Ruszin-Szendi Romulusz: Úgy tűnik, hogy a véleménynyilvánítás mostanában nem igazán népszerű a Honvédség vezetésének körében.


Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt szombati rendezvényén, a Hungexpón kifejtette, hogy mély meggyőződése szerint az egyenruhásoknak, valamint minden magyar állampolgárnak van egy közös alapelve: senkit sem hagyunk magunkra. Sajnos azonban úgy tűnik, hogy a jelenlegi kormányzat elfeledkezett erről az alapvetésről, amit a katonák és az egyenruhások minden egyes nap a saját tapasztalataikon keresztül élnek meg.

A Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke, Ruszin-Szendi, valódi szakmai súlyt képvisel, hiszen mostantól Magyar Péter csapatát erősíti. A közelmúltban megrendezett kongresszuson Ruszin-Szendi nyíltan tárgyalta a honvédség előtt álló kihívásokat, és bátor javaslatokat fogalmazott meg a megoldásokra.

A volt vezérkari főnök arról beszélt, hogy az emberek egyik legfontosabb értéke a biztonság. Ő úgy látja, hogy ma biztonságban érezhetjük magunkat Magyarországon, ami azoknak az egyenruhásoknak köszönhető, akik nap mint nap teszik a dolgukat. "Az egyenruhásokra a magyar emberek mindig számíthattak."

Mindeközben azonban kiemelte, hogy elengedhetetlen a két irányból fenyegető problémákra való felkészülés. A keleti határon zajló orosz-ukrán konfliktusra is felhívta a figyelmet, de számára sokkal aggasztóbb a délről érkező illegális migráció. A Tisza Párt új szakértője úgy véli, hogy az ország számára kulcsfontosságú a szilárd nemzeti haderő fenntartása, miközben aktívan részt kell venni a NATO-ban is. Továbbá hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen egy valódi, nem csupán papíron létező közös biztonság- és védelmi politika kialakítása az Európai Unión belül. Azonban amíg a tagállamok nem tisztázzák az érdekellentéteket és a vitás kérdéseket – mint például a migráció –, addig a közös európai haderő létrehozása csupán illúzió marad.

Az előadás során a Magyar Honvédség aktuális kihívásaira helyezte a hangsúlyt. "Megjelent egy félelemre épülő vezetési stílus. Amikor a katonát indoklás nélkül, egyik napról a másikra elbocsáthatják, az világosan jelzi, hogy maradjon csendben. Ne merjen véleményt formálni, nem szükséges okosnak lennie! Csak végezze el a parancsokat, különben távozik!" - nyilatkozta Ruszin-Szendi Romulusz.

"A Honvédség vezetésében manapság nem igazán népszerű a véleménynyilvánítás."

Megalázónak éli meg, hogy a főtisztek és tisztek közül többen is kénytelenek szabadidejükben új szakmát elsajátítani, hogy felkészüljenek a váratlanul bekövetkező kirúgásokra a Honvédségnél. Ismer olyan magas rangú katonákat is, akik villanyszerelői vagy burkolói képzéseken vesznek részt.

Nagyon súlyos problémának tartja a "szervezeti kultúra hiányának" tudatlanságát. Véleménye szerint méltatlan, hogy olyan kollégákat bocsátottak el a Honvédségtől, akik húsz-harminc éves tapasztalattal rendelkeztek. Azt is elítéli, hogy egy jogszabály-módosítás lehetővé teszi, hogy büntetett előéletű és külföldi állampolgárok is szolgáljanak a magyar hadseregben. Ezzel kapcsolatban úgy véli, hogy ez rontja a honvédség hírnevét, és felveti a kérdést, hogy a külföldi katonák kinek az érdekeit fogják képviselni. "A magyar katona a magyar haderőben, lehetőség szerint magyar fegyverrel védje a magyar hazát" – hangsúlyozza.

A problémák között sorolta fel, hogy pénzért lehet rendfokozatot venni. "Drága urak, szólni kéne nekik, hogy a feudalizmusnak vége van!" Azt is mondta, hogy alacsonyak a fizetések, és elveszett az egyenruha tisztelete. Nem lehet a fiatalokat úgy bevonzani a toborzáson szerinte, hogy "fülbevalós bohócok" ugrálnak a színpadon. Ezen kívül a létszámhiányt, a laktanyák állapotát és a jogbiztonság hiányát is megemlítette a problémák között.

Szerinte a magyar haderőfejlesztés 2017-ben ígéretesen indult, de a hazai fejlesztések arányát még mindig túl alacsonynak találja. A honvédelmi költségvetésben a bérekre szánt források elosztását aránytalannak véli, és nem osztja azt a nézetet sem, hogy lényeges jogköröket vontak el a honvédelmi minisztertől.

Kifejtette, hogy szerinte milyen intézkedésekre lenne szükség a Honvédségben ahhoz, hogy hatékonyabbá váljon a működése.

"Azt is tudom, hogy a következő napokban mindent cáfolni fognak. Talán még egyenruhást is találnak, aki elmondja, hogy ez nem így van. Én is leszek minden, a legrosszabb tábornok, a legkövérebb, és mindenkit meggyaláztam. Én erre felkészültem természetesen, mert egy a lényeg: az állomány tudja, hogy igazam van."

A beszédét azzal zárta, hogy kész szakmai vitát folytatni a mai honvédelmi vezetéssel, és a harcászati, hadműveleti, stratégiai kérdésekben is nyitott a párbeszédre. "Jelentem továbbra is a hazámat szolgálom."

Related posts