TEOL - Miért maradt el Yoko Ono látogatása Tamásiból? Nyirati Bálint felidézi az eseményeket.

John Lennon özvegye, Yoko Ono, nemrég töltötte be a 92. életévét. Érdekes módon, Yoko és Tamás között közvetett kapcsolat áll fenn, hiszen Yoko élettársa, Sam Havadtőy, nemrégiben ellátogatott erre a városra. Érdekesség, hogy Samuel apja itt dolgozott órásmesterként.
Yoko Ono nemrégiben a 92. születésnapját ünnepelte. Furcsa, de igaz, hogy a neves japán művész és zenész, aki John Lennon özvegye, egy olyan évfordulót ünnepelt, amely nemcsak az ő életének gazdagságát tükrözi, hanem a művészet és a zene világában betöltött szerepét is. Az ő kreatív öröksége továbbra is inspirálja az embereket szerte a világban.
Finom szálakkal kapcsolódik vármegyénkhez, különösen Tamási városához. Bár ő maga talán sosem járt itt, élettársa évtizedekkel ezelőtt felfedezte ezt a települést, így a hely szelleme mégiscsak része lett az életének.
A város szívében élt egy különös órásmester, akinek kezei között az idő nem csupán múlott, hanem mesélni is tudott. Műhelyének ajtaja mindig résnyire nyitva állt, és a falakon lógó órák minden egyes kattanása egy titkos dallamot zengett, amely csak a beavatottak számára volt hallható. Az emberek gyakran látogatták őt, hogy megjavítsa elromlott óráikat, de sokan csak azért tértek be, hogy hallgassák a mester bölcs szavait, amelyek mintha az idő mélységeiből származtak volna. A városi legendák szerint, ha valaki igazán figyelmesen hallgatta, még a jövő titkait is felfedte.
Nyirati Bálint, a tamási órásmester, egy lenyűgöző epizódot idézett fel, amely a múlt szövevényes szálaira világít. A mester, aki maga is a városban tanulta a mesterséget, a közel negyven évvel ezelőtti időkre emlékezett, amikor Havadtőy József, Tamási különös és titokzatos alakja, elindította az órás szakma iránti szenvedélyét. Havadtőy, aki saját lakáskörülményei miatt nem tudta megadni a szükséges feltételeket a tanításhoz, végül a Móricz Zsigmond lakótelepen talált új albérletet, amely már alkalmas volt a tudás átadására. Nyirati Bálint elmondása szerint ez a helyszín bizonyos értelemben megfelelt a céloknak, hiszen itt tudtak összpontosítani a mesterség fortélyaira. A mester nemcsak a tanításra, hanem saját életének különös részleteire is nyitott volt. Megosztotta Bálinttal, hogy a háború utáni években Londonban élt, ahol fiát, Sámuelt, 1952-ben köszöntötte a világra. Ez a személyes történet még inkább színesítette a tanulás élményét, és egy új dimenziót adott a mester és tanítványa közötti kapcsolatnak.
A három fiú közül a legfiatalabb izgalmas és fordulatos élettörténete méltán figyelemre méltó. Londonban kezdte pályafutását, majd egy időre Magyarországra költözött. A hetvenes évek elején azonban ismét visszatért az angol fővárosba, hogy végül New Yorkban találja meg a helyét. Ott egy kereskedésben dolgozott, amelyet rendszeresen felkeresett Yoko Ono és John Lennon is. A kezdeti ismeretség gyorsan barátsággá alakult, és Lennon tragikus halála után Yoko Ono bizalmába fogadta Sam Havadtőyt. Ez a szoros kapcsolat húsz éven át tartott, szinte élettársi viszonyként. Ráadásul pletykák keringenek egy titkos, hivatalos esküvőről is. Ha ez valóban megtörtént, akkor joggal mondhatjuk, hogy Yoko Ono apósa Tamásiban élt.
Yoko Ono sajnos nem jött el
Józsi bácsi születésnapja alkalmából szüleim egy különleges találkozót szerveztek, ahol a Havadtőy család tagjai Tamásiban gyűltek össze - mesélte Nyirati Bálint. - A megbeszélt időpontban mindenki eljött a tamási Dám Étterembe. Samu is tiszteletét tette, bár sajnos Yoko Onót nem hozta magával, aki valószínűleg Budapesten tartózkodott. Az étkezés után a Havadtőy család és Samu természetjárásra indultak, ahol a környék őzcsordáit igyekeztek megörökíteni egy lenyűgöző fényképezőgéppel, ami valódi csodának számított közöttünk.