München: J. D. Vance úgy véli, hogy van esély egy "észszerű megoldásra" Oroszország és Ukrajna viszonyában.


Korában Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere kijelentette, hogy a világ biztonsági kihívásai közül az ukrajnai konfliktus kerül a középpontba a müncheni biztonsági konferencián. Az orosz-ukrán háború után a fórum másik kiemelt témája a Közel-Kelet helyzete lesz.

Az esemény moderátora, J. D. Vance, mielőtt színpadra lépett volna, arra kérte a közönséget, hogy foglalják el helyeiket.

- Hangsúlyozta egy jelenlévő a teremben, utalva arra, hogy Vance szavai várhatóan markáns és figyelemfelkeltő megállapításokat fognak tartalmazni.

J. D. Vance köszönetet mond a német vendéglátásért, majd egy könnyed megjegyzéssel idézi fel, hogy egy évvel ezelőtt ugyanitt találkozott David Lammy brit külügyminiszterrel - azóta mindketten új pozíciót töltöttek be. A közönség meleg tapssal fogadja, amire Vance mosolyogva reagál:

J. D. Vance kifejezte meggyőződését, miszerint elképzelhető egy "észszerű megállapodás" Oroszország és Ukrajna között. Az amerikai alelnök véleménye szerint létezik lehetőség arra, hogy a háború résztvevői tárgyalások révén elérjék a konszenzust, ezzel pedig véget vethetnek a konfliktusnak. Szavai komoly érdeklődést váltottak ki a hallgatóság körében, hiszen az Egyesült Államok eddigi politikája jellemzően a katonai támogatás fenntartására összpontosított.

Az amerikai alelnök véleménye szerint Európa számára nem Oroszország vagy Kína jelenti a legfőbb veszélyt, hanem egy belső tendencia, amely az alapvető értékekhez való elfordulást jelzi. Ezek az értékek, amelyek az Egyesült Államokkal közösen formálódtak, mostanra kérdésessé váltak a kontinensen.

Vance külön figyelmet szentelt egy korábbi uniós biztosnak – bár neve nem kerül említésre, a célzott utalás Thierry Bretonra egyértelmű –, aki nemrégiben a televízió képernyőjén "elégedettséggel" nyilatkozott arról, hogy a román kormány érvénytelenített egy teljes választási folyamatot. Ezen kívül felvetette annak lehetőségét, hogy hasonló incidensek Németországban is bekövetkezhetnek.

- mondte Vance, majd hozzátette: az Egyesült Államokat évek óta arra tanították, hogy minden, amit Európában támogatnak és finanszíroznak - Ukrajna politikai támogatásától a digitális cenzúráig -, a demokrácia védelmét szolgálja.

- hangsúlyozza. Vance végül igyekezett enyhíteni szavai élén, kijelentve:

Vance különösen hangsúlyozott egy svéd esetet, ahol egy keresztény aktivistát elítéltek, mert részt vett egy Korán-égetésben, ami sajnálatos módon barátja halálához vezetett. Az ügyben eljáró bíró kiemelte, hogy a svéd jogrend nem garantálja, hogy bárki olyan véleményt nyilváníthasson meg, amely más vallási közösségeket sérthet.

Felidézte Adam Smith Connor esetét, akit azzal vádoltak meg, hogy egy abortuszklinika közelében három percig némán imádkozott az évekkel korábban elvetetett gyermeke lelki üdvéért. Annak ellenére, hogy senkit sem akadályozott vagy szólított meg, a brit hatóságok bűnösnek találták, és pénzbírsággal sújtották.

- Emelte ki Vance, majd megjegyezte, hogy Skóciában is hasonló tendenciák figyelhetők meg. Tavaly októberben a skót kormány levelet intézett azokhoz, akiknek otthona a "biztonságos hozzáférési zónák" területén helyezkedik el, figyelmeztetve őket arra, hogy még az otthonukban elmondott imák is jogsértőnek számíthatnak.

Különösen éles kritikát fogalmazott meg a Biden-kormányzattal szemben, amely véleménye szerint "megfélemlítette és fenyegette" a közösségi média platformokat, hogy cenzúrázzák a "félretájékoztatásnak" minősített tartalmakat. Ide tartoznak azok a vélemények is, amelyek a koronavírus eredetére vonatkoztak, és amelyek közül sok idővel később valóban igaznak bizonyult.

Zárásként azonban nem csupán kritikával, hanem egy izgalmas javaslattal is szolgált:

- hangoztatta. Az amerikai alelnök kifejtette, hogy Washingtonban "új seriff érkezett", és Trump irányítása alatt az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy minden vélemény, függetlenül attól, hogy azzal egyetértenek-e vagy sem, szabadon kifejezésre juthasson a nyilvános színtéren.

- tovább vitte a szót.

Vance szavai érzékeny témát érintettek, hiszen az amerikai politikus kétségbe vonta az európai vezetők érvelését a választási befolyásolás veszélyeiről, miközben azt sugallta, hogy az Európai Unióban egyre inkább politikai eszközként használják fel a dezinformáció elleni küzdelmet.

Vance véleménye szerint a kommunista diktatúrák összeomlásának kulcsa abban rejlik, hogy nem ismerték fel a szabadság kínálta lehetőségeket. Az emberek jogának megkérdőjelezése, hogy tévedhessenek, új ötletekkel állhassanak elő, és saját jövőjüket formálhassák, végső soron a rendszer gyengüléséhez vezetett.

„A helyzet nem olyan egyértelmű, mint gondolnánk” – jegyezte meg az amerikai alelnök. Szerinte bizonyos európai országokban a hidegháború győzteseinek kiléte már-már kérdésessé vált. Éles bírálatot fogalmazott meg az Európai Unió tartalommoderációs intézkedéseivel kapcsolatban, amelyek, véleménye szerint, túlságosan beavatkoznak a szólásszabadság terébe. Emellett kritikát fogalmazott meg Németország rendőrségi gyakorlatával szemben is, amely a "nőgyűlölet elleni fellépés" ürügyén házkutatásokat végez olyan állampolgáknál, akik online „antifeminista” megjegyzéseket tettek.

A beszédében ezután közvetlen bírálatot fogalmazott meg a Müncheni Biztonsági Konferencia szervezőivel szemben is, amiért populista pártok képviselőit kizárták az eseményről.

Vance véleménye szerint az Európában megfigyelhető politikai elszigeteltség egyre inkább a "régi, megkövesedett érdekek" erőfeszítéseinek tűnik, amelyek célja a hatalom megőrzése.

Az amerikai alelnök ezzel világossá tette, hogy a transzatlanti kapcsolatokban nemcsak az Oroszországgal és Kínával kapcsolatos kérdésekben lát problémát, hanem Európa belső politikai légkörében is, ahol szerinte a nyílt vita és a demokratikus pluralizmus egyre inkább háttérbe szorul. Az amerikai alelnök ezt követően a transzatlanti biztonság kérdésére tért át, kiemelve, hogy a Trump-adminisztráció elkötelezett amellett, hogy Európa nagyobb felelősséget vállaljon saját védelméért.

- mondta, miközben a szemeiben egy különös fény csillant meg. Vance véleménye szerint Trump álláspontja világosan megfogalmazott:

Ugyanakkor Vance úgy véli, hogy fontos megfogalmazni a kérdést:

Hangsúlyozta, hogy a biztonságpolitikai stratégiák nem lehetnek sikeresek, amennyiben Európa vezetői rettegnek saját állampolgáraik véleményétől.

- jelentette ki. Ezt követően az illegális migráció témájára terelte a szót, amelyet Európa egyik legnagyobb kihívásaként azonosított. Rámutatott, hogy az Európai Unió területére érkező nem uniós bevándorlók száma 2021 és 2022 között megduplázódott, és azóta is folyamatosan emelkedik. Kiemelte, hogy ez a jelenség nem véletlen, hanem politikai döntések következménye. Külön hangsúlyt fektetett a Münchenben történt incidensre, amelyet egy már korábban is ismert bevándorló hajtott végre.

- tette fel a kérdést. Vance emlékeztetett arra, hogy a választók egyre inkább olyan politikai vezetőket támogatnak, akik határozottabb fellépést ígérnek a bevándorlás kérdésében.

- mondta, miközben a szemeiben egy különös fény csillant meg. Az amerikai alelnök a globalista elitet is bírálta, utalva arra, hogy a politikai döntéshozók figyelmen kívül hagyják az emberek valódi aggodalmait.

- mondta, miközben a szemeiben egy különös fény csillant meg. Vance véleménye szerint a demokrácia alapja az, hogy a fontos kérdésekről választások során hozzák meg a döntéseket, nem pedig az, hogy az ellenzéket elnyomják a demokratikus rendszer védelme érdekében.

- felelte. Végül Vance egy szellemes megjegyzéssel fűszerezte a politikai manipulációval kapcsolatos gondolatait.

- mondta, miközben a szemeiben egy különös fény csillant meg.

Beszédét azzal fejezte be, hogy a demokrácia egyik legfontosabb pillére a nép akaratának megbecsülése.

- hangoztatta. Véleménye szerint Európa vezetőinek most egy kulcsfontosságú döntés előtt kell állniuk: vagy figyelembe veszik a polgárok akaratát, vagy továbbra is az ismeretlen jövő felé tartanak.

- hangoztatta II. János Pál pápát, akit az egyik legkiemelkedőbb demokratikus harcosként emlegetett.

Vance beszéde lenyűgöző vastapsot váltott ki a közönségből, és az alelnök szívélyes jókívánságokkal búcsúzott a hallgatóságtól:

Related posts