Figyelembe véve a közelgő gazdasági kihívásokat, 2025-ben Magyarországon jelentős csődhullám várható. Sok ember munkahelye kerülhet veszélybe, ami komoly következményekkel járhat a munkaerőpiacra nézve. A Pénzcentrum elemzése szerint a helyzet sürgető fig


Egyelőre nem látszik, hogyan fordulhatnának vissza abból a csökkenő tendenciából, ami 2022 nyara óta tart. Krausz Zoltán vállalatépítési mentor lapunknak azt mondta: sok olyan vállalkozó van, akik a jelenlegi helyzetből is ki tudják hozni a legjobbat, de azt is lehet érzékelni, hogy a KATA átszervezése óta egyre többen dobják be a törülközőt.

A vállalkozások csökkenő tendenciája továbbra is megnehezíti a helyzetet, és a gödörből való kilábalás egyelőre elmarad. Pedig a fordulatra lenne lehetőség, amit a KSH adatai és szakértőink nyilatkozatai is megerősítenek. Az elemzésekből világosan kiderül, hogy a társas vállalkozások egyre inkább a leállás mellett döntenek, ráadásul az "egyénizők" helyzete sem éppen rózsás.

De vajon tényleg olyan súlyos a helyzet a vállalkozók körében, hogy a folyamatos csökkenésük indokolt lenne? Milyen szerepe van a KATA két évvel ezelőtti módosításainak a csökkenő egyéni vállalkozói létszámban? Lehetséges-e, hogy a tendencia hamarosan megfordul? Ezekre a kérdésekre keressük a választ cikkünkben.

2024 novemberében, valamint az év utolsó hónapjában is tovább csökkent a társas vállalkozások száma, ahogyan azt a KSH legfrissebb adatai is tükrözik. Decemberre százalékos eltérést mutatva, az országban regisztrált társas vállalkozások száma ismét csökkent, ami utoljára 2022 októberében tapasztalható stagnálás után újra a lefelé tartó trendet erősítette meg. E folyamat már hónapok óta tart, jelezve a piaci dinamika változásait.

Jól megfigyelhető, hogy az újonnan bejegyzett társas vállalkozások helyzete sem éppen rózsás, ami azt jelzi, hogy a cégalapítás iránti érdeklődés folyamatosan csökken. Az új bejegyzések száma legutóbb 2022 őszén haladta meg a 3000-et, azóta viszont soha nem érte el ezt a szintet. Továbbá, a tavaly év végén tapasztalt tendenciák is azt mutatják, hogy a cégalapítások száma folyamatosan zsugorodik, így jelenleg nem látszik megoldás a már évek óta tartó csökkenésre.

Krausz Zoltán, a vállalatépítési mentor, arra vállalkozott, hogy feltárja a vállalkozások számának folyamatos csökkenésének mögöttes okait. A beszélgetés során kifejtette, hogy a COVID-19 járvány és a háborús helyzet kétségkívül hozzájárul a jelenséghez, azonban más tényezők is szerepet játszhatnak ebben a tendenciában.

A napi gyakorlatban két tényezőt látok: egyrészt kevesebben "álmodoznak" a szó lehető legpozitívabb értelmében. Kevés ösztönző, jó példát mutató történet hiányában kevesebben képzelik el, hogy milyen jó is lenne cégtulajdonosnak lenni. A nehezen kiszámítható vállalkozói környezet sokszor még inkább terheltté teszi egy cégtulajdonos egyébként sem egyszerű életét, ennek pedig van visszafogó hatása. A kiszámítható gazdasági növekedés többet ér ennek a rétegnek, mint egy szuper év egy óriási visszaesés után

- fogalmazott a szakértő. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy szerinte aki akar, az a nehéz helyzetből is kihozza a legjobbat - vagy legalábbis törekszik rá.

Ezzel együtt az igazán profi cégek az ilyen helyzetekből is kihozzák a legtöbbet - vagyis például egy átmenetileg csökkenő piacon tartják a pozíciójukat, miközben a versenytársaik visszaesnek. Az ilyen hullámvasúton mindig a felkészült, jó menedzsment rendszerekkel rendelkező cégek tudnak nyerni. A többiek visszaesnek vagy kiesnek a piacról. Most is éppen ez történik

- tette hozzá Krausz Zoltán, kifejezve ezzel gondolatai mélységét.

Megkérdeztük a szakértőtől azt is, hogy vajon a gyakran emlegetett vállalkozói terhek okozhatják-e hogy egyre kevesebben mernek belevágni a vállalkozásba? Erre pedig a szakérő egyértelmű választ adott.

Nem osztom a véleményt. A terhek valóban kedvezőbben alakulnak a vállalkozók számára más EU-s országokhoz képest. Nyilvánvaló, hogy bizonyos aspektusokban jelentős különbségek lehetnek. A társas vállalkozások esetében a csökkenés részben annak a folyamatnak is tulajdonítható, amelyet egy nehéz gazdasági év idézett elő. Ezzel szemben az egyéni vállalkozás fenntartása sokkal előnyösebb, mivel gyakorlatilag minimális költséggel jár, még akkor is, ha éppen nincs gazdasági tevékenység a háttérben.

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – emelte ki Krausz Zoltán.

Két és fél évvel ezelőtt, amikor a KATA-rendszer jelentős átalakításon ment keresztül, számos vállalkozás kényszerült megszűnni. A szakértők véleménye alapján ez a változás kétségtelenül kedvezőtlen hatással volt az egyéni vállalkozások számára. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is alátámasztják ezt, hiszen a tavalyi év végén a járások kétharmadában még mindig szüneteltek az egyéni vállalkozások működései.

Ennek van a legnagyobb valószínűsége. Ami biztos, az az, hogy több profi cégre van szüksége az országnak. Persze jó, ha a munkaerőpiac rugalmas marad ezzel a foglalkoztatási formával, amennyiben ez mindkét félnek megfelel

„Tedd különlegessé a szöveged!” – javasolta Krausz Zoltán.

Összegzésképpen a szakértő kifejtette, hogy véleménye szerint milyen lépésekre lenne szükség ahhoz, hogy a vállalkozások, bár nem feltétlenül azonnali eredménnyel, de képesek legyenek talpra állni, vagy legalábbis megfordítani a csökkenő tendenciát a gazdasági szektorban.

Egy szélesebb körű, átlagos teljesítménnyel rendelkező társadalmi réteg létezik, akik fokozottan ki vannak téve a gazdasági és politikai ingadozásoknak. Ez sok esetben a vállalatok fennmaradását is veszélyeztetheti. Különösen üdvözlendőek azok a kezdeményezések, amelyek pozitív vállalkozói pályafutásokat állítanak a középpontba. Az utóbbi időszakban főként banki intézmények által indított ilyen programokat figyeltem meg. Érdemes lenne ezeket az oktatási rendszerbe is integrálni. Bár lehet, hogy nem kínálnak azonnali megoldást a közelgő kihívásokra, a jövő generációjának számos új lehetőséget teremthetnek.

Related posts