Pár óra leforgása alatt több mint 2000 aszteroidát azonosítottak | 24.hu


Magyar idő szerint június 23-án, délután 5 órakor bemutatták a chilei Vera C. Rubin Obszervatórium első felvételeit – számol be róla az IFLScience. A hivatalos esemény előtt a közönség már láthatta a két lenyűgöző képet. Az obszervatórium a világ legnagyobb digitális kamerájával büszkélkedhet, amelynek adatai potenciálisan forradalmasíthatják a csillagászat jövőjét.

Az első képeken a Triffid- és a Lagúna-köd, valamint a Virgo-halmaz káprázatos látványa elevenedik meg. Az obszervatórium külön érdekességként egy videót is megosztott az utóbbi csodáról, amely még inkább felkelti a csillagászat iránt érdeklődők figyelmét.

A több mint 1100 képből álló felvétel mintegy 10 millió galaxist mutat.

A videóban kétségtelenül olyan rendszer tűnik fel, amelyet eddig még senki nem tapasztalt meg.

A képen látható galaxisok csupán a teljes univerzumban lévő rendszerek 0,5 százalékát képviselik, amelyeket a Legacy Survey of Space and Time (LSST) keretein belül fognak megfigyelni. A program zárásával körülbelül 20 milliárd galaxis adatai állnak majd rendelkezésre, ami a látható univerzumban található galaxisok körülbelül egytizedének felel meg.

Az LSST projekt tíz évnyi izgalmas adatgyűjtést ígér, amely során a műszer 40 másodpercenként rögzít majd lenyűgöző, 3200 megapixeles felvételeket. Ez a hihetetlen felbontás lehetővé teszi, hogy 25 kilométer távolságból is észrevegyünk egy golflabdát, ami a csillagászat új dimenzióit nyitja meg számunkra.

Az obszervatórium Vera Rubin amerikai csillagász nevét viseli, aki meghatározó szerepet játszott a rejtélyes sötét anyag felfedezésében, amely az univerzumot átszövi. Az LSST nem csupán a sötét anyag kutatásához, hanem a szintén titokzatos sötét energia tanulmányozásához is fontos hozzájárulást fog nyújtani.

A létesítmény nem csupán a mélyűr titkainak felfedezésében játszik kulcsszerepet. Eddig a szakértők körülbelül 20 ezer aszteroidát azonosítottak,

Az obszervatórium mindössze tíz órás működése alatt már 2104 eseményt regisztrált.

Az LSST segítségével az első két év során több millió aszteroidát fedezhetnek fel, és valószínű, hogy ezek között csillagközi eredetű objektumok is megjelennek. Jelenleg mindössze két ilyen égitestet azonosítottak a Naprendszerben: az ʻOumuamua és a 2I/Borisov.

A Vera C. Rubin Obszervatórium minden este több ezer felvételt készít, három-négy éjszakánként bejárva az egész déli égboltot. E program keretében zajló nemzetközi projekt hihetetlen lehetőségeket rejt magában, azonban a jövője mégis kérdéses: lehetséges, hogy a Trump-kormány csökkenteni fogja az amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány finanszírozását.

Related posts