A termelékenység megszállottjainak tábora, akik menedzseri pozícióban dolgoznak, éles ellentétben áll azokkal a nőkkel és fiatalokkal, akik a távoli munkavégzés szabadságát keresik.

Még egy-két éven belül is választható opció lesz a munkavállalók számára a home office, vagy a cégek szép lassan felszámolják ezt a lehetőséget? És mikor dolgoznak jobban az alkalmazottak: az irodában, egymást inspirálva, vagy ha élvezhetik a távmunka nyújtotta rugalmasságot?
Beiktatása után Donald Trump amerikai elnök egyik első lépése az volt, hogy eltörölte a szövetségi dolgozók otthoni munkavégzésének lehetőségét. Ez a döntés összhangban állt számos nagy amerikai vállalat vezetőinek hasonló lépéseivel, akik a Covid-járvány alatt visszakoztak a távmunka támogatásától. Az utóbbi hónapok során olyan multinacionális cégek, mint az Amazon, a J. P. Morgan, az AT&T, a Meta, a Dell, a Tesco, a Disney, a Starbucks és az Apple, jelentősen csökkentették vagy teljesen megszüntették a távmunkát.
Ha valakinek nem tetszik, nyugodtan mondjon fel - üzente például a dolgozóinak Matt Garman, az Amazon felhőalapú szolgáltatásaiért felelős AWS vezérigazgatója, és nem véletlen, hogy a home office megszüntetését sokan leplezett elbocsátási manővernek tartják. A vezetők és a csúcsmenedzserek viszont előszeretettel hivatkoznak arra, hogy ha sokan dolgoznak otthonról, akkor cégszinten csökken az innováció, a termelékenység és a kreativitás, valamint - ahogyan azt a Netflix és a Goldman Sachs vezetői nehezményezték - gyengül a vállalat iránti elkötelezettség. Az irodába való visszatérés mellett felhozott érv továbbá, hogy odabent könnyebb a fiatalok mentorálása vagy a karrierépítés (utóbbit egyes vállalatok azzal is demonstrálják, hogy a home office-ban dolgozókat kizárják az előmeneteli lehetőségekből), de a munkahelyi hálózatokon elérhető érzékeny adatokat is egyszerűbb védeni, ha nem kell a távoli hozzáférések és az otthoni számítógépek kockázatát kezelni.
A szervezeti kultúra és az innováció terén kétségtelen, hogy a távmunkások – akik főként a képernyők előtt ülnek – kiszorulnak az ebédszünetek vagy a kávégép melletti informális beszélgetésekből. Ezek a pillanatok sokszor kulcsszerepet játszanak az új ötletek születésében. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a munkahelyi kapcsolatoktól való távolság sokak számára elengedhetetlen a mentális egészség megőrzéséhez, valamint a munka és a magánélet harmonikus egyensúlyának fenntartásához. Különösen a nők és a fiatalabb generációk, az ezredforduló után születettek, értékelik a home office előnyeit, amely lehetővé teszi számukra, hogy rugalmasabban osszák be a feladataikat, több időt tölthessenek családjukkal, jobban irányíthassák munkaidejüket, csökkenthessék az ingázásra fordított időt, és ezzel együtt mérsékeljék a karbonlábnyomukat is.