Sötét előérzetek kavarognak a levegőben: a Liu testvérek távolmaradása komoly ürességet hagy maga után. A jövőjükre vonatkozó kilátások aggasztóak, és sokan úgy érzik, hogy a remény szikrája is kialudt nélkülük.

A pénteken kezdődött Európa-bajnokság egy új korszakot nyithat a magyar sport történetében, hiszen hosszú sorozat érhet véget. A csapatból sajnos hiányzik Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoan, ami komoly kihívás elé állítja a résztvevőket.
Péntektől vasárnapig Drezdában zajlik a rövidpályás gyorskorcsolyázók Európa-bajnoksága, amely nem csupán egy versenysorozat, hanem a magyar csapat számára egy komoly kihívást is jelent. Az elmúlt 17 év folyamán a magyar versenyzők mindig legalább egy érmet hoztak haza az Európa-bajnokságról, de most a helyzet sokkal bonyolultabb. A két olimpiai bajnok, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang távozása után a csapat jelentősen meggyengült, és a helyettesítésük szinte lehetetlen feladatnak tűnik. A verseny izgalma és a kihívások ellenére a magyar sportolók számára most különösen nagy tétje lesz ennek az eseménynek.
A Liu testvérek 2022 végén jelentették be, a jövőben Kínában szeretnének versenyezni. Távozásuk óta férfi érem nem volt, a nők közül azonban 2023-ban a váltó és Jászapáti Petra, tavaly pedig Sziliczei-Német Rebeka állt dobogóra - írja az Origo. Talán a legnagyobb esélye a dobogós helyezésre Jászapáti Petrának van. A 26 éves szegedi sportolónő egy vírusos megbetegedés miatt az előző idényt szinte teljes egészében kihagyta, kizárólag a rotterdami világbajnokságon - és ott is csak váltóban - indult el. A női váltóval világbajnoki második, vegyes váltóval olimpiai bronzérmes Jászapátinak eddig egyetlen egyéni érme van nagy versenyekről: még a 2023-as Eb-n, 1000 méteren lett harmadik helyezett.
A jövő februári téli olimpia küszöbén, bő egy évvel az esemény előtt, Jászapáti Petrán kívül sajnos nem találkozunk magyar rövidpályás gyorskorcsolyázókkal a felnőttek világelitjében. Jelenlegi helyzetünkben igazi szenzációnak számítana, ha a milánói ötkarikás játékokon éremhez jutnánk, míg a reálisabb cél inkább az lenne, hogy a 2006 óta folyamatosan megvalósított olimpiai pontszerzés ismét sikerüljön. A francia Alpokban megrendezésre kerülő 2030-as és a Salt Lake Cityben várható 2034-es téli olimpián azonban valószínű, hogy a magyar csapat, amely addigra már nagyobb tapasztalattal bír, hasonló éremesélyekkel léphet színpadra, mint ahogyan azt a Liu testvérek vezette delegáció tette az előző két alkalommal.