Samu, a láma, és Igor, az alpaka különleges barátságot ápolnak Dinnyés festői tájain. A két jószág együtt fedezi fel a zöldellő réteket, miközben a nap sugarai lágyan simogatják bundájukat. Samu mindig kíváncsian figyeli Igort, ahogy kecsesen lépked, míg


Igor, a kíváncsi alpaka, izgatottan szemléli a Dinnyési Parasztudvar forgatagát, ahol minden sarkon új csodák várják felfedezésre. Fülét hegyezi, miközben a napfényben csillogó régi épületeket és a színes virágágyásokat figyeli, és kíváncsian várja, hogy mit hoz a következő pillanat. Az emberek nevetése és a természet zajai összefonódnak, miközben Igor megpróbálja megfejteni a körülötte zajló élet titkait.

Idén már öt éve, hogy Király Attila megnyitotta Dinnyésen állatsimogatóját és lovardáját, egy igazán különleges helyet, ahol a látogatók közelről ismerkedhetnek meg a vidéki élet szépségeivel. Az alapító víziója szerint a farmot olyan házi- és haszonállatokkal népesítette be, amelyek egykoron tipikusak voltak a régi magyar parasztudvarokban és hagyományos gazdaságokban. A Várpark közvetlen szomszédságában, egy körbekerített területen békésen élnek lovak, marhák, kecskék, juhok, pulykák, libák, kacsák és tyúkok – mindannyian a nyugalom szigetein. Az ólakban, ahol a fecskék szorgosan cikáznak a tűző nap elől megbújó félhomályban, disznók és malacok hízlalják magukat, míg a csibék még csak néhány naposak. Ofélia csikója sem sok napfelkeltét látott eddig, a gazda és gyermekei, Király Szandra és a kisebbik Attila, még nem találtak nevet a kis jövevénynek. A parasztudvar most már méltósággal viseli a megözvegyült tulajdonos gondoskodását, aki a tágas udvaron régi időket idéző eszközöket helyezett el, amelyek egykor nagyanyáink és nagyapáink mindennapi életében játszottak szerepet. Időről időre felbőg a traktor, és akiket vonz a kaland, azok felkapaszkodnak a járműre, hogy egy felfedezőkörúton vegyenek részt a farm területén. E különleges élmény lehetőséget ad arra, hogy a látogatók valóban átéljék a vidéki élet hangulatát és a természet közelségét.

A családok és a munkahelyi közösségek mellett eddig is rendszeresen érkeztek óvodás és iskolás csoportok Király Attiláékhoz, majd rövidesen megkezdődik a táborozás időszaka: a július 7-én kezdődő turnusra például még lehet jelentkezni a Dinnyési Parasztudvar közösségi oldalán. A tervek készen állnak, minden nap lehet lovagolni - a kisebbeknek természetesen a pónikat nyergelik fel -, egyebek mellett lesz számháború, ügyességi verseny, bográcsozás a szülőkkel. És persze minden táborlakó megismerkedhet majd az idei nyár sztárjaival, a két dél-amerikai jövevénnyel, Samuval és Igorral, a lámával és az alpakával is, akik egyelőre kissé félénken figyelik a körülöttük lévő, számukra furcsa világot.

De itt most érdemes egy pillanatra megállni, hiszen valószínűleg sokan nem ismerik ezeket az állatokat a környékünkön.

A láma a dél-amerikai tevefélék közül a legismertebb, és nem véletlenül, hiszen a bokros, fűs területek kedvelője, ahol a legjobban érzi magát. Elterjedése Peru nyugati vidékétől Bolíviáig, valamint Argentínától Chile északkeleti részéig terjed, így a táj szépségei között találkozhatunk vele. Növényevő lévén lágyszárúakat, cserjéket és zuzmókat fogyaszt, és rendkívül jól bírja a szomjúságot, napokig képes víz nélkül élni. Társas lény, barátságos természetű, de néha megmutatja makacsságát, akár egy szamár. Az alpakát, a láma közeli rokonát, a dél-amerikai indiánok már körülbelül hatezer éve háziasították. Ha valaki szeretné őket testközelből megismerni, nem szükséges repülőjegyet vásárolnia; Dinnyésen, egy hangulatos magyar parasztudvarban találkozhat velük. Samu és Igor, a láma remek képviselői, biztosan ott várják majd, és igazi latin temperamentumukkal színesítik a dinnyési tájat, amely megőrzi autentikus paraszti jellegét.

Related posts