Észak-Korea ismételten megmutatta erejét, Kim Dzsongun pedig személyesen felügyelte az eseményeket.

Észak-Korea nemrégiben hadászati manőverező robotrepülőgépének próbaindítását végezte el a Sárga-tenger felett – számolt be erről pénteken a Koreai Központi Hírügynökség (KCNA). A gyakorlat célja az volt, hogy bemutassa "az állami nukleáris elrettentő erő" hatékonyságát és képességeit.
Az ügynökség tájékoztatása szerint a Koreai Néphadsereg egy szakosodott alegysége a nyugati területen sikeresen végrehajtotta egy hadászati manőverező drón próbaindítását.
A szerdán végrehajtott gyakorlat célja, ahogyan a közlemény is hangsúlyozza, az volt, hogy figyelmeztessen Észak-Korea ellenfeleit a "különböző nukleáris műveleti eszközök készenléti állapotára". Emellett arra is utaltak, hogy Phenjan képes bármilyen térben ellentámadásokat végrehajtani.
A gyakorlatot szemügyre vette a Nagy Megtekintő, Kim Dzsongun is, aki kijelentette, hogy Észak-Korea nukleáris fegyveres erőinek feladata a "nemzeti szuverenitás és biztonság megóvása".
Észak-Korea tavaly novemberben közölte, hogy felgyorsítja atomprogramját, amit rögvest meg is fejelt egy, a Keleti-tenger irányába kísérleti jelleggel interkontinentális ballisztikus rakétával - amit az ENSZ Biztonsági tanácsának kétharmada azon frissiben el is ítélt (a nyilatkozathoz Oroszország, Kína, Algéria, Mozambik és Guyana nem csatlakozott).
Észak-Korea nukleáris programja már 2006 óta komoly aggodalmakat kelt a világ számos részén. Ekkor zajlott az első kísérleti atombomba-robbanás, amely azonban valószínűleg nem hozta meg a várt eredményeket. Az ENSZ és az Európai Unió számos határozatot és szankciót hozott, amelyek célja az ország nukleáris és ballisztikus rakétákkal kapcsolatos tevékenységeinek eltérítésére irányultak. 2018 áprilisában Kim Dzsongun ígéretet tett a nukleáris fegyverkezés leállítására, ám 2022-re a hírek arról számoltak be, hogy Észak-Korea inkább a nukleáris kapacitásának bővítésére és megerősítésére összpontosít. 2023-ra pedig alkotmányos szintre emelték, hogy az ország folyamatosan fejlessze atomarzenálját, ezzel egy újabb fejezetet nyitva a már így is feszült nemzetközi helyzetben.