Pápa választás a katolikus egyházban: Fedezd fel a konklávé részleteit!


Fidesz vagy TISZA Párt? Így áll a pártok támogatottsága a Republikon friss felmérése szerint

Róma pezsgő élete teljességgel megtelt; a város minden szegletében zarándokok és hívők özönlenek, a szálláslehetőségek pedig kimerültek az olasz fővárosban. A vatikáni Szent Péter tér már most is zsúfolásig megtelt, öröm látni, ahogyan az emberek boldogan sétálnak a Szent Péter-székesegyház impozáns homlokzata előtt. A pápaválasztó bíborosok időnként felbukkannak, és sokan igyekeznek megörökíteni magukat velük egy-egy szelfin. Az egyházi vezetők barátságosak, szívesen váltanak szót a járókelőkkel. Kuzmányi István, a Magyar Kurir főszerkesztője így írja le a Vatikán és Róma hangulatát, amikor felkérjük, hogy mesélje el, milyen érzés itt lenni. A városban egyértelműen a várakozás szelleme uralkodik, és eddig nem tapasztalhatóak rendkívüli biztonsági intézkedések, bár kisebb biztonsági egységek már jelen vannak a köztereken. Róma és a világ izgatottan várja a ma kezdődő konklávét, amely a pápaválasztás eseménye.

A konklávé szó a latin "cum clavis", azaz "kulccsal" kifejezésből származik, tulajdonképpen a zárt ajtók mögötti választásra utal. Azt a pillanatot jelzi, amikor a pápaválasztó bíborosokra rázárják a helyszín, a vatikáni Sixtus-kápolna ajtaját, hogy aztán a gyakran napokig tartó szavazás kezdetét vegye. A konklávén a pápaválasztó bíborosok vesznek részt, a katolikus egyház azon kardinálisai, akik 80 év alattiak a pápa halálának időpontjában. Idén 135-en vannak, közülük 133-an érkeztek meg Rómába, ketten betegség miatt maradtak távol. Az új pápa megválasztásához a bíborosok kétharmadának szavazata kell.

A bíborosok életét a pápaválasztás idején szigorú szabályok keretezik, melyek megkövetelik, hogy a Vatikán területén belül maradjanak. Kizárólag a Szt. Márta ház és a Sixtus-kápolna közötti megadott útvonalat használhatják, ezzel is biztosítva a rendet és a titoktartást. A konklávé alatt rájuk vonatkozó titoktartás rendkívül szigorú: semmiféle információ nem szivároghat a külvilág felé. Kuzmányi István hangsúlyozta, hogy a titoktartás megszegése esetén a bíborosok önkéntes kiközösítéssel nézhetnek szembe, és csak a pápa adhat felmentést a titoktartás alól, ami eddig sosem történt meg. A pápaválasztás során mindössze egyetlen jegyzőkönyv készül, amely a titkos vatikáni levéltárban kerül elhelyezésre a konklávé befejeztével. Bár nincs hivatalos lista arról, hogy a bíborosok mit hozhatnak magukkal, minden olyan eszköz, amely lehetővé tenné az információk továbbítását a külvilágba – például mobiltelefonok, táblagépek vagy laptopok – szigorúan tilos. Továbbá, a Szent Péter tér kivételével, a Vatikán területén az internetszolgáltatást is kikapcsolják a konklávé idejére, így a pápai központ internetkapcsolata már fél háromtól szünetel, azaz másfél órával a bíborosok bevonulása előtt.

A pápaválasztó bíborosok érkezését követően szentmise zajlik, ezt követi egy közös ebéd, majd egy pihentető szieszta. Ezt követően a bíborosok átvonulnak a Sixtus-kápolnába, ahol bezárkóznak, és az ajtót gondosan kulcsra zárják.

Ma, szerdán egy szavazási fordulót tartanak, ennek eredménye, azaz az első füst felszállása este hét-fél nyolc körül várható. A további napokon a bíborosok délelőtt és délután üléseznek, mindegyik ülésen egy-egy szavazási fordulót tartanak. Ha az első szavazáskor nem járnak sikerrel, nem tartanak szünetet, hanem rögtön kezdik a második fordulót. Füstjelzést - ez, mint ismert, fehér, ha megvan az új pápa, és fekete, ha sikertelen volt a választás - az első fordulót követően csak akkor adnak, ha sikeres volt a pápaválasztás, a második fordulót azonban minden esetben jelzik a külvilágnak, akár sikerült pápát választani, akár nem. A második, harmadik és negyedik napon ezen forgatókönyv szerint zajlik a választás, sikertelenség esetén az ötödik napon pihenés következik, majd a választás folytatódik további három napon át, napi hét fordulóval. Ha ezt követően sem lenne pápája az egyháznak, a választhatók körét leszűkítik arra a két jelöltre, aki a legtöbb szavazatot kapta. Igaz, ennyire elhúzódó eljárásra a XX. század kezdete óta nem volt példa.

"Extra omnes!" – ez a határozott felszólítás csendül fel a konklávé kezdetén, jelezve, hogy mindenki, aki nem rendelkezik választójoggal, hagyja el a helyszínt. A bíborosok ezután tanácskozásba kezdenek, mély gondolatokkal és imádsággal készülve a szavazásra. Amikor elérkezik a szavazás pillanata, mindannyian a szavazókártyájukkal az urnához lépnek, és az alábbi esküt teszik:

Tanúnak hívom az Úr Krisztust, aki ítélni fog felettem, hogy szavazatomat arra adtam, akit Isten akarata szerint megválasztandónak tartok

- majd leadják a voksukat.

Amennyiben a szavazás sikeresen lezajlott, a bíborosi kollégium dékánja vagy a legidősebb bíboros megkérdezi a megválasztottat: "Elfogadod-e a kánonjogi választást pápává?" Ha a válasz igennel érkezik, következik a következő kérdés: "Mivel szeretnéd, hogy szólítsanak?" Ekkor dől el, hogy milyen néven ismertetik a következő egyházfejet. Érdemes megjegyezni, hogy az új pápa hivatalba lépése azonnal megtörténik, és nincs szükség további szertartásokra. Ezt követően a szertartásmester összeállítja az új pápa megválasztásának és választott nevének hivatalos dokumentumát.

Erdő Péter magyar bíborost, esztergom-budapesti érseket Ferenc pápa halála óta az esélyes utódjelöltek között emlegetik. A 72 esztendős magyar főpap elismert kánonjogász, teológus, a katolikus egyház egyik jól ismert vezetője. A BBC így fogalmaz: Erdő az afrikai bíborosok körében jól ismert - ez azért jelent esélyt, mert az afrikai kontinensen jelentősen erősödött a katolikus egyház az elmúlt évtizedekben -, és az ortodox egyházzal fenntartott katolikus kapcsolatokon is dolgozott. Az Independent Erdő Pétert a konzervatívok favoritjaként emeli ki, aki a legfőbb kihívója lehet Pietro Parolin pápai államtitkárnak, aki a konklávét vezeti. Akárhogyan is lesz, ilyen közel újkori magyar egyházi vezető még nem állt Szent Péter trónusához.

Erdő Péter, ahogy értesültünk, Rómába érkezése után a Szent Franciska-bazilikában celebrálta a szentmisét. Az iránti nemzetközi figyelem rendkívüli, hiszen a világ számos médiája szinte ostromolta a hírt, hogy beszámolhasson a különleges eseményről.

A magyar bíboros a prédikációja végén arról beszél, hogy az új pápát drámai idők várják, Szent Péter új utódjának pedig az isteni választ kell majd közvetítenie. A bíboros ezt követően közel négyszáz képeslapot küldött szét meglepetéscímzetteknek a világba, melyet "Imádsággal és szeretettel Rómából" üzenettel, és a "Sede vacante", azaz a pápai trón üresedésének idejére kiadott különleges bélyeggel láttak el.

Related posts