Szijjártó Péter Spanyolországban folytatott megbeszéléseket a kétoldalú együttműködés előmozdítása érdekében.


A minisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a tárcavezető kifejtette, hogy a spanyol kollégájával, José Manuel Albaresszel folytatott megbeszélése után megállapította: Európában két kormány van, amelyek politikai és ideológiai szempontból teljesen eltérő nézeteket vallanak. Ennek ellenére Magyarország és Spanyolország sikeresen fenntartotta kapcsolatait, amely a kölcsönös tisztelet alapjaira épül.

"A kereskedelmi forgalmunk új magasságokba jutott, mindkét ország autóipara rendkívül erős, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy Európa autóipara a jövőben még sikeresebb legyen. Ez az iparág képezi az európai gazdaság gerincét, és biztosít munkalehetőségeket milliók számára, ezzel pedig megélhetést nyújt számos európai családnak" - emelte ki. "Ezért közös érdekünk az európai gazdaság versenyképességének növelése" - tette hozzá. Örömmel számolt be arról is, hogy tavaly a Magyarországra érkező spanyol turisták száma már meghaladta a 200 ezret, míg Spanyolországba több mint 400 ezer magyar utazott ebben az időszakban.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a spanyol kormány nyíltan beszélt arról, hogy sikeresnek látták az Európai Unió tavalyi soros magyar elnökségét, amelyhez technikai segítséget is nyújtottak, hiszen vannak olyan szakterületek, amelyekhez adott esetben az elnökséget adó ország kevésbé ért, ilyen volt most például a tengeri halászat. "Ez számunkra kevésbé, a spanyolok számára inkább fontos, s így az európai uniós elnökségünk alatt a spanyoloktól komoly technikai és szakértői segítséget kaptunk például a halászati kérdésekben" - húzta alá. Ezt követően leszögezte, hogy egyértelmű a felek közös elkötelezettsége a terrorveszély globális szintű mérséklése mellett. "Azt szeretnénk, hogy ha Európa és Afrika együttműködése is még szorosabb lenne annak érdekében, hogy az afrikai országok meg tudjanak felelni a kihívásnak, amelyet a nagyon komoly népességnövekedés jelent" - jelentette ki.

"Hogyha nem segítjük kellőképp az afrikai országokat ebben a kérdésben, akkor annak nagyon könnyen egy humanitárius katasztrófa vagy minden eddiginél súlyosabb migrációs nyomás lehet az eredménye" - figyelmeztetett.

Related posts