Orbán közelében álló személyek várhatóan gyors ütemben valósítják meg az új szlovákiai csúcskórház építését.

A tervek szerint villámtempóban épülne meg Kelet-Szlovákia új csúcskórháza - és hasonlóan gyorsan zajlott le a 450 milliós közbeszerzési eljárás is.
Robert Kaliňák, a védelmi miniszter, ambiciózus tervet dédelget: célja, hogy 2027-re megnyithassa kapuit az új katonai kórház Eperjesen (Prešov). Ez az intézmény, amely a védelmi minisztérium égisze alatt működik majd, nem csupán a katonák számára lesz elérhető, hanem a civil lakosság is igénybe veheti szolgáltatásait. Az építkezés a NATO keleti szárnyának megerősítésére szánt forrásokból finanszírozódik, így a kórház a regionális egészségügyi ellátás jövőjének egyik kulcsszereplőjévé válhat.
A múlt hónapban tették közzé a kivitelezés első szakaszára - az építési munkálatokra - vonatkozó közbeszerzési eljárás eredményét. Kezdetben Kaliňákék úgy számoltak, hogy az építés költsége kb. 350 millió euró lesz, a további kiadások - például a berendezések - pedig még kb. 200 milliót tesznek majd ki. A teljes projektköltséget tehát 550 millió euróra becsülték - írja az Aktuality.
Az első tender alapján egyértelművé vált, hogy a végső költségek jelentősen túllépik az eredeti elképzeléseket. Az építési munkák már most 100 millióval drágábbak a várakozásokhoz képest. Mi áll a háttérben? Az állam döntése értelmében egy plusz emeletet kellett hozzáadni az eredeti tervekhez, és a parkolóházat is bővíteni kellett. Kaliňák, aki két héttel ezelőtt még a szívügyének tekintett projektről beszélt, akkoriban elégedettségét fejezte ki az árakkal kapcsolatban, és 460 millió körüli végösszegre számított.
A kivitelező konzorcium három magyar és egy szlovák céggel áll össze, és az Aktuality értesülései szerint a magyar vállalatokat több szálon is összekapcsolja Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.
Az első cég, a West Hungária Bau, Paár Attila tulajdona - aki a Forbes szerint Magyarország 36. leggazdagabb embere. Paár korábban Tiborcz István, Orbán vejének üzlettársa volt. A második magyar cég, a Confector Mérnöki Iroda, amely Holman Péter érdekeltségébe tartozik, aki szintén sikeresen szerepelt az Orbán-kormány által lebonyolított közbeszerzések során.
A harmadik magyar vállalat, a Magyar Építő, szoros kapcsolatban áll Orbán Viktorral: 2021-ben története legmagasabb nyereségét érte el, miközben megrendelői között Mészáros Lőrinc cégei is feltűntek. Mészáros, aki Orbán gyermekkorának barátja, Magyarország egyik legbefolyásosabb oligarchája, és becslések szerint a vagyona körülbelül 2,5 milliárd euróra rúg.
A három magyar vállalatot egy galántai székhellyel rendelkező cég, a Bekor irányítja, mint ahogyan az a lap beszámolóiból kiderül. Ez a vállalkozás nem jeleskedik nagyobb építkezési projektekkel, inkább az Ava-Jett töltőállomás-hálózat üzemeltetése révén van jelen a piacon. Érdekesség, hogy a Bekor tulajdonosa az Ava-stav építőipari cég birtokosa is, ami szoros összefonódást mutat a két vállalat között.
A Bekor képviselője, Tibor Polák szerint az Ava-Stav és a Bekor testvérvállalatok, a konzorciumról és a cégek kapacitásáról szóló kérdésekre így reagált: "A konzorcium négy tagból áll. Az a tény, hogy a beszállítói társulás vezetője a mi cégünk, a Bekor, teljesen irreleváns. Erről a társulás tagjai a közbeszerzési eljárás meghirdetésekor állapodtak meg."
Érdekességnek számít, hogy nemrég az Ava-stav nyerte el a Ružomberokban működő Központi Katonai Kórház új onkológiai központjának megépítésére kiírt pályázatot - ez is a védelmi minisztérium hatáskörébe tartozik, akárcsak az eperjesi kórház.
A ružomberoki kórház újabb közbeszerzési eljárásának nyertese az In Vest vállalat lett, amely 8,5 millió euróért vállalta a sebészeti pavilon bővítését. Érdekesség, hogy ez a cég volt a vesztes konzorcium vezetője az eperjesi projekt kapcsán.
Az eperjesi kórház építési munkálataira kiírt közbeszerzési pályázaton mindössze két konzorcium indult, miközben számos jelentős építőipari vállalat távol maradt. A miniszter véleménye szerint a szűkös határidők riasztották el a többi céget. „Egy ilyen nagyszabású projektet nem lehet határidők nélkül sikeresen lebonyolítani” – fogalmazott.
Kaliňák határozottan visszautasította a részrehajlás vádját, kijelentve: "Ha valóban egy előre kiválasztott céggel akartam volna dolgozni, nem szerveztem volna nyílt versenyt" - mondta a DenníkN-nek. A projektet stratégiai beruházásként kezelik, ami azt jelenti, hogy a hagyományos közbeszerzési szabályoknál lényegesen kedvezőbb feltételek vonatkoznak rá.