Németország és Trump új irányt szabhat a politikai várakozásoknak, teljesen átformálva a kormányzati elképzeléseket.
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2%-kal, a munkanapok hatásától megtisztítva pedig 2,9%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezen kívül, a szezonálisan és munkanapokkal kiigazított statisztikák szerint az ipari kibocsátás 1,6%-kal elmaradt az októberi szinttől. A Nemzetgazdasági Minisztérium hangsúlyozta, hogy a kormány célja a hazai ipar megerősítése, amelyet azonban a német gazdaság nehéz helyzete hátráltat.
2024 novemberében a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Mindössze három alágban nőtt a kibocsátás, a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban. Az ipari termelés az év első tizenegy hónapjában 3,9 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
A szeptemberi visszaesést követően októberben kedvezőbb tendenciák mutatkoztak a magyar iparban. Az ING elemzője, Virovácz Péter korábban rámutatott, hogy egyetlen fecske még nem hoz tavaszt. Figyelembe véve, hogy a magyar gazdaság túlnyomórészt az európai, különösen a német termelési láncokhoz kötődik, a jó hírek száma itt már korlátozottabb.
A német ipari statisztikák korábban jelentős csalódásokat okoztak. Ezen felül az utóbbi időszak autóipari gyárak bezárása és a beszállítói láncokban tapasztalható elbocsátások nem éppen derűlátóképet festenek a közeljövőre nézve.
Mindezek alapján előre tekintve a külső keresletben jelenlévő strukturális problémák és a jövő évre vonatkozó mérsékelt fellendülési várakozások továbbra is fennállnak, az ING vezető elemzője korábban azt is kiemelte, hogy részben az új Trump elnökség világkereskedelemre gyakorolt várható negatív hatása miatt is.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokkal kapcsolatban kiemelte, hogy a hazai ipar teljesítményét külső tényezők húzzák vissza: a magyar gazdaság nem tudja magát függetleníteni Németország politikai és gazdasági válságának - elsősorben az autóiparon keresztül érkező - negatív hatásásaitól.
Pozitív fejleményként emelhető ki, hogy egyre többen hangoztatják az elektromos autózás uniós szintű támogatásának fontosságát. E téren Olaf Scholz német kancellár és Markus Söder bajor miniszterelnök is elkötelezett támogatóként lépnek fel.
Nagy Mártonék szerint a magyar gazdaság fundamentumai stabilak és jól teljesítenek: 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére emelkedett.
Több mint egy éve folyamatosan nőnek a reálbérek és dinamikusan bővül a kiskereskedelmi forgalom. Mindezek mellett tavaly a hazai turizmus is egyre kiemelkedőbb teljesítményt nyújtott. 2024 első 11 hónapjában 10,7 százalékkal több vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, mint 2023 azonos időszakában, míg a vendégéjszakák száma 5,6 százalékkal nőtt - összegezte a gazdasági minisztérium.