Az ukránok régi, elavult rendszerek segítségével sodorják Oroszországot az őrület határára.


Az ukrajnai háborúban kulcsszerepet játszik a német gyártmányú Gepard önjáró légvédelmi rendszer. A több évtizedes múlttal rendelkező fegyver hatékonyan veszi fel a harcot a drónokkal és alacsonyan szálló repülőgépekkel szemben. A sikerének titka a fejlett radarrendszer, a nagy tűzerő, a mobilitás és a költséghatékonyság egyedi kombinációjában rejlik - foglalta össze elemzésében az Army Recognition.

A Gepard légvédelmi rendszert az 1960-as években fejlesztették ki, és az 1970-es években állították hadrendbe. Annak ellenére, hogy már több évtizedes múltra tekint vissza, a mai napig hatékonyan alkalmazzák az ukrán erők. A Der Gepardkommandant című német lap 2025. január 29-i beszámolója szerint

A Gepardot az ukrán katonák kiemelkedőnek tartják a Németország által biztosított fegyverrendszerek között, mivel hatékonysága és megbízhatósága révén jelentős előnyöket nyújt a harctéren.

A Gepard hatékonyságának egyik fő oka a fejlett radarrendszer. A légvédelmi eszköz kereső és követő radarral is rendelkezik, ami lehetővé teszi több célpont egyidejű felderítését és megtámadását. Az S-sávú keresőradar akár 15 kilométeres észlelési hatótávolságot biztosít, míg a Ku-sávú követő radar pontos célfelderítést és -elhárítást tesz lehetővé. Egy korábbi Gepard-parancsnok kiemelte:

A rendszer követő radarja rendkívül hatékonyan képes észlelni a kisméretű, gyorsan mozgó célpontokat, így jelentősen javítja a drónokkal szembeni védelmi lehetőségeit.

A Gepard tűzereje is kiemelkedőnek tartják az ukránok. A rendszer két 35 mm-es Oerlikon KDA automata ágyúja egyenként 550 lövést ad le percenként, ami együttesen 1100 lövés/perc tűzgyorsaságot jelent. A hatótávolság akár négy kilométer is lehet. A másik fontos tényező a rendszer mobilitása: a Leopard 1 fő harckocsi alvázára épülő rendszer 65 km/h maximális sebességre képes, ami lehetővé teszi a gyors átcsoportosítást. A harmadik érv mellett a költséghatékonysága, Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:

A Gepard kiválóan teljesített az orosz drónok megsemmisítésében, miközben rendkívül kedvező költség-haszon arányt mutatott.

Németország folyamatosan szállítja a Gepardokat Ukrajnának. Eredetileg 52 darabot ígértek 2022 áprilisában, majd további 15-öt vállaltak. Az Egyesült Államok közreműködésével 30 Gepard érkezett Jordániából, Katar pedig jó állapotú, korábban rövid ideig használt egységeket adott át. A lőszerellátási problémák megoldására Németország megbízta a Rheinmetallt új 35 mm-es lövedékek gyártásával, megkerülve a svájci féllegességi politika által támasztott korlátozásokat. A Gepardok hatékonyságát jól mutatja, hogy egy Odessza közelében lévő egység egymás után tíz iráni gyártmányú drónt lőtt le. Egy másik esetben egy kijevi erőművet célzó orosz Kh-101-es cirkálórakétát hatástalanított a rendszer. A példák jól mutatják, hogy a modern eszközök ellen is hatékonyan bevethető, ezzel jelentősen hozzájárulnak az igencsak koros eszközök az orosz rakétatámadások elhárításához.

Related posts