Tordai Bence: Valóban ennyire vágyik a Fidesz arra, hogy Putyin a végén diadalmasan nevetgessen?


Az évezred bukása lett a Paks II. beruházásból Tordai Bence szerint. A politikus Facebook-oldalán a nemrég benyújtott törvénymódosító javaslatot értékelte, melynek értelmében már jövőre drágulhat az eredetileg 12,5 milliárd eurósra tervezett beruházás. A szerződés létrejöttének napjától számított tíz év letelte után ugyanis a megrendelő, egyeztetve a fővállalkozó Roszatommal, növelheti a kivitelezési árat.

Tordai véleménye szerint a csillagos égig emelkedő költségek mögött az új orosz erőmű áll, ami az előző évtized legdrágább magyarországi beruházásának, a paksi bővítésnek a folytatása. "2014-ben a paksi bővítést Magyarország történetének legnagyobb gazdasági kockázataként emlegették. Most, egy évtizeddel később a helyzet még súlyosabbá vált: Magyarország az Orbán-kormány aktív közreműködésével a történelem legnagyobb balekjévé vált" - hangsúlyozta a Párbeszéd korábbi társelnöke. Tordai emlékeztetett arra is, hogy már az eredeti megállapodás aláírását is ellenezték "Orbán közvetlen környezetén kívül gyakorlatilag mindenki", beleértve az MVM akkori szakmai csapatát is. Az is világossá vált számára, hogy Orbán nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy "Brüsszel minden részletet tudott, és mindent jóváhagyott". Ennek következményeként három évig tartó uniós vizsgálat indult.

"A kormány mindig azzal próbálta meg indokolni ezt a rendkívül tragikomikus helyzetet, hogy egy páratlan előnyöket kínáló szerződést kötöttek, amelynek minden kockázata az orosz félre hárul: kulcsrakész atomerőművet kapunk, fix áron. Azonban természetesen ebben is csúsztatások vannak: a most tárgyalt törvényjavaslat éppen arra adna lehetőséget, hogy Putyinék szabadon emelhessék az árat. Mindenki, Orbán kormányán kívül, tisztában volt azzal, hogy a fix árú atomerőmű fogalma a valóságban nem létezik, ennek ellenére ezzel a hamis narratívával próbálták leplezni a Paks körüli gyanús ügyeskedéseket" - nyilatkozta Tordai, aki szerint az ár akár háromszorosára is nőhet. Mint fogalmazott, vagy tíz éven át szándékosan hazudtak a kormányzat képviselői a fix árú szerződésről, vagy valóban létezett egy kedvező megállapodás, amelyből a Roszatomot önkéntesen ki akarják vonni.

Tordai rámutatott, hogy az utóbbi évek során Bulgária és Finnország is hasonló okokból lépett ki a Roszatom projektjéből, és egyikük sem tapasztalta olyan mértékben az áramárak emelkedését, mint mi. Emellett hangsúlyozta, hogy a késedelem kizárólag az orosz fél felelőssége, mivel ők ragaszkodtak egy olyan konstrukcióhoz, amely nemcsak az Európai Bizottság jóváhagyását nélkülözte, hanem a piaci versenyt is háttérbe szorította. Ráadásul eddig nem tudtak olyan tervdokumentációt benyújtani a magyar nukleáris hatóságnak, amely megfelelt volna a magyar és európai normáknak. Bár eredetileg az volt a cél, hogy az első új blokk 2023-ban megkezdje a próbaüzemet, a Roszatom a létesítési engedély megszerzéséig sem jutott el. Tordai hangsúlyozta, hogy ez a helyzet nem a magyar állam hibája, és a felelősséget annak kell viselnie, aki ezt a terhet vállalta.

Felszólítjuk a kormányt, hogy ne merészeljen nyomást gyakorolni a független nukleáris hatóságra a létesítési engedély ügyében. Ha kapkodva kezdenek bele az építkezésbe, megpróbálva kész tények elé állítani az országot, az EU-t, a választókat és a következő kormányt, akkor csak még nagyobb károk fogják érni ezt a már eleve problematikus, egyre inkább katasztrofális helyzetbe kerülő projektet, amely eddig is túl sok pénzbe került. Egy dolog biztos: mi, zöldek nem fogunk csendben asszisztálni ahhoz, hogy Orbán Viktor, aki Oroszország vazallusává vált, csendben kifossza Magyarországot! A Fidesznek pedig azt javasoljuk, hogy alaposan gondolják át: tényleg ennyire akarják, hogy Putyin a végén győztesen távozzon? – tette fel a kérdést bejegyzése végén Tordai Bence.

Related posts