A Fővárosi Közgyűlésben feszültségek szövik át a légkört, és a bizalom megingásának szélén egyre inkább árulásokra utaló jelek bukkannak fel. Közben a költségvetés elfogadása továbbra is várat magára, ami újabb kérdéseket és aggodalmakat vet fel a város j
Ma esedékes a Fővárosi Közgyűlés szavazása a 2025-ös költségvetés ügyében, de a pártok képviselői között olyan heves viták robbantak ki a szolidaritási adó befizetésével kapcsolatban, hogy a Fidesz és a Tisza frakció tagjai kölcsönösen vádolják egymást árulással. Eközben a Kutya Párt kiáll a közösségi költségvetés védelme mellett, míg a Fidesz képviselői számára elfogadhatatlan, hogy a főváros ne teljesítse az adófizetési kötelezettségeit.
2019-ben Karácsony Gergely úgy vette át a fővárost Tarlós Istvántól, hogy volt még pénz a kasszában, mostanra ez nincs meg, de fejlesztésből sincs elég. Hova tűnt a pénz?
- Hangsúlyozta a kormánypárti Gulyás Gergely Kristóf, aki szerint a költségvetés jogsértéseket tartalmaz. Képviselőtársa, Szalai Piroska hozzáfűzte, hogy a 51 milliárd forintos összeg nem elegendő, mivel az iparűzési adóból származó bevételek jelentős növekedést mutatnak a fővárosban, ráadásul a szolidaritási adó mértéke is emelkedni fog.
Karácsony Gergely szerint ezt az 51 milliárdot egyenesen a budapestiek zsebéből venné ki a kormány, és főpolgármesterként nem fog hozzájárulni ahhoz, hogy Budapest kárára befizessék a hozzájárulást.
Kiss Ambrus főigazgató azt is megjegyezte, hogy az iparűzési adóból származó bevételek emelkedése mellett az állami bevételek is növekednek. Ugyanakkor országos szinten a hiány mértéke emelkedik, míg a fővárosban, ha lassú ütemben is, de csökkenés tapasztalható. Ennek fényében ő nem támogatja a szolidaritási befizetés megszavazását.
A Közgyűlés ettől kezdve pártok csataterévé vált.
A Tisza Párt frakcióvezetője, Ordas Eszter szerint kényszerhelyzetben tárgyalják a 2025-ös büdzsét, hiszen a kormány évek óta szisztematikusan próbálja ellehetetleníteni a főváros működését, árulással és zsarolással vádolta Orbán Viktort és Szentkirályi Alexandrát. Hozzátette, hogy ha a közgyűlés megszavazza a Tisza módosítóját, amely lehetővé tenné a költségvetés későbbi felülvizsgálatát, akkor minden fenntartásuk ellenére támogatják a 2025-ös büdzsét.
A felülvizsgálat azt jelenti, hogy az idei évre megszavazott költségvetés június végéig érvényben maradna, ezt követően pedig újraértékelnék és szükség szerint átdolgoznák. Az év második felére pedig tervezik a módosításokat - nyilatkozta.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője kifejezte együttérzését a Tisza politikusa iránt, amiért Magyar Péter lekezelően bánik a képviselőivel, és csupán felolvasórobotként kezeli őket.
Vitézy Dávid kifejezte, hogy frakciója nem volt jelen a költségvetés előkészítésében. Jelenleg módosító javaslatokkal dolgoznak a BKK-rendészet, az állatvédelem és a hajléktalanellátás terén. Vitézy hangsúlyozta, hogy az egyik legfontosabb téma a budapesti úthálózat állapotának megóvása.
Havasi Zoltán, a Fidesz képviselője, nemrégiben egy pesterzsébeti útszakasz problémájára hívta fel a figyelmet, amely a közelmúltban beszakadt. Elmondása szerint a helyi lakosok már öt éve várják a felújítást, ami jól tükrözi a régóta fennálló infrastruktúra gondjait.
A Demokratikus Koalíció már korábban kinyilvánította, hogy támogatni fogják a költségvetést, mivel véleményük szerint a kormány autópálya- és kaszinókoncessziókat, valamint túlárazott irodák beszerzését intézte az ország érdekében. A főváros számára viszont 89 milliárd forintos elvonásokat, nehezen elérhető uniós támogatásokat és közszolgáltatások csökkentését hozták. Eközben az állami feladatok egyre inkább az önkormányzatok nyakába szakadnak, mint például a postaépületek üzemeltetése és a lomtalanítás megszervezése.
Fontos kérdés a jövő évi büdzsével kapcsolatban az is, kiírják-e a pályázatokat a közösségi költségvetésre. Döme Szuzi, a Kétfarkú Kutya Párt képviselője szerint a kezdeményezés a részvételiséget erősíti, a Nyitott Budapest program egyik legfontosabb része. Megjegyezte, a költségvetés minden eleméről a közgyűlés dönt, ezt az egymilliárdot oda lehet adni a lakóknak, hogy döntsenek róla ők.
Vitézy Dávid is pozitívan értékeli a kezdeményezést, azonban arra kérte a döntéshozókat, hogy a jövő évi költségvetés alapos felülvizsgálatát követően hozzanak végleges határozatot az ügyről.