A 2024-es AICA-díjak ünnepélyes átadása már a várakozás izgalmával telt, ahol a művészetek és kultúra iránti elkötelezettség ünneplésére került sor. Az esemény a kreativitás és innováció kiemelkedő pillanatait hozta el, miközben a díjazottak munkásságát m


A legjobb kritika díját Mélyi József; a legjobb kurátori projektét - C80 - A rák esztétikája? (Semmelweis Egyetem - Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet) - Dalma Eszter és Kovács Kristóf; a legjobb egyéni kiállítás elismerését - Berhidi Mária: Emlékezni a jelenre (MODEM) - Süli-Zakar Szabolcs és Andrási Gábor vehették át.

Az AICA, a nemzetközi műkritikusok szervezetének magyar tagozata ismét elismerte a legkiválóbb kritikusi és kurátori munkákat. Tíz év szünet után tavaly újra kiosztották a szakmai díjakat, amelyek az előző év legkiemelkedőbb teljesítményeit ünneplik. 2024-ben a legjobb kritika kategóriájában Mélyi József „Mostantól fogva ez volt a jövő - Kilencvenes évek a Magyar Nemzeti Galériában” című írása nyerte el a díjat. Ez az írás az Artmagazin januári számában jelent meg, és a Petrányi Zsolt által kurált „Technocool - Új irányok a kilencvenes évek magyar képzőművészetében (1989-2001)” című kiállítást elemezte.

A legjobb kurátori projektnek a zsűri a Semmelweis Egyetem - Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében bemutatott C80 - A rák esztétikája? című kiállítást választotta, melynek kurátorai Kollár Dalma Eszter és Kovács Kristóf (Sajnos Gergely) voltak.

A MODEM-ben megrendezett legkiemelkedőbb egyéni kiállítás a „Berhidi Mária: Emlékezni a jelenre” című tárlat, amelyet Süli-Zakar Szabolcs és Andrási Gábor válogatott és állított össze. Az idei évben elhunyt Berhidi Mária, aki nemcsak művészként, hanem művészetszervezőként is jelentős nyomot hagyott, életművét és sokszínű tevékenységét bemutató kiállítás számos érdeklődőt vonzott. A tárlatról Horányi Attila írt mélyreható kritikát, amelyben a művésznő különleges világát és hatását elemezte.

A díjak odaítélését egy véletlenszerűen kiválasztott zsűri végezte, amelynek tagjai: Don Tamás, Huth Júliusz, Nagy Edina, Popovics Viktória és Sárai Vanda. Az AICA elnöksége a hagyományoknak megfelelően minden évben felkér egy kortárs művészt a díj megalkotására. 2025-ben a díjat az előző év egyik kitüntetettje, Horváth Gideon tervezte meg.

"Az AICA-díjak kiosztásának elsődleges célja, hogy a szakmai szempontokat gyakran mellőző döntések mentén formálódó művészeti intézményrendszerbe visszahozzon egy kifejezetten szakmai grémium által, demokratikus alapon kiadott elismerést" - írják a szervezők.

A győzteseken túl a jelöltek kiválasztott névsora:

A legjobb kritika díjáért Mélyi József írása mellett csupán Nagy Gergely, a Qubiton tavaly decemberben közzétett cikke - Hogyan lehet "visszavenni" a kultúrát nyolc év masszív illiberalizmus után? - versengett. Ez a helyzet jól tükrözi, mennyire megfogyatkozott a műfaj népszerűsége Magyarországon. Kozák Zsuzska, a díj előző évi nyertese, szintén foglalkozott e jelenséggel, cikkében, amely a Műkritikus cím alatt jelent meg, az AICA felméréseire hivatkozva tárgyalta a műkritika súlyos veszélyeztetettségét, mint egy kihalófélben lévő állatfajt.

A legjobb kurátori projekt kategóriájában a győztes mellett Farkas Zsófiát is jelölték, aki a Magyar Nemzeti Galériában megrendezett „Így történt - A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállítással tűnt ki. A tárlatról Turai Hedvig írt elemző cikket. Ezen kívül a Gadó Flóra, Kollár Dalma és Hermann Júlia alkotta kurátorcsapatot is megemlítették, akik a Budapest Galériában valósították meg a „Maleficae - A máglyától az online varázslásig” című kiállítást. Az ő munkájukról Sárai Vanda „A mágia csak egy kattintásnyira van” című írásában számolt be részletesen.

A legjobb egyéni kiállítás további jelöltjei:

Loránt Anikó: Minden szépből van (Budapest Galéria) Kurátor: Páldi Lívia. Az eseményhez kapcsolódó interjúnkat itt találhatjátok.

Süveges Rita: Időjárás-jelenés - Varázslástól a geomérnökségig (Magyar Nemzeti Galéria/KEMKI) Kurátor: Ádi Brigitta.

Fabricius Anna: Itt a munka, hol az otthon (Kassák Múzeum) Kurátor: Csatlós Judit. Írásunk a kiállításról itt olvasható.

Koronczi Endre: Kérem, sóhajtson, Széchenyi Úr! (Godot Kortárs Művészeti Intézet) Kurátor: Cserhalmi Luca. A kiállítás részleteiről és elemzéséről itt talál információt.

Related posts