A Hagyományok Házában Budapesten szakmai napokat szerveztek, ahol a résztvevők gazdag tapasztalatokat cserélhettek és mélyebb betekintést nyerhettek a hagyományőrzés világába.

A Hagyományok Háza kétnapos eseménye során bemutatta az első Népművészeti Jelentést, valamint a szektor digitális innovációit – értesítette az intézmény az MTI-t a mai napon.
A közleményben kiemelték, hogy a Both Miklós főigazgató által ismertetett, első alkalommal kiadott Népművészeti Jelentés komplex kutatási adatok alapján ad képet a magyar népművészet helyzetéről.
Kiemelték, hogy a nemzetközi rendezvényen a hazai és a határon túli magyar résztvevők mellett szakértők érkeztek 15 különböző országból.
"A népművészet nem csupán örökség, hanem jövőformáló erő is - a Népművészeti Jelentés segít megérteni e kulturális mozgalom működését és fejlődését, és az a célja, hogy adatain és javaslatain keresztül hidat építsen múlt és jövő között"
Both Miklós főigazgató gondolatait idézték, melyeket a Szakmai napok nyitó előadásán osztott meg a jelentés kapcsán.
Felidézték, hogy a Népművészeti Jelentés elkészítéséhez alapként szolgáló kutatás az első évben különleges figyelmet fordított a kulturális finanszírozás területén, különösen a Csoóri Sándor Program hatásainak feltérképezésére. Ez a program valóban egyedülálló kezdeményezésnek számít a maga nemében.
Azt írták, hogy a válaszadók 91 százaléka szerint a támogatásnak köszönhetően megvalósuló programok az elmúlt hét évben hozzájárultak a közösségek megerősítéséhez, 81 százalékuk szerint a szakmai fejlődés alapjául szolgáltak, 79 százalékuk szerint erősítették a nemzeti és nemzetiségi identitást, míg csaknem 70 százalékuk szerint a népi kultúra mélyebb megértéséhez is vezettek.
Részletesen kifejtették, hogy...
A népművészet területén végzett tevékenységek révén fokozódott az érdeklődés a hagyományos értékek iránt, és egyre több fiatal találja meg helyét a népművészeti közösségekben.
A jelentés nem csupán az elmúlt hét év eredményeit ismerteti, hanem javaslatokat is megfogalmaz a szektor jövőbeli fejlődésére és kitér a közösségépítés és a társadalmi felelősségvállalás fontosságára is - fűzték hozzá.
A Hagyományok Háza bejelentette, hogy a jövőben a Népművészeti Jelentés évente megújuló elemzésekkel és konkrét szakpolitikai ajánlásokkal fogja támogatni a magyar népművészet fejlődését.
Rávilágítottak arra is, hogy...
Az egy évvel ezelőtt debütáló Folk_ME platform sikerét követően a Hagyományok Háza új digitális oktatási projektje, a Craft_ME is útjára indult. Ez a kezdeményezés a kézműves mesterségek sokszínű világát öleli fel, és a rendezvény második napján mutatkozott be a szakmai közönség előtt.
Mint írták, a Craft_ME elsősorban komplex oktatási platform, amely szemléletesen teszi elérhetővé a hagyományos kézműves technikák és mesterségek teljes folyamatát. Ugyanakkor egy olyan digitális archívum is, amely hozzájárul a népi kézművesség gyakorlati és szellemi örökségének megőrzéséhez.