Ne használjunk alkoholt a perimenopauza kezelésére! - Nők Lapja

A változókor egyik fontos része a perimenopauza, amely az a periódus, amikor a menstruációs ciklusok már nem követik a megszokott ütemet, és gyakran hónapok is eltelhetnek anélkül, hogy megérkezne a havi vérzés. Ez a szakasz általában az utolsó menstruációt követően 1-2 éven belül zárul le. Az ebben az időszakban tapasztalható jelentős testi változások közül az egyik figyelemre méltó jelenség az alkohollal való kapcsolatunk átalakulása.
Dr. Mary Claire Haver nőgyógyász és Emma Bardwell táplálkozási szakértő hangsúlyozták, hogy a perimenopauza időszakában az alkoholtűrő képesség jelentősen csökken. Érdekes, hogy sokan éppen az alkoholhoz nyúlnak, amikor feszültséget szeretnének csökkenteni vagy az alváshiányt próbálják enyhíteni.
Ez két okból is aggályos: az egyik az, hogy sokkal kevésbé káros módszerek is léteznek a perimenopauza tüneteinek enyhítésére, másrészt ebben a korban valóban nem bírjuk az alkoholt és már fél pohár bortól is részeggé válhatunk, illetve a másnaposság is sokkal erősebb kellemetlenségekkel támad.
A szakértők szerint az alkohol rossz tolerálása nem csak a hormonális változásokkal függhet össze. A menopauza ugyanis a nők öregedési folyamatának normális része, átlagosan 51 éves kor körül következik be, de a perimenopauza már 8-10 évvel korábban elkezdődik. Az ösztrogén szintje csökkenni kezd,
A mindennapokat jelentősen megnehezítik a hőhullámok, az alacsony libidó, az rendszertelen menstruáció, a hüvelyszárazság, a hangulatváltozások és az alvászavarok.
Egy kimerült szervezet alapvetően nehezebben tolerálja az alkoholt. A folyamatos fáradtság és az öregedés természetes következményei együtt járnak azzal, hogy a kor előrehaladtával már egyetlen pohár ital is kellemetlen hatásokat okozhat. Az idő múlása és a test fáradtsága tehát érzékenyebbé tehet minket az alkohol hatásaira.
Az öregedéssel a férfiak és a nők is elvesztik az izomtömegük egy részét, cserébe nő a zsír mennyisége a szervezetben. A zsírszövet nem tart vissza annyi vizet, emiatt a vérben az alkohol koncentrációja magasabbá válik. Emellett a máj sem a régi már, nem úgy méregtelenít, mint húszéves korunkban.
Az alkoholt lebontó enzimek szintje is csökken, és ez különösen fontos, mivel a nőknél alapvetően alacsonyabb ez a szint a férfiakhoz képest.
Ha mindez nem lenne elegendő, a máj működését a hormonális egyensúly, különösen az ösztrogén szintje is befolyásolhatja. Az alacsonyabb hormonszint gátolhatja az alkohol hatékony lebontását, ami azt eredményezi, hogy az ital gyorsabban fejünkbe száll. A másnaposság pedig olyan kellemetlen lehet, mintha influenzával küzdenénk.
Mindezeket figyelembe véve világossá válik, hogy az alkoholt ideje száműzni az életünkből. Érdekes módon azonban a nők gyakran éppen a perimenopauza időszakában kezdenek el többet inni, abban a reményben, hogy könnyebbé tegyék a változókor nehézségeit. Ez a megközelítés azonban nemcsak hogy nem segít, hanem a szorongás és a stressz kezelésére a legrosszabb választás lehet.
a depresszión, az alvászavaron és a hőhullámokon az alkohol csak ront, emellett plusz terhelésnek teszi ki a szervezetet.
Helyette inkább látogassuk meg ismét a nőgyógyászunkat, végezzük el a hormonszint mérést, és informálódjunk a gyógynövények és étrend-kiegészítők világáról, amelyek természetes és alkoholmentes támogatást kínálhatnak ezekben a kihívásokkal teli időszakokban.