Nem trendi kutya, de egy családot semmi sem tud annyira megvédeni, mint ez a különleges magyar fajta.

Egy debreceni egyetemista, aki a jogi pályára készül, büszkén vallja magát az ország legkiválóbb kuvasz tenyésztőjének. Szerinte a kuvasz nem csupán egy divatos kutyafajta, hanem a legszebb és leginkább családbarát kutya, akivel bárki szívesen osztja meg az életét.
Ifjabb Bak Attila, a Debreceni Egyetem jogászhallgatója azt mondja, a génjeiben van az állatok iránti szeretet. Kis korában költözött ki a családja Debrecenből Bocskaikertbe, ahol végre lehetőség nyílt kutyatartásra. Nagy méretű őrző-védő fajtát kerestek a magyarságára igen büszke édesapjával, így került a bocskaikerti portára egy kuvasz. Annyira jó genetikájúnak bizonyult - noha a kiválasztásnál semmi szakmai szempont nem játszott még közre akkor -, hogy kutyakiállításokra is elvitték. A kölyökosztályban rögtön aranyérmet nyert a nagy debreceni versenyen, és ekkor kapott kedvet a Bak család a tenyésztéshez - írja a Cívishír.
A történet hátterében egy rendkívül jelentős előzmény rejlik: az első kuvasz terápiás céllal érkezett a Bak családhoz. Attila, a család legifjabb tagja, egy nehezen kezelhető egészségügyi problémával, a Crohn-betegséggel küzdött, ami miatt magántanulóvá kellett válnia egy iskolai tanár döntése nyomán. Ezzel kiszakadt a Dóczy gimnázium baráti köréből, és a magány érzése egyre inkább elhatalmasodott rajta. Éppen ezért kapta meg a kutyát, hogy társra leljen. Ám ahogy teltek a napok, kiderült, hogy a diagnózis téves volt: valójában a mindennapi stressz és a szorongás okozta a panaszait, nem pedig a Crohn-betegség.
A kuvaszot tévesen pásztorkutyának titulálni nagy hiba, hiszen ennél sokkal több annál. Ez a fajtájának jellegzetes tulajdonságai és történelmi szerepe alapján is megérdemli, hogy önálló identitásként tekintsünk rá.
A tanárt végül elbocsátották, de a folyamat már elindult, a kuvasz szuka tenyésztésre hivatott - gondolták Bakék. 2019-ben megszületett az első alom, ami arra ösztönözte az akkor tinédzser Attilát, hogy elmélyedjen Mátyás király kedvenc fajtájának a tenyésztésben. Tanulmányozni kezdte a fajtaleírás történetét, mégpedig olyan intenzitással és lelkesedéssel, hogy a híre eljutott a legnevesebb magyar kuvasztenyésztő, a mátészalkai Kóczián Imréhez is, aki a Gacsaj Pesta elnevezésű kennellel vált országos hírűvé. Tőle hallani gyakran, hogy a kuvaszt tévedés pásztorkutyának nevezni, az ugyanis őrző-védő jószág, a klasszikus, őshonos terelő pásztorkutya a puli, a mudi és a pumi. Merthogy a kuvasznak sem az alkata, sem a mérete nem alkalmas terelésre, sokkal inkább az őrzésre, és ebben a legjobb, mindamellett a legjobb családbarát négylábú.
Irány Erdély! Itt, az esztenák csodálatos világában - ahol a legelők végtelen zöldje találkozik a hegyek lábával - a kuvaszok még mindig azt a feladatot látják el, amire Isten teremtette őket: őrzik és védik a jószágot. Attila különleges példányokat keresett, olyanokat, akik már megküzdöttek medvével. Kettőt is beszerezte, az egyiket Brassó környékéről, a másikat pedig Sepsiszentgyörgy szomszédságából. Ezek a két magyar származású kutya nemrégiben Európa-kupa és világkupa győzelmet arattak, amire a hazai kuvasz tenyésztés történetében évtizedek óta nem volt példa!