Oroszország határozottan elvetette a 30 napos tűzszünet javaslatát, és inkább az újabb szankciók kezelésére összpontosít.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, a címlapképünkön látható, határozottan elutasította a francia elnök, a német kancellár, valamint a brit és lengyel miniszterelnök által Kijevben tett nyilatkozatot. Ebben a nyilatkozatban egy május 12-én kezdődő, harminc napos általános tűzszünetre tett javaslatot Oroszország számára.
Szombaton Kijevben a francia államfő, a német kancellár, valamint a brit és a lengyel miniszterelnök közös nyilatkozatot tettek közzé, amelyben Moszkvát arra szólították fel, hogy vezessen be egy teljes és feltétel nélküli harmincnapos tűzszünetet.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azonban határozottan visszautasította ezt a megállapítást.
"Megerősítjük támogatásunkat Donald Trump amerikai elnök felhívása mellett, amely a békemegállapodás megkötésére irányul, és felszólítjuk Oroszországot, hogy hagyjon fel a tartós béke biztosítására irányuló erőfeszítések akadályozásával" - idézett az Ukrajinszka Pravda hírportál a nyilatkozatból, amely Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, valamint Keir Starmer brit és Donald Tusk lengyel miniszterelnök nevével jelent meg.
A négy európai vezető, együttműködve az Egyesült Államokkal, arra kérte Oroszországot, hogy fogadja el egy átfogó és feltétel nélküli, 30 napos tűzszünetet. Ennek célja, hogy lehetőséget teremtsenek az igazságos és tartós béke érdekében folytatott tárgyalásokhoz. Emellett hangsúlyozták, hogy elkötelezettek a gyors béketárgyalások előmozdítása mellett, és készen állnak a tűzszünet technikai részleteinek átbeszélésére, valamint a végleges békemegállapodás előkészítésére.
A nyilatkozatban az is szerepel, hogy a négy ország növeli Ukrajna támogatását. "
Míg Oroszország nem hajlandó elfogadni a tartós tűzszünetet, továbbra is fokozzuk a nyomást az orosz katonai erőre.
- rögzítették a dokumentumban.
Andrij Szibiha, az ukrán külügyminiszter tájékoztatása szerint a négy vezető, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, telefonbeszélgetést folytatott az amerikai elnökkel. A miniszter kiemelte, hogy Ukrajna és szövetségesei készen állnak egy teljes és feltétel nélküli tűzszünetre a szárazföldön, a levegőben és a tengeren, amely legalább 30 napig érvényes lenne, akár már a következő hétfőtől. Hozzátette, hogy ha Oroszország elfogadja a fegyvernyugvást, és biztosítva lesz a hatékony ellenőrzés, akkor ez a tartós tűzszünethez és a bizalom helyreállítását célzó intézkedésekhez vezethet, amelyek elősegíthetik a béketárgyalások megkezdését.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke támogatásáról biztosította
A közelmúltban felmerült egy kezdeményezés, amely a feltétel nélküli, 30 napos tűzszünet bevezetésére irányul Ukrajnában. Az X platformon közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európai Unió komoly szankciókat fog bevezetni Oroszország ellen, amennyiben az ország megsérti ezt a potenciális tűzszünetet. A német kancellár és a francia elnök is figyelmeztettek, hogy "jelentős következmények" várnak Moszkvára, ha elutasítja a Kijev által már támogatott tűzszüneti javaslatot.
Mindazonáltal Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombaton az orosz állami televízióban kijelentette, hogy Moszkvát nem lehet megfélemlíteni, és már hozzászokott a büntetőintézkedésekhez.
Már azon töprengünk, miként reagáljunk a bevezetett szankciókra, és hogyan csökkenthetjük a hatásaikat a lehető legkisebbre.
- mondta Peszkov, hozzátéve, hogy szerinte hiábavaló próbálkozás szankciókkal megfélemlíteni Oroszországot. Az európai vezetők nyilatkozatának megjelenése előtt az ABC News-nak adott nyilatkozatában Peszkov közölte, hogy
Vlagyimir Putyin orosz elnök határozottan elzárkózik a 30 napos tűzszünet javaslatától, amíg a Nyugat nem hagyja abba a fegyverek küldését Ukrajnába.