Angliában jelentős változások várhatóak a börtönrendszerben, mivel egy radikális reform lép életbe, amelynek keretében a kémiai kasztrációt is alkalmazni fogják. Ezek az intézkedések a bűncselekmények megelőzését és a rehabilitációt célozzák, új megközelí

Az angol és walesi börtönökben tapasztalható túlzsúfoltság súlyos problémát jelent, ezért a kormány David Gauke egykori igazságügyi miniszter radikális reformjavaslatait fontolóra veszi. Az új intézkedések értelmében a jó magaviseletű elítéltek már büntetésük egyharmadának letöltése után szabadon távozhatnak, míg a szexuális bűncselekményeket elkövetők esetében országos szinten tervezik a kémiai kasztráció bevezetését. A reformok célja a börtönpopuláció 9800 főre való csökkentése 2028-ig, azonban a tervek erőteljes kritikákat váltanak ki a közvéleményben.
A reform központi elemét a "progresszív modell" képezi, amely lehetővé teszi, hogy a börtönbüntetésüket határozott időre letöltő elítéltek - akik a legnagyobb arányban vannak a fogvatartottak között - már a büntetésük egyharmadának letöltése után szabadlábra kerülhessenek, amennyiben megfelelően viselkednek. Ez a szabály nem a bűncselekmény jellegén, hanem a büntetés időtartamán alapul, így olyan elítéltek is kérhetik a korai szabadulást, mint a négy év alatti büntetéssel sújtott szexuális bűnözők és családon belüli erőszakot elkövető személyek - írja a Sky News.
Az újonnan bevezetett rendszer keretein belül az elítéltek büntetése három szakaszra oszlik. Az első harmadot börtönben töltik, ezt követően a következő egyharmadot feltételes szabadlábon, közösségi felügyelet alatt élik meg. A hátralévő időszakban pedig már nem állnak pártfogói felügyelet alatt. Amennyiben a legutolsó, "veszélyes" szakaszban újabb bűncselekményt követnek el, kötelesek visszatérni a börtön falai közé, ahol az eredeti büntetésük hátralévő részét, valamint az új bűncselekményért kiszabott büntetést is letöltik.
A kormány tervei között szerepel a szexuális bűnözők szexuális vágyának csökkentésére szolgáló gyógyszerek alkalmazásának kiterjesztése, amely jelenleg Délnyugat-Angliában kerül tesztelésre. A legújabb felülvizsgálatok alapján a kémiai kasztráció "hatékony segítséget nyújthat a megfelelő szexuális bűnözők kezelésében, akár a börtön falain belül, akár a szabad világban".
A kormány első lépésként 20 börtönben kívánja bevezetni a gyógyszer használatát, ezt követően pedig egy országos szintű alkalmazásra is készülnek. Az igazságügyi miniszter emellett azt is mérlegeli, hogy a jelenlegi önkéntes kezelést kötelezővé tegyék a jövőben.
Gauke kiemelte, hogy "a szexuális vágyat csökkentő gyógyszerek nem minden szexuális bűnöző esetében jelentenek megfelelő megoldást".
Nicole Jacobs, az angliai és walesi családon belüli erőszak ügyekben illetékes biztos élesen bírálta a terveket. Szerinte ezeknek az intézkedéseknek az elfogadásával a kormány világos üzenetet küld a családon belüli erőszakot elkövetőknek, hogy "mostantól csekély következményekkel követhetik el bűneiket".
A rendőrség aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy „a börtönön kívüli élet nem jelentheti azt, hogy mindez ellenőrzés nélkül zajlik”. Kiemelték, hogy ha csökken a börtönben lévők száma, akkor elengedhetetlen, hogy közösen biztosítsuk az erőforrásokat és a hatásköröket a börtönön kívüli bűnözők kockázatainak megfelelő kezeléséhez.
A kormány további 700 millió fontot (körülbelül 350 milliárd forintot) fektet be a pártfogó szolgálatba és tömeges elektronikus megfigyelési technológia bevezetését tervezi. Tízezrek egyidejű megfigyelésével "börtönön kívüli börtönt" hoznának létre amerikai technológiai cégek segítségével. A reformok a kilencvenes évek óta legnagyobb ilyen jellegű rendszer-átszervezésnek számítanak. A bírák több rugalmasságot kapnának alacsonyabb szintű bűnözők büntetésében, akár futballszurkolói vagy vezetési tilalmakkal. A rövid börtönbüntetéseket csak "kivételes körülmények" között alkalmaznák, mivel azok "magasabb bizonyított visszaesési rátával" járnak.
A tervek várhatóan 2026 tavaszán lépnek hatályba, miután a parlament elfogadja a büntetőjogi törvényjavaslatot.