Egyedi megfogalmazás: Fedezd fel az új AKG támogatási kérelemhez kapcsolódó területmérési részleteket - Agrotrend Az Agrotrend legfrissebb hírei között most bemutatjuk az AKG támogatási kérelemhez szükséges területmérés legújabb előírásait és irányelve
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara cikksorozatának korábbi részeiben bemutattuk a támogatási kérelmek benyújtásának alapvető tudnivalóit és a választható tematikus előíráscsoportokat. Most pedig a területmérési információkra fókuszálunk, hogy részletesen áttekintsük ennek fontosságát és alkalmazását.
Területmérés: Ha úgy döntöttünk, hogy részt kívánunk venni a támogatási programban, elengedhetetlen, hogy a bevitt egységeket – azaz a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területeket (KET) – pontos koordinátákkal vagy shape file formátumban azonosítsuk. Fontos újdonság, hogy a korábbi 3 méteres pontosság helyett mostantól 1 méteres pontosságot kell figyelembe venni. Emellett a lemért területek között szerepelhetnek az elmúlt évben támogatható tájképi elemek is, például ökológiai határsávok. Ha a korábbi AKG programban részt vevő ügyfelek poligonjai megfelelnek a friss előírásoknak, akkor új mérés elvégzése nem szükséges. Az azonosított koordináták elfogadottak, így külön mérési jegyzőkönyv benyújtására sincs szükség. Az új AKG keretein belül a mérési sarokpontok beazonosítása sem kötelező. Fontos, hogy a bevinni kívánt terület jogszerű földhasználattal kell, hogy rendelkezzen a kötelezettségvállalás minden napján, így a mérés csak a jogszerű földhasználattal bíró táblák esetében végezhető el. A jogszerű földhasználatnak nem szükséges öt évre előre fennállnia, de a folyamatosságot biztosítani kell.
Figyelem! Az ültetvényeknél elengedhetetlen, hogy külön-külön mérjük az ültetvénycsoportokat, mint például az extenzív és intenzív formákat, valamint a szőlőféléket. Ezen kívül kiemelt figyelmet érdemelnek a gesztenye, dió, pekándió és komló is.
Ültetvények kialakításakor és fenntartásakor érdemes figyelembe venni az alábbi szempontokat:
Az extenzív és intenzív gyümölcsültetvények kategóriáját a telepített tőszám minimuma alapján határozzák meg. A támogatható gyümölcsfajták és a hozzájuk rendelt minimális tőszámok részleteit a pályázati felhívás 7. melléklete foglalja össze, amely a termeléshez kapcsolódó támogatási feltételek figyelembevételével készült el.
A részben- vagy egészben el nem telepített ültetvények esetén a KET határait úgy kell kialakítani, hogy a telepítés után a KET megfeleljen a fentiekben leírtaknak.
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a már telepített ültetvényeknek kötelezően szerepelniük kell a Kormányhivatalok által vezetett ültetvénykataszterben. Amennyiben ez eddig még nem valósult meg az ültetvények telepítése után, fontos, hogy ezt a hiányosságot 2025. január 1-ig pótolják.
Kiemelten fontos! A KET kizárólag a Nádas TECS esetén támogatható, és csak akkor, ha a gazdálkodó a 2024-es egységes kérelem keretén belül változásvezetési bejelentést tett. Ezen bejelentésnek a támogatási kérelem benyújtásáig nem szabad lezárulnia.
A felmért területek adatait természetesen be kell illeszteni a Támogatási kérelembe, és minden egyes KET esetében meg kell határozni a kiválasztott Tematikus előíráscsoport releváns csomagját a választott előírásokkal együtt.
Sorozatunk újabb izgalmas epizódjához érkeztünk, ahol részletesen bemutatjuk az általános kötelezettségeket és a pontozási rendszert! Ne hagyd ki!