Román elnökválasztás: A magyar kisebbség által lakott területeken alacsonyabb a választási részvétel, mint az országos átlag.


A tavaly novemberi, érvénytelenített voksolásnál nagyobb arányban járultak az urnákhoz a romániai választópolgárok vasárnap délelőtt a megismételt elnökválasztás első fordulójában, a magyarlakta megyékben viszont a részvétel elmaradt az országos átlagtól.

Vasárnap délelőtt 11 óráig a választási névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár közül 12 százaléknyian már leadták szavazatukat. Különösen aktívnak bizonyultak a választók az ország déli területein, ahol a részvételi arány meghaladta az átlagot, míg...

- tájékoztatott az MTI.

A legalacsonyabb szavazási arányt Szatmár megyében mérték, ahol a részvétel csupán 8,3 százalék körüli volt. Kovászna megye a harmadik helyen állt a sorban, 8,7 százalékkal, míg Hargita megye a negyedik helyet foglalta el 9,6 százalékos részvételi arányával a délelőtti órákban.

A magyarlakta területeken a 2014-es és 2019-es elnökválasztások során a részvételi arány jelentősen elmaradt az országos átlagtól.

Románia 41 megyéje közül a legmagasabb részvételi arányt a fővárost övező Ilfov megye mutatta, ahol a jogosult szavazók 16,1%-a élt szavazati jogával. Ezt követi a Duna mentén fekvő Olt megye 15,4%-kal, míg Teleorman megyében a részvételi arány 15,3%-ot ért el az első négy óra során.

Pénteken és szombaton több mint 400 ezren adták le szavazatukat külföldön. A novemberi, érvénytelenített voksolás alkalmával a romániai szavazókörök megnyitásáig még csak 240 ezer voksot adtak le külföldön.

Az elnöki posztért versengő jelöltek többsége már kora reggel leadta voksát, ezzel is buzdítva honfitársaikat, hogy ne hagyják ki a lehetőséget választójoguk gyakorlására, hiszen most van itt az ideje, hogy véleményükkel formálják hazánk jövőjét.

Az elnökválasztás során számos izgalmas pillanat és döntés vár ránk, amelyek nemcsak a politikai tájat, hanem a jövőnket is formálják. A választók szavazatai nem csupán számok, hanem a közvélemény hangját tükrözik, amely meghatározza, hogy kik képviselik a társadalom érdekeit. Az elnök személye és politikai irányvonala kulcsszerepet játszik abban, hogy milyen irányba halad az ország. A kampányok során a jelöltek nemcsak programjaikat, hanem saját értékeiket és vízióikat is bemutatják, így a választás nem csupán egy politikai esemény, hanem egy lehetőség a közösség számára, hogy kifejezze akaratát és reményeit a jövőre nézve.

A szavazás Romániában, valamint a külképviseleteken is, román idő szerint 21 órakor zárul, ami magyar időben 20 órát jelent. Az időzónák eltérése ellenére tehát mindenkinek érdemes figyelemmel kísérnie ezt az időpontot.

Related posts