Santorini szigetét több mint 12 000 földrengés rázta meg, ami lenyűgöző és egyben ijesztő jelenség.


A gyönyörű Santorini szigetén, Görögországban, a földrengések továbbra is aggasztóan gyakoriak. Hétfő este, a sötétség leple alatt, egy 5,3-as magnitúdójú rengés rázta meg a szigetet, mely a január vége óta tartó földrengéssorozat eddigi legerősebb eseménye volt.

Február 1. és 10. között lenyűgöző számú, több mint 12 800 földrengést regisztráltak ezen a területen. A földrengés-sorozat leghevesebb napja február 9-e volt, amikor egyetlen nap alatt 102 rengést észleltek, köztük 14 olyan esetet, amelynek magnitúdója túllépte a 4,0-t.

A Görög Vöröskereszt mentőcsapatokat, szociális munkásokat és pszichológusokat küldött, hogy segítséget nyújtsanak az érintett régió lakóinak. Elsősorban az idősek, a krónikus betegek és a gyermekek pszichés támogatására összpontosítanak.

Akisz Tselentisz, az EKPA szeizmológusa felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani rengésraj hasonlít a 2021-es krétai Arkalochori földrengés előjeleire, amelyet négy hónapnyi fokozódó aktivitás előzött meg.

A tudósok jelenleg azt kutatják, vajon a Kolumbosz tengeralatti vulkán aktivitása áll-e a közelmúlt eseményeinek hátterében. Ez a vulkán csupán 6,5 kilométerre fekszik Santorini partjaitól, és legutóbbi jelentős kitörése 1650-ben zajlott, amely súlyos következményekkel járt: halálos áldozatok, romboló piroklasztikus áramlatok, cunamik és mérgező gázok szabadultak fel.

A Kolumbosz vulkán továbbra is aktívan tevékenykedik, és hidrotermális aktivitása folyamatos figyelmet érdemel a kutatók részéről. Jelenlegi megfigyelések alapján még nem tisztázott, hogy a tapasztalt rengések a tektonikai mozgások következményei, vagy mélyebb magmás folyamatok állnak a háttérben. A helyzet monitorozása elengedhetetlen a pontosabb megértés érdekében.

A földrengések számos földcsuszamlást okoztak Santorini különböző területein.

Senol Hakan Kutoglu, a Zonguldaki Bülent Ecevit Egyetem professzora, komoly figyelmeztetést adott ki: egy 8,0 vagy annál magasabb magnitúdójú földrengés az Égei-tengeren akár 3-5 méteres cunamihullámokat idézhet elő Törökország partjainál.

A török katasztrófavédelmi hatóság (AFAD) mobil szirénák telepítésével igyekszik fokozni az óvintézkedéseket Izmir, Aydın és Muğla területein. Ezenfelül egy SMS-alapú riasztási rendszert is indítottak, hogy gyorsabb és hatékonyabb tájékoztatást nyújtsanak a lakosságnak. A vészhelyzeti reagálás megerősítése érdekében Törökország különböző városokból, mint például Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Sivas és Samsun, további erőforrásokat mozgósított, hogy a lehető legjobban felkészüljön a kihívásokra.

A következő napok kulcsfontosságúak lehetnek a térség számára, mivel a szeizmológusok folyamatosan intenzív földrengéses aktivitásra figyelmeztetnek.

Az Égei-tenger térségében bekövetkező földrengések nem csupán Törökországot érinthetik, hanem Izrael partjait is veszélyeztethetik a cunamik megjelenésével. Ennek következtében a helyi mentőszolgálatok figyelmeztetést kaptak, hogy készüljenek fel egy esetleges hullámra, és biztosítsák a lakosság biztonságát.

Related posts