család mindennapi életének gazdag tapestry-jét szőtték, megmaradjanak a jövő generációi számára.

"Minden egyes helytörténetben találni utalást a Csemadok tevékenységére, fontos szerepére. Ma még tudunk a történésekről, de ha nem írjuk le, akkor a jövőben a mesterséges intelligencia se fogja tudni azokat a tényeket, amit a Csemadok elvégzett, azt hogy léte mennyire meghatározta megmaradásunkat" - emelte ki a járási elnök.

Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára bejelentette, hogy immár huszonegyedik alkalommal kerül sor a Patria-díj átadására, amelynek célja, hogy elismerje és reflektáljon azokra az egyénekre és szervezetekre, akik szenvedélyesen elkötelezettek a honismereti tevékenységek iránt.

A díjazott méltatását Kaszás Kornél, a Petőfi Sándor programban hosszú évek óta elkötelezetten tevékenykedő Csemadok munkatársa adta elő.

Ma egy olyan kiemelkedő személy előtt tisztelgünk, aki életével és munkásságával nem csupán a helyi közösségünket, hanem a szlovákiai magyar kultúra és tudományos élet egészét is gazdagította. Végh László 1949-ben látta meg a napvilágot Sárosfán. A pozsonyi Comenius Egyetem politológia-szociológia szakán végzett, majd doktori címet is szerzett. 1981-ig a pozsonyi Kultúrakutató Intézet munkatársaként tevékenykedett. Ezt követően, 1981 és 1990 között, a Szlovák Köztársaság kormányhivatalában a nemzetiségi ügyek főelőadója volt, majd 1992-ig a Szlovákiai Nemzeti Tanács alelnökének szaktanácsadójaként dolgozott. Információival és tanácsaival jelentős támogatást nyújtott a magyar közösség jogaiért küzdőknek. Az 1989-es rendszerváltás után közigazgatási tapasztalataival hozzájárult a társadalmi és politikai változások elősegítéséhez. 1993 és 1995 között a Csemadok Országos Választmányának főtitkáraként irányította az egyesület munkáját.

Az egyetlen szlovákiai magyar speciális könyvtár, a Bibliotheca Hungarica, Somorján, nemcsak létrejöttében, hanem működésében is kiemelkedő szerepet játszik egy alapító, majd igazgató, aki azóta is elengedhetetlen szellemi támasza intézményünknek. Ez a könyvtár és levéltár egy magánkezdeményezés révén jött létre, és hosszú időn keresztül állami támogatás nélkül fejlődött. 1997-től pedig a Fórum Kisebbségkutató Intézet vette át a működtetését, ezzel biztosítva a folyamatos növekedést és fejlődést.

A könyvtárosi hivatás iránti elkötelezettségéről tanúskodik, hogy aktívan támogatta a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete megalapítását. 2010-2020 között szerepet vállat a somorjai Honismereti Ház vezetésében, ahol szaktudással mutatta be közösségünk múltját és helyi elődeink kulturális örökségét. Emellett számos tudományos kezdeményezést is segített. A kezdetektől társrendezője a Mérföldkövek konferenciának.

Végh Lászlóról elmondhatjuk, hogy mind a mai napig a szlovákiai magyarság meghatározó egyénisége, annak ellenére is, hogy személyesen nem tud ott lenni, figyelemmel kíséri a közélet és tudományos élet történéseit, szót emel, véleményt alkot és folyamatosan segít. Jelleme és hivatásának szeretete is megérdemli a legnagyobb elismerést."

A díjat a betegeskedő édesapa helyett lánya, Vermesné Végh Annamária vette át. Köszönetnyilvánításában hangsúlyozta, hogy édesapja mélyen értékeli ezt a megtisztelő elismerést, amely munkásságának fontosságát tükrözi.

Édesapja célja mindig a szlovákiai magyar helytörténeti irodalom fejlesztése volt. A Mérföldkövek konferencián mindig felhívták a figyelmet arra, hol, mely levéltárban és könyvtárakban kutathatóak ezek a témák. A Bibliotheca Hungaricában is folyamatosan azon dolgoznak, hogy igényes kézikönyvtárat alakítsanak ki, amely mindig a kutatók rendelkezésére áll.

"Szeretném kifejezni hálámat mindazoknak, akik munkám során támogattak, bátorítottak. Ez a díj mindannyiunk közös eredménye" - üzente Végh László a találkozó résztvevőinek.

A fiatal helytörténészek is bemutatkoztak.

Három csapat három különleges prezentációval érkezett az eseményre. Mészáros Magdolna, a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola felkészítő tanára elmondta, hogy diákjai, Vankó Norbert Bence és Královics Ádám, a disznóölés hagyományát választották témául, mivel családjaik még mindig a régi, hagyományos módszerekkel dolgozzák fel a disznót. A prezentációjuk első részében a disznóölés családi pillanatait örökítették meg, míg a második részben bemutatják, miként zajlik a Csemadok által szervezett disznóvágás a kultúrház udvarán. "Ez a hagyomány kiemelkedő jelentőséggel bír a helyi értéktár szempontjából. Tanítványaim már négy éve aktívan részt vesznek a Kincskeresők mozgalomban. Korábban készítettek prezentációt a leventékről, a felekezeti iskolákról, az 1938-as visszacsatolásról, és idén a falusi disznóölésről készültek" - mesélte a tanárnő.

Az Alsószeli csapata, élén Morovics Ibolya tanárnővel és tanítványával, Nagy Kristóf fáradhatatlanul dolgozott a Csemadok 75 éves történetének feldolgozásán. Munkájuk során különösen figyelembe vették a nagyszülők, Kozmér László és felesége életútját, amely gazdag és inspiráló példákkal szolgál a közösség múltjáról.

A madari csapat már öt évvel ezelőtt készítette el a Csemadok 70. évfordulójára szánt prezentációját, ám ez az alkotás azóta sem veszített a jelentőségéből. Most újra megcsodálhatjuk a vetítés során.

A találkozó következő programja rendkívül izgalmas előadásokkal folytatódik: Roncz Melinda a nyomtatott szó közösségformáló erejéről osztja meg gondolatait, míg Barga László a Csemadok-történetek feldolgozásával kapcsolatos tapasztalatait ismerteti. Ezt követően Kiss Beáta a rendszerek és váltások dinamikáját elemzi, végül Duba Ernő a karrierépítés izgalmas világába kalauzol el minket Vámbéry Ármin árnyékában.

A rendezvényt szervezői: Pro Patria Honismereti Szövetség, Csemadok, Udvard község, Bibliotheca Hungarica Somorja

Related posts