Sztrájk várható, amennyiben szerdán nem fogadják el a főváros 2024-es költségvetését.


A fővárosban működő cégek munkavállalóit képviselő szakszervezetek egy csoportja felszólította a képviselőket, hogy támogassák az új fővárosi költségvetés elfogadását.

"A béremelés hiányának komoly következményei lehetnek: a szakszervezetek demonstrációk és sztrájkok megszervezését is kezdeményezhetik" - állt a keddi közös közleményben, amelyet több szakszervezet juttatott el szerkesztőségünkhöz.

Ahogy már korábban is említettük, szerdán a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti Karácsony Gergely főpolgármester a 2025-ös költségvetés tervezetét. Ennek keretében veszélybe kerülhet a legutóbb a városvezetés által a szakszervezetekkel kötött, négy évre szóló béremelési megállapodás is. Ez a megállapodás 8+1%-os emelést foglal magában, hasonlóan az előző ciklushoz, amikor 2021-ben a főváros sikeresen egyezett meg a szakszervezetekkel. A korábbi megállapodás január elején lépett életbe, ezért vált szükségessé az új tárgyalások lebonyolítása.

Fontos megjegyezni, hogy a béremelés a költségvetés része, ezért Karácsonyék logikusan a 2025-ös költségvetésbe foglalták bele. Ha ez a tétel nem nyer támogatást, akkor januártól a 2024-es költségvetés marad érvényben – ami azt jelenti, hogy az emelés elmarad.

A szakszervezetek és Karácsony Gergely csapata közötti megállapodás nem volt zökkenőmentes, sőt információink szerint már az elején is komoly nehézségek adódtak. A fővárosi cégek munkavállalóinak képviselői az emelést elégtelennek tartották, de végül sikerült egy kompromisszumot kialakítaniuk. A költségvetési javaslat körüli politikai feszültségek viszont továbbra is jelen vannak. A Fidesz, például, gyakorlatilag biztosan nem támogatja a javaslatot, nem is a béremelés ellenállás miatt, hanem mert Karácsonyék közel 40 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulás befizetését vonják vissza. Ha a Fidesz nem szavazza meg a költségvetést, akkor Karácsonynak meg kell próbálnia a másik jelentős frakciót, a tíz képviselővel rendelkező Tiszát is maga mögé állítani a javaslat támogatásához. Jelenleg azonban nem rendelkezünk biztosítékkal arra vonatkozóan, hogy a Tisza kész lenne megszavazni a költségvetést.

Ebben a helyzetben a fővárosi munkavállalók érdekeit képviselő szakszervezetek úgy döntöttek, hogy bevetik a demonstrációk és sztrájkok eszközeit. Amennyiben bármilyen formában megvalósulna egy ilyen megmozdulás, az vélhetően a Tisza népszerűségének drámai csökkenését okozná. Míg a Fidesz már hozzászokott a rendszeres tüntetésekhez, addig a Tisza számára ez az új és kényelmetlen helyzet, hiszen könnyen bűnbakká válhat a felháborodás kereszttüzében.

A politikai konfliktus részletesebb elemzéséről korábbi írásunkban olvashatsz:

A 2024. december 13-án megfogalmazott nyílt levélben kértük a képviselők támogatását. Az elmúlt bizottsági ülések tapasztalatai világosan mutatják, hogy amennyiben 2024-ben nem születik meg a jövő évi költségvetés, amely magában foglalja a béremelést, akkor készen állunk arra, hogy kezdeményezzük a demonstrációs és akár sztrájkbizottság összehívását.

- fogalmazták meg a szakszervezetek kedden kiadott nyilatkozatukban.

Ha a költségvetés valóban megbukik, és a béremelés elmarad, az komoly hatással lehet a fővárosi közszolgáltatásokra. Naszályi Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke a HVG-nek nyilatkozva rámutatott, hogy a BKV munkavállalói — legyenek akár sofőrök, akár szerelők — számára reális veszélyt jelent, hogy ha nem érkezik elegendő pénz, elhagyják a céget és a Volánbusznál helyezkednek el. Emellett a magánszektor vonzereje is jelentős, ami nemcsak a közlekedés, hanem minden más terület, például a szociális szféra és a közművek üzemeltetése terén is érvényes.

A keddi nyilatkozatot az alábbi szakszervezetek és vezetőik hitelesítették:

Related posts