Novák Katalin a kegyelmi ügyről így fogalmazott: "Kérem, ne kérjék tőlem, hogy ugyanazt a választ századjára is megismételjem."

Egy temesvári pódiumbeszélgetés során Novák elnököt arról kérdezték, mi volt a legnagyobb kihívás, amellyel államfőként szembesült. "Ha igazán elegáns választ szeretnék adni, azt mondanám, hogy a kegyelmi jogköröm gyakorlása volt a legnehezebb feladat. És ebben van némi igazság" - felelte Novák, utalva a feladat súlyára és komplexitására.
Ha igazán egyedivé szeretném tenni a mondandómat, azt mondanám, hogy a kegyelmi jogkör gyakorlása olyan, mint egy elegáns tánc a hatalom és a felelősség határvonalán. És valóban, nem is áll távol a valóságtól.
„Egyedivé kell tennem a válaszaimat” – nyilatkozta Novák Katalin egy temesvári pódiumbeszélgetés során, amikor arról kérdezték, mi volt a legnagyobb kihívás államfői tevékenysége alatt.
Arról is érdeklődtek, hogy sikerült-e túllépnie a nehézségeken. Erre azt válaszolta: „Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem egy igazi pokol volt az elmúlt másfél év, ez egy rendkívül megpróbáló időszak volt számomra.”
Az esemény után a 444 próbálta meg a kegyelmi ügy eddig megválaszolatlan kérdéseiről kérdezni, amire azt mondta, "ugyanazt a kérdést feltehetik századszorra, kilencvenkilencszer is elmondtam rá a választ, hadd ne keljen ugyanazt a választ elismételni". Arra a kérdésre, hogy Hoppál Péter szerint lemondatták a kegyelmi botrány után mindössze annyit mondott, "már mindent elmondtam, amit ebben az ügyben szerettem volna", arra a felvetésre pedig, hogy a mai napig 5,7 millió forintot kap az államtól úgy reagált,
Az inkorrektséget sosem tolerálom, és jelen esetben is úgy érzem, hogy ez a helyzet nem volt megfelelő. Kijelentette, hogy egy utolsó kérdést tesz fel, amire válaszoltam, ám mégis újabb kérdést tett fel. Ha valóban szeretnék interjút adni, már régen megtettem volna.
A volt köztársasági elnök 2023 áprilisában kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének. Ő jogerősen azért kapott három év négy hónap börtönbüntetést, mert az intézmény pedofil igazgatójának áldozatait megpróbálta rávenni arra, hogy vonják vissza az igazgatóra terhelő vallomásukat. A kegyelmi botrány kirobbanása után tavaly februárban lemondott Novák, azt követően eltűnt a nyilvánosság elől.
Idén februárban, Londonban a Telex próbálta meg a kegyelmi ügyről kérdezni, de a lapnak azt tanácsolta, "az egy évvel ezelőtti, lemondáskor elmondott beszédemet hallgassák meg, és abban elmondtam mindent ebben az ügyben".
Nemrégiben szerettük volna megtudni a volt államfő véleményét az "átláthatósági törvény" aláírásáról, de végül csak a titkárságán keresztül érkezett válasz: "Elnök asszony lemondása óta nem kíván nyilvánosan kifejteni véleményét közéleti kérdésekben."